GündemManşetSiyaset(Burdur’da seçmenin nabzını tuttuk) VATANDAŞ, TEKRAR SEÇİME KARŞI!

5 sene ago

TBMM Başkanlığı seçiminde en çok MHP’nin tutumu, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamaları tartışma konusu…Burdur’da AK Parti ile MHP’nin koalisyon hükümeti kuracağına dair beklentiler ağırlık kazanmış durumda… Muhabirimiz Hacer Zeren, Burdur’da seçmenini son siyasi gelişmeleri nasıl değerlendirdiğini öğrenmeye çalıştı…

7 Hazarin 2015 genel seçimlerinin ardından geçtiğimiz Salı günü gerçekleşen 25. dönem TBMM’sinde meclis başkanlığı seçiminin yankıları ülke genelinde olduğu gibi Burdur’da da sürüyor. Şimdi akıllarda ‘koalisyon hükümeti mi kurulacak, erken seçim mi olacak?’ sorusu var.

Muhabirimiz Hacer Zeren, şehir merkezinde Cumhuriyet Parkı çevresinde vatandaşlarla görüşerek, halkın son siyasi gelişmeliri nasıl değerlendirdiğini, Meclis başkanlığı seçimine bakışını, koalisoyan formüllerine ve tekrar bir seçime nasıl yaklaştığını sorulara yöneltti.

Verilen cevaplar, Burdurlu seçmenin erken seçime kesinlikle karşı olduğunu ortaya koyuyor. Burdur‘da yaşayan insanlar biran önce hükümetin kurulmasını bekliyor.

Peki nasıl bir Hükümet seçeneği bekliyorlar? Meclis Başkanlığı seçiminin ardından, Burdur’da AK Parti ile MHP’nin koalisyon hükümeti kuracağına dair beklentiler ağırlık kazanmış durumda…

Burdur siyasetinde de TBMM Başkanlığı seçiminde en çok MHP’nin tutumu, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamaları tartışma konusu…. Burdur şehir merkezinde CHP ağırlığını dikkate aldığımızda, özellikle CHP’lilerin MHP’nin tavrına kırıldıklarını gözlemek mümkün…

Seçim öncesi iktidar partisi AK Parti’ye ağır eleştiriler yönelten Bahçeli’nin seçim sonrası muhalefet partilerinin % 60’lık bir bloğu oluşturduğu halde, MHP’nini HDP gerekçesiyle takındığı tavra tepki gösterenler var…. Bu gelişmeleri MHP’nin AK Parti ile koalisyon kuracağını , Meclis Başkanlığı seçiminde bu ortaklığın altlyapısının oluşturulduğuna inananlar çoğunlukta…

Ancak erken seçim olacağını, koalisyon formüllerini olumsuz sonuçlararak tekrar seçimin olacağını da düşünenler az değil…

Muhabirimize konuşan vatandaşlar kısa süre içiesinde seçimin yenilenmesi halinde siyasi tabloda köklü bir değişiklik beklemeseler de seçim sonrası gelişen süreçte en büyük yarayı MHP’nini aldığını, MHP’nnin oy kaybedebileceğini, AK Parti’nin oylarını artırabileceğini düşünüyorlar.

İşte yanıtlar:

Ali Çakmak: İnşallah erken seçime gideriz. Hükümetin kurulması konusunda ne kadar ümitsiz olduğumuz Meclis Başkanlığı seçiminden belli oldu. Haluk Koç’un açıklamalarında ‘düne kadar beraberdik neden bizi desteklemediniz?’ dedi. MHP’nin Meclis Başkanlığındaki tutumu, zaten bir sene önceki Cumhurbaşkanlığı seçiminden belliydi. Beni şaşırtmadı. Ekmeleddin İhsanoğlu bizim İstiklal Marşımızı bilmiyorsa, ben kendisinin ne Cumhurbaşkanı ne de Meclis Başkanı olmasını isterim.

Bizim milletimiz genelde ev, araba ne varsa kredi ile aldı. 8 Haziran sabahı, faizler yükseldi. İstikrar bozuldu. İhracaatımız durdu, yatırımlar durdu. Seçmenin bunu göz önünde bulundurması lazım. CHP ile bir yere varılmaz. İstikrar bozulunca, AK Parti’ye oy vermeyenlerde pişman. Bu dava o parti bu parti davası değil. Ben Türkiye’nin bozulmasını istemiyorum.

Mustafa Tekeli: Meclis Başkanlığı her açıdan berbat bir seçimdi. Meclis Başkanlığı, Hükümet aynı yerden olunca hiçbir muhalefet olamaz. Meclis Başkanı dışarıdan olsaydı, belki düzenli bir sistem olabilirdi. MHP’nin Meclis Başkanlığındaki tavrını hiç beğenmedim. Berbat. Ayıp. Milliyetçilik böyle bir şey mi? Kendi veya partinin menfaatini değil. Ülkenin menfaatini düşünmesini lazım. 13 senedir çektiğimiz yeter.

