ManşetBurdur’da ŞAP hastalığı neden ortaya çıktı?

5 sene ago

Burdur’da üç işletmede görülen şap hastalığı Fuarı vurdu, Hayvan Pazarını kapattırdı! Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkal, gazetemize hastalığın il’deki son durumu ile ilgili merak edilenleri Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e anlattı, sorularımızı yanıtladı.

BAKANLIĞIN ÜRETTİĞİ AŞILARLA CİDDİ BAŞARI SAĞLADIK

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fırat Erkal, şap hastalığının Burdur’da yayılma noktaları, alının tedbirler ve son durumu ile ilgili gazetemize açıklama yaptı. Şap hastalığının yıllardır Türkiye’nin her yerinde yoğun olarak görülen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Erkal, “ama son iki yıldır, Bakanlığımızın kendi ürettiği aşılarla, bu işin mücadelesini daha iyi yapıyoruz. Hangi bölgede, hangi alt tiplerde hastalık görünüyorsa o tiplere uygun aşılamalar yapılıyor ve çok ciddi bir başarı sağlandı.” dedi.

Bundan iki yıl önce Şap Aşısı Enstitüsü Müdürlüğü’ne bir sabotaj düzenlendiğinin açıklandığını hatırlatan Erkal, bu sabotajın, aşıların başarılı olacağına inanıldığı için düzenlenen bir saldırı olduğunu belirtti.

Burdur’da, bu sene aşılamaların erken başlatıldığını ve % 90 oranında hayvana şap aşısı uygulandığını açıklayan Fırat Erkal, ilimizde şap hastalığının yayılma nedenleri ve noktaları ile ilgili, “dışarıdan hayvan girişi ve çıkışı oluyor. İlimizde merkeze yakın bir işletmede, Erzurum ve Kars bölgesinden hayvan getirilmiş, o dönem hastalık sorunu olmadığı için karantina uygulaması yoktu. Dolayısıyla giriş çıkışta yasal olarak bir engel yoktu. Ama o hayvanlar aşılı değilmiş ve de hastalıklıymış. O hayvanlar da hastalık çıktığı için, biz de gebe veya yaşı düşük olduğu için teknik olarak aşılanması mümkün olmayan hayvanlarımızda risk altında olmaya başladı ama biz anında müdahale ettik. Hayvanların izole edilmesine yönelik karar aldık. Karantina kordon tedbirlerini aldık ve bu kapsamda Hayvan Pazarını kapattık.

Hastalık çıkan işletmelerden, mevzuat gereği 10 km yarıçaplı alandaki hayvan hareketlerini kısıtladık. Maalesef, il merkezimizde bu 10 km’lik yarı çapın içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla bu bölgede yapılacak her türlü hayvan hareketlerine ilişkin, aktiviteyi yasaklamak zorunda kaldık. Yasaklamak derken, engellememiz lazım ki ilimizin diğer bölgelerine hastalık bulaşmasın.” şeklinde açıklama yaptı.

YARIŞMALARI YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Teke Yöresi Canlı Hayvan Fuarı’nda yaptığı konuşmada, “bu etkinlikler bizim için önemli ama hayvanlarımızın sağlığı, dolayısıyla insanlarımızın geçim kaynağının korunması yarışmalardan daha önemli.” açıklamasını hatırlatan Erkal, yarışmaların ileri bir tarihe ertelendiğini ve yapmayı planladıklarını da açıkladı. Erkal, “Çünkü biz fuarın 4.’üncüsünü yaptık, damızlık sığır yarışmasının, yapılsaydı 11.’incisi yapılacaktı. Damızlık sığır yarışması her sene değil, artık iki senede bir yapılıyor. Fuar yokken de damızlık sığır yarışması vardı. Fuardan sonra da damızlık sığır yarışması layıkıyla yapılabilir. Hatta ikinci bir etkinlik olmuş olur, bir hareketlilik getirir. Damızlık Koyun-keçi yarışması yoktu. Biz Teke Yöresiyiz dediğimiz için, Bakanlığımızın küçükbaş hayvanlara desteği var. Bölgemizde üç ayrı noktada ıslah projesi uyguluyor, hem honamlı da hem de kıl keçisinde. Küçükbaş hayvanlarda, Bakanlığımızın destekleyerek ıslah ettiği ve sergilenmesi güzel olan Tekelerimizi, keçilerimizi fuarda gösterelim dedik ama 6 yıldır çalışarak ıslah ettiğimiz ve keçimizi, koyunumuzu, tekemizi böyle bir riskin içine sokamazdık bu nedenle yarışmaları erteledik” diye konuştu.

KARANTİNA KALKIYOR, HAYVAN PAZARI AÇILIYOR

Şap hastalığının son durum ile ilgili de açıklama yapan Fırat Erkal, “Bahsettiğim tedbirleri aldıktan sonra bahsedilen noktalar dışında hiçbir yerde hastalık yaşanmadı. Mevzuat, son hasta hayvanın iyileşmesinden 1 ay sonra karantina kaldırılır diyor. Böyle giderse önümüzdeki kısa süre içerisinde karantinayı kaldırıp normale döneceğiz. Hayvan Pazarımızı da açacağız. Her gün arkadaşlarımız hastalığın olduğu işletmeleri kontrol ediyorlar. Bu iş hepimiz için daha hayırlı” vurgusu yaptı.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive