Sağlık açısından birçok faydasıyla bilinen ve lezzetiyle de sofraların vazgeçilmezi olan Karadut meyvesi Burdur'da pazar tezgahlarındaki yerini almaya başladı. Yaz aylarına çok az kalmışken ilk olarak Armağan İlci Mahallesi'ndeki Pazar Pazarı ve Salı Pazarı tezgahlarında görünen karadut paketler halinde satışa sunuldu. 

Özellikle yaz aylarında dalından toplanan, taze ve lezzetli bir atıştırmalık olarak tüketilen karadut Burdur'da kilosu 250-300 TL'yi bulan bir fiyat aralığı ile vatandaşlar buluşuyor. Artan hayat pahalılığının yanı sıra karadutun mevsiminden daha önce satışa çıkmış olması da yüksek fiyatı belirleyen etkenlerden biri oldu.

WhatsApp Image 2024-03-24 at 16.13.26

KARADUT FAYDALARI NELERDİR?

Karadut, antioksidan açısından oldukça zengin bir meyve olarak bilinir. İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirken, vücuda enerji verir. Ayrıca lif açısından da zengin olan karadut, sindirim sistemi sağlığını destekler ve tokluk hissi sağlar.

Besleyici özellikleriyle ön plana çıkan karadut meyvesi, içerdiği minerallerle de dikkat çekiyor. Potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi mineraller bakımından zengin olan karadut, vücut için önemli bir mineral kaynağıdır.