Erken seçim iyi olamaz. Zaten seçim olsa da yine sonuç hemen hemen aynı olur. Mecburen Hükümet kurulacak. Benim bir partim yok. Sanırım AKP-MHP Koalisyonu kurulur.

Musa Onaran: Hükümet kurulmaz bu gidişle. Öbürleri işten kaçıyor. Hükümet kurmak kolay mı? Çalışmak lazım. Çalışmayan adam Hükümet kurar mı? Erken seçim görünüyor şu an. Erken seçim olursa da AK Parti gelir. MHP Hükümet mi idare edebilir? Maaşlarını alacaklar oturacaklar. Meclis Başkanlığı seçimi sonucundan da memnunum.

Ahmet Ali Kepenek: Hükümet kurulabilir. Erken seçime gerek kalmadan AK Parti-CHP veya AK Parti-MHP Hükümeti kurulabilir. Akıllı insanlar, evvela hükümet kurmayı tercih ederler. Erken seçime gitmek zorlu bir süreç. Meclis Başkanlığı seçiminde muhalefet birbirine karşı dürüst davranmadı. Ben üzüldüm. Halk, üç muhalefet partisine de yetki vermiş. AK Parti tam olarak yönetemiyor, siz de yetki alın demiş. Ama maalesef iyi yönetemediler. Bunu bozan da Milliyetçi Hareket Partisi oldu. MHP’nin meclis başkanlığı seçimindeki tavrına şaşırdım. MHP Liderinin siyasetten çekilmesi lazım. HDP’den rahatsızlar ama bunu da halk seçmiş. AK Parti, HDP ile Hükümet kurarsa, MHP ne diyecek? Ben bir türlü Milliyetçi Hareket Partisi’nin tavrını anlayamadım. Anlamak da imkansız. Mantık dışı hareket ediyorlar. Hesap soracağız dediler soramadılar.Erken seçim olursa, AK Parti iktidara gelebilir. MHP’nin oyları biraz düşer. Barajı geçer mi geçmez mi belli olmaz. CHP’nin oyları artar. Bu memleketi kurtaracak olan CHP’dir.

Veli Acar: MHP-AK Parti hükümeti kurulur. Meclis Başkanlığı seçimi sonucundan memnunum.

Ekin Kaçar: Erken seçim olur bence. Hükümeti kuramayacaklar. Meclis Başkanlığı seçimi adaletsiz oldu. Muhalefet partilerinin muhalefeti desteklemeleri gerekirdi. Desteklemediler. MHP’nin genel başkanını da kınıyorum. Ben kendim MHP’liyim. Antalya’dan üç vekil çıkardık ama hepsine de yazıklar olsun. MHP’ye oy verdiğime çok pişmanım. Şimdiki aklım olsa oy vermem. AK Parti’ye zaten oy vermem. MHP’ye de vermem. Erken seçim olursa sandığa gitmeyeceğim. Tepki göstereceğim.

Erken seçim olursa, yine aynı partiler Meclise girer. Sadece MHP’nin oyları biraz düşer.

Ali İhsan Çelik: Hükümet kurulursa halk için iyi olur. Seçimlerden halk bıktı. Gürültü patırtı. MHP-AKP koalisyon hükümeti kurabilir. CHP-MHP-HDP bir araya zor gelir. MHP pek o tarafa yanaşmıyor.

Mürsel Pektaş: Bence de erken seçime gidilmemeli. Kendi ceplerinden ödeseler önemli değil ama seçim parası bizim cebimizden çıkıyor. Zaman kaybı olur.

Meclis Başkanlığı seçimi bekleniyordu. Ama anlaşmazlık büyük oldu. Cumhurbaşkanı biraz dursa, partiler anlaşacak gibi. Erken seçim olursa yine 4 parti Meclise girer. Belki CHP biraz daha fazla oy alır. MHP’nin oyu artmaz. Erken seçimde olsa AK Parti tek başına iktidar olamaz.

Turan Çileziz (Ankaralı): Kimin ne yaptığını belli değil. Birileri birilerine destek oluyor, birileri başka taraflarda geziyor. Ama AK Parti, tek başına iktidar olsaydı daha iyi olurdu. MHP destek oldu. Herhalde beraber koalisyon yapacaklar. Erken seçim, çok külfetli. Zaman kaybı. Gerek yok. Bir an önce Hükümet kurulsun.

Nuri Erten: Yakında erken seçime giderler. Bahçeli’den de bir şey olmaz. Meclis Başkanlığında MHP’nin tavrına şaşırdım. Deniz Baykal seçilir diye düşünüyordum. MHP bize hayal kırıklığı yaşattı. Erken seçim olursa, AK Parti’nin oyları biraz daha düşer. Erken seçim olursa Reis-i Cumhur yine bağıracak çağıracak. Millet bundan bıkacak. MHP’nin oyları da düşer. CHP ile HDP’nin oyları yükselir.

Kodlama : SadeMedia Interactive