DOLAR 20,3996 1.51%
EURO 22,0157 1.83%
ALTIN 1.285,472,30
BITCOIN 5677112,13%
Burdur
18°

HAFİF YAĞMUR

03:34

İMSAK'A KALAN SÜRE

Burdur’da Seçim Kampanyasının Yıldızı Hülya Gümüş ve Bucak Gerçeği

Burdur’da Seçim Kampanyasının Yıldızı Hülya Gümüş ve Bucak Gerçeği

ABONE OL
24 Mayıs 2023 23:45
Burdur’da Seçim Kampanyasının Yıldızı Hülya Gümüş ve Bucak Gerçeği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ve; gelelim analiz yazımızın ilk bölümünde de kısmen değindiğimiz gibi, CHP’nin Bucak başarısına, Hülya Gümüş’ün kampanyada öne çıkan aday olmasına…
Burdur siyasetine neredeyse son 35 yıldır damgasını vuran “Bucak gerçeğine” bakmak lazım. Bucak’lı seçmen, bir genel seçimde Burdur’da genel faktörlerin yanı sıra yerel anlamda, dengeleri değiştiren, sonuca tesir eden yerel bir faktör olma özelliğini yıllardır sürdürüyor. Bir şekilde Bucak’tan çıkan aday, Ankara’ya vekili olarak gidiyor.

Burdur siyasetinde Bucak gerçeği, Bucak formülasyonu
Ve; son 7 seçimde 20 senedir AK Parti, “Bucak gerçeğini, Bucak seçmeninin pratiğini, oy verme davranış biçimini” en iyi anlayan parti olarak yine netice almasını bildi. 7 seçimde AK Parti 6 kez iki vekil çıkarırken, bu adayların biri mutlaka Bucaklı oldu. 7 Haziran 2015’teki istisnada ise; üçüncü vekil MHP’den olurken Alparslan Dursun’un da Bucaklı, AK Parti 1. sıra adayı Reşat Petek’in de Bucak kökenli aday olduğunu hatırlarsak, Burdur siyasetinde Bucak hakimiyetini, ağırlığını anlamış, pekiştirmiş olursunuz…

Siyaset uğraşı aynı zamanda sonuç alma sanatıdır. Kazanmanın yolu da sandıktan geçer. İşte; Burdur’da özellikle merkez partiler, ana akım partileri, iktidar partileri yıllardır sonuç adına, yani iki vekili çıkarmak, garanti almak adına ‘Bucak formülünü’ uyguluyor. Tabi ki “Bucak’tan ikinci adayı gösterme stratejisi de” en çok AK Parti’ye yarıyor. Çünkü; Bucak halkı, siyasi partilerin Bucak’tan vekil çıkarma iddiasına en yakın AK Parti’yi gördüğü için AK Parti uzun yıllardır 20 – 24 bin bandında aldığı oylarla, Burdur’da hem birinciliğini sağlama alma hem de ikinci vekili gönderme anlamında hep sonuç alıyor.

Bucak’ta değişmeye başlayan sosyal ve kültürel kodlar Isparta – Bucak benzerliği…
Elbette; bu tercihi sadece seçimlere indirgememek, sandıkla sınırlamamak lazım. Bucak siyasetinin şekillenmesinde sosyo-ekonomik şartları da dikkate almak gerek. Bucak, bildiğiniz gibi; Burdur’un en büyük ve en gelişmiş ilçesi. Aynı zamanda seçmen sayısı bakımından da Burdur merkezden sonra ikinci yer. 50 bin seçmenin bulunduğu Bucak ilçesi, Antalya’ya yakınlığı, coğrafi avantajları ile birlikte ekonomik anlamda son yıllarda ivme kaydeden, gelişimini sürdüren bir ilçe…
Başta; sanayisi olmak üzere sermayesi, özel sektörü ile girişimcilik anlayışı ile güçlü bir bölge. Aynı zamanda ilçe merkezi sosyolojik anlamda da bu gelişimle birlikte değişime de uğruyor. Bir zamanlar komşu ilimiz Isparta’nın üniversite öğrencileri ile birlikte geçirdiği ekonomik, kültürel ve sosyal değişimin bir benzeri Bucak’ta da yaşanıyor.
Bu nedenle, Isparta şehir merkezi dinamikleri ile Bucak’taki dinamikler birbirine benzer. Her iki yerde de güçlü bir ‘mikro milliyetçilik’ anlayışı var. Her ikisinde de çok kuvvetli bir sağ gelenek, muhafazakar-milliyetçi damar siyasetini şekillendiriyor. Oy verme tercihlerinde de belirgin bir şekilde iktidardan yana olma eğilimleri baskın geliyor. Tüm bunlar Isparta ile Bucak’taki benzerlikleri doğrulayan gelişmeler olarak ilk çırpıda sayılabilir.

