Burdur’da Pazarcılar İsyanda

BURDUR’da Salı günleri kurulan halk pazarındaki satıcılar pazar girişinin tek girişi olmasından şikayetçi.
İlkokul yıllarından bu yana pazarcılık yapan Ali Yüce (36), “satışlarımız çok kötü. Bunun nedeni pazarın girişnin tek kapı olması. İki hafta önce yaklaşık 1 km’lik kuyruk oluşmuştu. Millet sıra beklememek için pazara girmedi” dedi.
Yüce “bu pazarda yetkililerden pazarcı esnafı olarak tek istediğimiz pazar giriş çıkışlarının tek giriş çıkış değil daha rahat giriş çıkış olması. Vatandaşlar kuyruk beklememek içn bu pazara gelmek istemiyorlar. Pazarımız bomboş. Aynı zamanda pazarda satışlar saat 18.00’de sona eriyor. Günler uzadı. Bu kapanış saatininde biraz daha esnetilmesi pazar esnafının isteği” diye konuştu.

Pazar esnafı Hüseyin Karakaş’ta “pazar esnafı olarak bu durumdan memnun değiliz. Girişte insanlar zorlanıyor. Semt pazarlarının bazıları kapandı. Biz esnaf oalrak zor durumdayız. Ciddi manada küresel bir salgın bu. Tabi Türkiye’de etkileniyor. Belki de yüz yılda gelecek bir durum bu” diye konuştu.
Karakaş “semt pazarlarının kapatılması konusunda valimizin aldığı karara saygılıyız ama hem pazar esnafını hem de insanları düşünmek lazım. Mahallelerde pazarların devam etmesi lazım. Vali Beyden istirhamımdır pazarcı esnafı adına diye konuştu.
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de “Covid-19 virüs salgını nedeniyle hemen hemen her noktada ladığımız önlemlerin en sıkı denetimlerini yaptığımız yerler semt pazarlarımız ve Salı pazarımız. Vatandaşımızın bazı sıkıntıları, şikayetleri var. Bize iletiyorlar ama biz de dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz. Bazıları Bakanlık Genelgesi ile sabit, bazıları da İl pandemi Kurulunda aldığımız kararlar. Pazar yerlerine tek noktadan giriş çıkışın olması genelgeye bağlandı. Biz maskesiz giriş çıkışı önleyip, ateşini ölçtükten sonra vatandaşımızın 15 dakikalık sürede pazarda kalmasını, üretici ve esnaf sayısının en fazla iki katı kadar vatandaşımızın pazarda olmasını sağlamakla mükellefiz. Evet vatandaşımız zorlanıyor ama şükürler olsun ki sağlık en kıymetli hazinemiz felsefesinden hareketle salgında bir düşüş başladı. Bir ay içinde yavaş yavaş tedbirlerin gevşetileceği yönünde bir izlenimimiz var. Vatandaşımızdan bir ay daha sabır istiyoruz. Pazar yerinde görüğümüz aksaklıkları da İl Pandemi kuruluna ileteceğim. Pazar giriş çıkış saatlerinin dışında da bazı sıkıntılar var. Belli ölçüde gevşemeler olabilecekse bunları da değerlendireceğiz” diye konuştu.
Halk Pazarına girişlerde vatandaşlar bu haftada uzun kuruklar oluşturdu. Pazar giriş kuyruğunda sosyal mesafe kuralına zaman zaman uyulmazken pazar içinde de alışveriş yapan vatandaşlar sosyal mesafe kuralına uymadan alışverişlerini tamamladı.