Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, karpuz tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği meyve nihayet tezgahlardaki yerini almaya başladı. Burdur Yeni Gün Medya'nın Burdur'da yaptığı araştırmalar sonucunda, karpuzun kilosunun 60 TL olduğu ve bunun sebebinin İran menşeli olması, yerli karpuzun henüz satışa sunulmaması olduğu öğrenildi.

Karpuz alıcıları için önemli bir tercih meselesi de miktarı. Hem kilo olarak hem de dilimlenmiş olarak satın alınabilen karpuz, bütçeye göre değişen tercihlerle karşılaşıyor. Dilimlenmiş karpuzlar genellikle 2 kilogramlık paketler halinde satılıyor ve bu paketin fiyatı da 120 TL'ye denk geliyor.

WhatsApp Image 2024-03-19 at 15.25.23

Ancak Burdur halkının karpuzu ne kadar özlediği ortada. Satışların oldukça iyi olduğu gözlemlenirken, karpuzun miktarı konusunda da özgür tercihlerin olduğu belirtiliyor. İsteyen kişiler kilo ile alabilecekleri gibi, yarım veya çeyrek olarak da tercih edebiliyorlar.

Fiyatlar konusunda ise değişkenlik bekleniyor. Her hafta fiyatların değişmesi muhtemel görünüyor. Ancak ilerleyen zamanlarda, karpuz fiyatlarının daha da düşmesi bekleniyor. Bu durumun, yerli karpuzun piyasaya çıkmasıyla da ilişkilendirilebileceği ifade ediliyor.

İran menşeli karpuzlar şu an tercih ediliyor olsa da, yerli karpuzların piyasaya çıkmasıyla birlikte talebin daha çok yerli ürünlere yöneleceği öngörülüyor. Ancak yerli karpuzlar henüz tezgahlarda yerini almadı. Havaların ısınmasıyla birlikte, yerli karpuzların da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

  ÖZEL HABER- YENİ GÜN MEDYA