Diğer taraftan Bucak’ın ekonomik ve kültürel yapısında her ne kadar sağ partilere yatkınlık olsa da, 1980 öncesinde CHP’nin Bucak ilçesinde milletvekilleri çıkardığını da ilginç, pek bilinmeyen, hatırlanmayan bir dip not olarak eklemek gerek…

Bucak bir yandan Antalya’nın arka bahçesi konumunda ekonomik gelişimini sürdürürken pek fark edilmese de sosyal yaşamda da biraz önce dikkat çekmeye çalıştığım, aynen Isparta örneğinde olduğu gibi; kültürel dokusu da çeşitlenmeye başladı. Demografik hareketler, üniversite öğrencilerinin artması Bucak’taki kültürel çeşitliliği de renklendirirken, Isparta’da olduğu gibi Bucak’ta da CHP’nin ivmelenmesinin önünü açan sosyolojik gelişmeler oldu.
Bucak’ta yıllardır AK Parti üstünlüğü, hakimiyetinin yanı sıra öne çıkan diğer partiler de sağ havzadan MHP ve İYİ Parti olunca, Bucak’ta siyaset pastasında CHP ancak dördüncü aktör idi… Bucak’ta ortalama 5 bin oyu, %10’luk oy kapasitesi olan CHP, Bucak skoru yüzünden genel seçimlerde il genelinde de AK Parti’nin gerisinde kalıyordu.

CHP, Bucak için neler yaptı?
CHP, Bucak’taki bu duruma son vermek için son yıllarda ayrı bir gayret gösteriyor. Bucak’taki CHP değişiminde genç Avukat Ahmet Sedat Oktay’a ayrı bir paragraf açalım. Bucak’taki sağ yapıyı da iyi tanıyan Oktay özel çalışmalarıyla CHP’yi Bucak’ta ileri bir noktaya taşıyan isimlerden biri oldu. “Yine il örgütünün Bucak’a artan ilgisi, genel başkan düzeyinde Bucak’a yakın ilgi… Kılıçdaroğlu’nun Bucak’ı ele alan, önemseyen yaklaşımı, Burdur gezilerinde Bucak’a da gelmesi, her Bucak etkinliğinde Bucak’a verdiği özel önemi vurgulaması… Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni elinde bulunduran CHP yönetiminin, Bucak’ı doğal sınırları, uzantısı içinde görmesi, verdiği destek… ”

Aslında tüm bu sebepler, CHP’nin gelmekte olan göreceli Bucak başarısının işaretleriydi… Bütün bu sinyallerin üzerine CHP’nin ikinci sırada yer alan Bucak adayı Hülya Gümüş’ün sahadaki siyasi performansı da eklenince CHP, Bucak’ta tam olmasa da yıllardır beklediği sonuca yakın bir netice elde etti diyebiliriz.

Üstteki gelişmeler sebep, Hülya Gümüş sonuç oldu…
Hülya Gümüş ismi, 2023 seçiminin Burdur’da öne çıkan adaylardan biri oldu. CHP Bucak gençlik kolları başkanı iken milletvekili aday adayı olan 27 yaşındaki Gümüş, sahaya inen en erken siyasetçiydi. Aday adaylığı sürecinden itibaren çalışmalara başlayan Hülya Gümüş hele ikinci sıra adaylığı da gelince Bucak’ın yanı sıra tüm Burdur, Hülya Gümüş’ün adını, oluşturduğu etkiyi duymaya başladı. Kısa sürede büyük bir yol kat eden Gümüş, başarılı bir seçim kampanyasıyla, yerel basını, sosyal medyayı, dijital mecraları da en iyi şekilde değerlendirerek, seçimin son günlerine doğru en çok konuşulan, merak edilen aday haline geldi.

İnsanlarla olan birebir iletişimi, kadınlar ve gençleri öne çıkaran söylemi ile fark oluşturan Gümüş’ün bu sinerjisi CHP’nin Bucak hedefi ile birleşince ortaya pek beklenmeyen bir manzara çıktı. Son bir haftaya girilirken Burdur’da siyaset çevrelerince her ne kadar iki vekil çıkarmaya AK Parti’yi en yakın görülse de CHP adayı Hülya Gümüş’ün de yarışın içinde olduğu, eğer; Bucak seçmeni Kemal Kılıçdaroğlu’nu birinci turda seçilme ihtimalini yakın görürse, oyların bu kez CHP’de yoğunlaşacağı 2-1’in CHP lehine olabileceği de konuşulmaya başlandığını belirtmek gerekir. Hele Bucak siyasetinde meşhur ayrı, özel bir yeri olan seçimden bir gün önceki meydan mitinginde, CHP’nin görkemli açık hava etkinliği, CHP’lileri de bir hayli umutlandırmıştı…

Ve ortaya çıkan tablo şöyle oldu: 5 bin’lerden 14 bine yükselen bir oy grafiği. CHP Bucak’ta ittifak ortağı İYİ Parti’nin oylarını eriterek 9 bin’lerden 3500 seviyesine çekerek, kendi konumunu güçlendirdi. CHP, artık Bucak’ta AK Parti’den sonra ikinci parti konumunda. Bucak’taki yeni dengenin adı: 19 bin AK Parti, 14 bin CHP oyu.

Fakat siyaset kırılgan fay hatlarıyla döşeli bir zemin üzerinde şekillenir. Bir başka deyişle siyasette elde edilen başarılı sonuçların ne kadar kalıcı olup olmadığını biraz da zaman gösterir. Daha önceki seçim dönemlerine kıyasla CHP Burdur’da yakaladığı bu yükselişi devam ettirebilir mi? Şehir merkezinin dışında kırsal alanda da kendini gösterebilir mi? Bu soruların yanıtını yine yeni bir seçim sonrasında sandıktan çıkan sonuca bakarak söylemekten başka çaremiz var mı?

KÜRŞAT TUNCEL

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.