EkonomiManşetBurdur’da ‘ŞEKER’ sorunu!

5 sene ago

Muhabirimiz Hacer Zeren, BUTSO Başkanı Yusuf Keyik ile görüştü

Burdur Şeker Fabrikası’nda, kampanya döneminden 3 ay önce şeker bitince, Burdurlu esnafa fabrikadan şeker verilemedi. Bu nedenle mağdur olan esnaf ise tepkili… Hatta; sorunu Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’na ileten esnafların, Şeker Fabrikasına kadar protesto yürüyüşü yapmayı düşündükleri bile gündemde. Ancak, devreye giren Burdur Ticaret ve Sanayi Odası, sorunun biran önce çözülmesi için düğmeye bastı.

Burdur CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in geçtiğimiz hafta içerisinde soru önergesi vererek gündeme taşıdığı Burdur Şeker Fabrikası’ndaki ‘şeker’ sorunu, gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Esnaflardan gelen tepkiler üzerine, hemen hareket geçen Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, sorunu Ankara’daki yetkililere iletti. Ancak Genel Müdürlükten ‘yapacak bir şey yok. Afyon ve Ilgın’dan şekeri temin edebilirsiniz’ yanıtını aldı.

KAMPANYADAN ÜÇ AY ÖNCE ŞEKER BİTTİ

Burdur esnafından gelen tepkiler üzerine, konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan BUTSO Başkanı Keyik, “Burdur’da şekerin kalmadığını geçen hafta içerisinde öğrendik. Burdur Şeker Fabrikası şekerini tüm bölgede satışa çıkarıyor ve bu bölgede şekeri çekiyor zaman zaman. Dolayısıyla bu dönem şeker, kampanya döneminden üç ay önce bitti. Burdur esnafı mağdur oldu” dedi.

Burdur’daki yaklaşık 25 imalatçı ve esnafın, Burdur Şeker Fabrikası’ndan, ihtiyacı olduğu kadar şeker alarak ticaretini devam ettirdiğini söyleyen Yusuf Keyik, “Burdur’da şeker yok ama Burdur tüccarı dışarıdan şeker alabilecek ekonomik güce sahip değil. Dışarıdan alacağınız şekerin en az 200-300 çuval, yani kamyon bazında olması lazım. Burdur’da bu şekilde bir ekonomik yapılanma yok. Esnaflarımız bize bu sorunu getirdiler. Biz önce fabrika müdürümüzü aradık, kendisi izinli. Daha sonra Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü’ne ulaştık. Buradan bize ‘yapacak bir şey yok. Afyon ve Ilgın’dan tedarik edebilirsiniz’ diye bize yol gösterdi. Bunun yanı sıra AK Parti Milletvekili Reşat Petek ve CHP Milletvekili Mehmet Göker’i aradık, sorunu ilettik. Onlar da görüşmeler yaptılar. En son Mehmet Göker, arayarak, ilgililerin diğer fabrikalardan şekeri tedarik edebileceğimiz şeklinde cevap verdiklerini söyledi. Bunu biz de biliyoruz zaten. Az önce söylediğim gibi kamyon bazında şeker alabilecek ekonomik güce sahip değiliz. Esnafımız bundan rahatsız. Fabrikaya gidelim, yürüyelim diyenler var. ‘Burdur’da Şeker Fabrikası var, biz şeker alamıyoruz’ diyorlar” sözcükleriyle esnafın hassasiyetini dile getirdi.

STOK EMNİYET ŞEKERİNDEN PAY VERİLEMEZ Mİ?

Daha önceki yıllarda da, Burdur’da aynı mağduriyetin yaşandığını, sorun üzerine Şeker Fabrikası’nda TSK’nın kullanabileceği, stok halinde bulunan emniyet şekerinin kullanıldığını hatırlatan Keyik, “Şeker Fabrikası’nda sürekli bulundurulması gereken, Silahlı Kuvvetler için ayrılan ‘emniyet şekeri’ var. Bu şeker 2 bin ton civarında. Bu şekerin en azından bin tonunu, küçük esnafa verebilirler mi? diye düşünüyoruz. Bunu 3-4 yıl önce Genel Müdürlüğün izniyle yapmıştık. Aynı şeyi teklif ettik. Genel Müdürlük; ‘bu Şeker Konseyinin takdirinde, biz konseye teklifi götüreceğiz’ diye bize dönüş yaptı.   Süreç bu şekilde devam ediyor ama sıkıntılı.” diye konuştu.

ŞEKER NEDEN ÇABUK TÜKENDİ?

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, bu dönem Burdur Şeker Fabrikası’ndan neden şekerin çabuk tükendiği ile ilgili sorumuza, “Şeker şirketinin kendine özgü politikaları var. Şeker şirketinin Türkiye genelinde 25 fabrikası var. Depolarında da üretilmiş şeker var. Bu depoları boşaltmak ve elinden çıkarmak istiyor. Çünkü yeni kampanya döneminde depoların hazır olması lazım. Depolar boşalmazsa, yeni şekeri depolama sorunu ortaya çıkıyor. Bu nedenle dönem dönem kampanyalar yapıyor. Büyük tüccarlar bu kampanyalardan faydalanıyorlar” bilgisini paylaştı.

TEDBİR ALINAMAZ MIYDI?

‘Şekerin önceden tükenebileceği öngörülerek, tedbir alınamaz mıydı?’ şeklindeki sorumuzu da cevaplayan Keyik, “Şeker Fabrikasının muhasebesi, bizim yerli tüccarlarımızı uyararak, ‘depomuzda şeker az kaldı. Siz üç aylık alacağınız şekerin parasını ödeyin. Yine üç ay içerisinde 10-15 çuval, perakende olarak şeker alın’ diyebilirdi. Böyle bir uyarı yapılmamış. Şeker bittikten sonra yapılacak çok fazla bir şey yok. Emniyet şekerinin en azından bir kısmının Burdur esnafımıza verilmesini sağlayabilmeye çalışıyoruz. Umarız, Şeker Konseyinden olumlu bir karar çıkar” diye konuştu.

BUTSO Başkanı Keyik, sorunun çözümü için Ankara ile temaslarının sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive