KültürManşetBURDUR’DA SERAMİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR

3 sene ago

Zengin bir tarih ve kültür alt yapısına, birikimine sahip olan Burdur’da seramik kültürü yaşatılmaya devam ediyor. Hacılar Höyüğü gibi Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan topraklara ev sahipliği yapan Burdur’da, 12 yıldır faaliyette olan Seramik Atölyesi’nde seramik yapımı sürdürülerek, çok önemli bir kültür hizmeti yerine getiriliyor.

Seramiğin tarihçesi insanların ateşi bulmaları ile başlamakta. Su’yu taşımak, muhafaza edebilmek için kaplar yapma zorunluluğundan seramik doğmuş… Yüzyıllar boyunca, kap kacak yapımında kullanılmış, gerek eski çağlarda gerekse günümüzde yapı tuğlası üretiminde yararlanılan bir gereç olmuştur. Çeşitli kültürlerin yaşadığı bir bölge olması sebebiyle Anadolu’da yapılan birçok arkeolojik kazı sonucu tarihe ışık tutan seramik eserlere rastlanmakta… İlk kez yeni Taş döneminde çıkan seramiğin en eski örnekleri Anadolu’da, Hacılar, Çatalhöyük, Beyce Sultan, Demirci Höyük gibi arkeolojik kazılarda bulunan seramik kaplardır. Bu kaplar bezemelerinin yanı sıra biçimleri ile de dikkat çekmektedir.

İlimizde de Anadolu’da gerçekleştirilen en önemli arkeolojik kazı yerlerinden biri olan Burdur Hacılar Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarında bulunan seramik kaplar ve arkeolojik bulgular tarihe ışık tutuyor..

Burdur Belediyesi de 2006 yılında başlattığı bir çalışma ile Hacılar Höyüğü’nde bulunan seramik kapların günümüze de taşınması amacıyla Seramik Atölyesi açtı. Yaklaşık 12 yıldır hizmet veren Seramik Atölyesi Burdur Belediyesi’nin ihtiyacı olan seramik kapları üretmekle kalmıyor, kursiyerlerine çamurun binlerce yıl önce nasıl şekil aldığını, nasıl günlük hayatta kullanılan kapların yapıldığını öğretiyor.

Burdur Belediyesi bünyesinde hizmet veren Seramik kursu hakkında bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu; “2006 yılının sonlarında SİRAT projesi olarak gündeme geçirilmişti Burdur Hacılar Seramikleri Eğitim ve Uygulama projesi. Bu projenin ana fikri; Burdur’un 9 bin yıllık geçmişinde Hacılar’da başlayan toprağın şekillendirilmesi öyküsünün günümüze kadar ulaştığı ve artık bugün de bile işlenebildiği, şekillendirilebildiği ve o günün kaplarının bugünün koşullarında yapılabildiği hatta bunun artık yeni anlayış ile yeni şekiller verildiği döneme girildiği bir dönemde 2006 yılında bir proje ile başlandı. İlk eğitimcilerimizi de Halı Sarayının bir bölümünde alarak, Sosyal Riski Azaltma projesi kapsamında o günün parasıyla da 44 milyar lira para sağlayarak başlatmıştık.

Proje içerisinde çamur tornasından şekillendirmelere kadar, fırınından masasına ve çalışma ekipmanlarına kadar birçok şeyler satın alındı ve başlandı. Bu başlatılan proje bugün halen devam ettiriliyor. Burada ana fikir Hacılar’da başlayan öyküyü devam ettirmek. Seramiği yeniden insanlara tanıtmak ve sevdirmek. Bunu sadece kendi kentimizin insanına değil ulusal ve uluslararası alanda bunu sevdirebilmek gerekiyor. Bugün de Hacılar’da hâlâ devam etmekte olan kazı çalışmalarında ortaya çıkan toprak seramikler aslında bu çalışmaların ne kadar çok anlamlı ve değerli olduğunu da gösteriyor. Biz bunu çok başarılı buluyoruz. Bunun sürdürülebilmesine inanıyoruz. Halen bunun sürdürülebilmesi ve eğitiminin verilebiliyor olması, bence büyük bir başarı” diye konuştu.

10 yıldır Burdur Belediyesi Seramik kursunda eğitim veren Seramik Eğitmeni Işıl Ekici Eryılmaz; “SDÜ Güzel Sanatlar Akademisi Seramik bölümü mezunuyum. 2006 yılında Seramik Eğitim Uygulama Atölyemizde dönemlik kurslar vermeye başladım. Her yıl 6-7 ay sürecek olan modüllerimizi hazırlıyoruz. Önceden Halk Eğitim Müdürlüğü olarak kurslarımız açıyorduk. Şimdi sadece Burdur Belediyesi Bünyesinde kurslarımız açılıyor. Kurslarımızdaki malzemelerin tümü Burdur Belediyesi bütçesinden karşılanıyor. Kursiyerlerimizden hiçbir ücret talep etmeden veriyoruz. Akşam saatlerinde oluyor kurslarımız. Haftada 3 gün olarak 20 her yaştan öğrencimizle kursumuzu sürdürüyoruz.

10 yılı aşkın üredir devam eden kursumuzdan yaklaşık 200 kişi sertifika aldı. Biz çeşitli projelere de imza attık. Geçtiğimiz yıl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı evde kalan çocuklarımıza bir proje hazırladık. İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaremiz de proje ortağımızdı. Biz proje adına da bir şeyler üretiyoruz, bunun yanı sıra da eğitimlerimiz her sene devam ediyor. Bu seneki kursumuz Kasım ayının ortalarında başladı. Kursumuzun ilk etabında çamur şekillendirme çalışmaları yapıyoruz, ilk aşama çamur nasıl yoğrulur?, nasıl şekillenir?, çamur şekillendirme yöntemleri, elle şekillendirme, kalıp şekillendirme gibi modüllere ayrılıp Temmuz ayına kadar devam edecek.

Toplamda 188 saat plastik çamur alçı şekillendirme modülü ve 350 saat seramik şekillendirme modülü olmak üzere iki çalışmayı birlikte götüreceğiz. Çömlekçilik derslerimiz de var bizim. Bizim Mamak ilçemizde çömlekçi ustamız var. Onunla birlikte burada onun eğitimlerini de veriyoruz. Çamurlarımız özel geliyor. Yerli çamur olmuyor. Her çamur seramik için uygun değildir. Ben Kütahya ve İstanbul çevresinden üç, dört çeşit sadece burada kullandığımız çamur var onlardan getirtiyorum.

Asıl bizim amacımız bu atölyede Hacılar Seramiklerini üretmekti. Belediye’nin ihtiyacı olan küçük Hacılar kaplarını yapıyoruz. Şu an dışarı satışımız yok. Hem öğreniyoruz hem üretiyoruz gibi bir çalışma. Hacılar kaplarına talep çok var. Ama yer sıkıntımız olduğu için ancak Belediyemizin ihtiyacı kadar yapabiliyoruz. İleri dönemlerde yer sıkıntımızı çözüp daha büyük bir atölyede daha fazla kap yapıp Belediye bütçesine katkı sağlamak düşüncemiz var. Bu arada burada kurs almış bayanlarımıza da bir ek gelir olabilecek diye düşünüyoruz. Çocukların el kası gelişiminde çok önemli bir sanat seramik sanatı. Yer sorunumuz çözüldüğünde çocuklarımız için de özel kurslar açacağız” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive