EğitimKültürManşetBURDUR’DA SOKAK MÜZİSYENİ OLMAK…

5 sene ago

Lise son sınıf öğrencileri Utku Fırat Doğan, Anıl Berk Yılmaz ve Erhan Tokcan, şu an Burdur’da, sokakta müzik yapan tek grup. Burdurlu olan gençler, para kazanmak için değil, müziği sadece eğlenmek için yapıyorlar.

Burdur’da zaman zaman ortaya çıkan, sonra bir anda kaybolan, üç kafadan arkadaşın kurduğu bu müzik grubu, müziği sadece eğlenmek için yapıyor.

Gün sonunda, gitar kılıfına para atan olursa da aldıkları parayı hemen o gün eğlenmek için kullanıyorlar. Sokak kültürünün zayıf olduğu Burdur’da, sokak müzisyenlerini görmek vatandaşları da heyecanlandırıyor. Ancak, Burdurlu, daha çok müzisyenlere sadece bakmayı tercih ediyor. Oysa; sokak müziği metropollerin olmazsa olmazlarından biri olarak kabul ediliyor. Öyle ki, şua nda internet şarkıları, ezgiler fenomen olmuş birçok müzisyen sokaklarda çaldıkları şarkılarla ün kazanıyor.

Burdur’un sokak kültüründe eksik olan bu noktayı, lise son sınıf öğrencileri, Utku Fırat Doğan, Anıl Berk Yılmaz ve Erhan Tokcan kapatmaya çalışıyor.

Burdur’un yanı sıra, il dışında, bazı tatil beldelerinde de çalarak, az da olsa para kazanan gençler, aldıkları kısa günün karını aynı gün içerisinde eğlenmek için harcayıp, ertesi gün tekrar sokaklara çıktıklarını söylediler.

ZEVKİNE ÇALIYORUZ

Sokak müziğine başlama hikayelerini anlatan Utku Fırat Doğan, “ilk 4 sene Halk Eğitime kursa gittim. Sokağa çıkmaya karar verdik. 8. sınıftan bu yana sokakta gitar çalıyorum. Gittiğim tatil yerlerinde de çalıyorum. Harçlık çıkarmak için değil zevkine çalıyoruz. Her şey eğlenmek için.” dedi.

SADECE MEMURLAR PARA ATIYOR

Burdur’da daha çok memurların gitar kutusuna para attıklarını söyleyen Fırat Doğan, “Burdur’da iki zihniyet var; ilki bizim dilencilik olduğumuzu düşünen zihniyet. Bizim emek harcamadan bu işi yaptığımızı düşünüyorlar. İkincisi; bu işin güzel olduğunun bilincinde olanlar.” diye konuştu.

BURDUR’DA SOKAK KÜLTÜRÜ YOK

Burdur’da sokak kültürünün olmadığına dikkat çeken genç müzisyen, “Sazla sokağa çıkarsan ilgi var, gitarla çıktığında yok. Batı enstrümanı olduğu için herhalde. Türkiye’nin insanı genelde sokak müzisyenlerine para vermiyor. Metropollerde ilgi daha çok. Bu tür şehirlerde özel istekler de oluyor, çok para veriyorlar. Biz müzik yaparken çok eğleniyoruz. Şarkıyı çalarken yoldan geçenlere de laf atabiliyoruz. Mesela muhafazakar birinin geçtiğini görünce başlıyoruz ilahi çalmaya. Müzik, size özgürlük vermez ama özgür olmak istediğinizi dile getiren en iyi yöntemdir. Geçen dönemde Zabıta geldi ‘vatandaşı rahatsız ediyormuşsunuz’ dedi. Bunlar Burdur’da yaşadıklarımıza bir örnek.” diyerek, Burdurlu’nun sokak müzisyenlerini çok anlamadığından yakındı.

Doğan, ilk önce ailelerine yaptıkları işi kabul ettiremediklerini ancak zamanla onların da alıştığını sözlerine ekledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive