KültürManşetBurdur’da Ramazan davulcuları dertli!

4 sene ago

Ramazan aylarının en eski ve vazgeçilmez geleneklerinden olan, sahur vakitlerinde insanları uyandırmakla görevlendirilen Ramazan Davulcuları halkın kendilerine olan tavırlarından oldukça şikâyetçi…

Şüphesiz ki Ramazan ayının dini gereklilikleri haricinde birçok güzel yönü var. İnsanların bir arada aynı sofrada buluşması, yemeklerini paylaşması, komşuluk ilişkilerindeki gelişmeler, eş, dost, akraba ziyaretlerinin artması, hiç tanımadığınız insanlarla iftar çadırlarında ya da Ramazan etkinliklerinde biraraya gelmek, yeni dostluklar kurmak, insanî değerlerin artması gibi. Bu güzelliklerden bir tanesi de Osmanlı döneminde başlayıp günümüze kadar süregelen tek Türk geleneği Ramazan davulcuları.

Şehrimizdeki Ramazan davulcuları Memiş Çalışkan, Mehmet Özcan, Raşit Aydın, Murat Güler ve Veli Ömür; “bizler 30-35 yıllık bu mesleği yapan ustalarız. Ramazan Davulculuğu Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen bir gelenek. Bizler bu mesleğe ilk başladığımız dönemlerde mahalle halkı dışarı çıkar bizleri ve söylediğimiz manileri dinlerlerdi. Bizlere çay ikram ederlerdi. Çocuklar bile sahurda uyanır, bizler geçeceğiz diye bekler, bahşişleri günler öncesinden hazırlayıp kapılarını çalmamızı beklerlerdi…. Artık geleneğimiz ve bizler unutulmaya yüz tutuyoruz.

Bizim görevimiz sahurda insanları neşeli bir şekilde uyandırmak ve onları sahura hazırlamak. Ama şimdi neredeyse sahurda davul çalıp mani söylediğimiz için dayak yiyeceğiz. Gece bizi uyandırıyorsunuz diye küfür edenler, balkonlarından camlarından üzerimize bir şeyler atanlar oluyor. Gece bahşiş toplamak için kimsenin zilini çalamıyoruz. Son birkaç yıldır bahşiş toplama biz buna okşama diyoruz işini iftardan sonra gerçekleştiriyoruz” sözleriyle dertlerini dile getirdiler.

Bize teşekkür etsinler yeter

Ramazan davulcuları; “biz verilen bahşişlerin az yada çok olmasının peşinde değiliz. Veremeyecek olan yaptığımız hizmetten dolayı bize teşekkür etsin, bize hakaret etmesin yeter. Bizler eski geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Burdur merkezde 36 kişi bu sene Ramazan ayında sahurda davul çalışıyoruz. Burdur Belediyesi Ramazan Ayı sonunda bizlerden 4.250 TL para alacak. Diğer illerde Belediyeler, Ramazan Davulcularını desteklerken bizim ilimizde üstelik bizden para alınıyor. Bizler zaten Ramazan ayı boyunca düğün olmadığı için her türlü sıkıntıya katlanarak, ekmek paramızın peşindeyiz. Bir de bu ödeme çıkınca bizler daha fazla zorlanıyoruz” diye konuştular.

Ramazan Davulcuları kendilerine ve geleneklerimize sahip çıkılmasını isteyerek bu mesleğins Ramazan ayına kattığı neşenin gelecek yıllara da aktarılmasını dilediler.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive