ManşetSağlıkBurdur’da örnek çalışma; BAĞIMLI GENÇLER, TOPLUMA KAZANDIRILIYOR

8 ay ago

Vali Hasan Şıldak’ın Burdur’da uyuşturucu ile mücadele kapsamında, bağımlı gençleri topluma kazandırmak için başlattığı çabalar, girişimler olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Vali Şıldak’ın bu projesini kamuoyuna ulaştıran isimlerden biri olan, Hasan Gürak- su‘nun geçtiğimiz aylarda Vali Hasan Şıldak ile gerçekleştirdiği röportaj geniş yankı bulmuş, sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin birbiri ardına yaptığı destek açıklamalarıyla kamuoyunda büyük kabul görmüştü…

Vali Hasan Şıldak ile uyuşturucu mücadele projesi ve gençleri hayat döndürmek adına yapılan çalışmalarda gelinen son noktayı, bu konunun yakın takipçisi Hasan Güraksu ve Sabah Akdeniz’e açıkladı. 2 ay içerisinde sadece kent merkezinde yürütülen proje ile 10 bağımlı genç tedavi olarak işe yerleştirildi.

Bağımlı gençler tedavi oldu, işe başladı

Vali Şıldak ile uyuşturucu mücadele projesi ve gençleri hayat döndürmek adına yapılan çalışmalarda gelinen son noktayı Sabah Akdeniz’e açıkladı. 2 ay içerisinde sadece kent merkezinde yürütülen proje ile 10 bağımlı genç tedavi olarak işe yerleştirildi. Dalga dalga yayılan uyuşturucuyla mücadele projesi 3 büyük ilçede de uygulanmaya başlanacak. STK’ların büyük destek verdiği projeye halkın desteği tam.

10 bağımlı iş sahibi oldu, arkası gelecek

2 ay önce Vali Hasan Şıldak’ın başlattığı uyuşturucu ile mücadele ve “Umuda kapı açıyoruz hayata tutunuyoruz” projesi meyve- lerini vermeye başladı. Toplam 28 madde bağımlısının Valiliğe tedavi için başvuruları sonucu 10 kişi tedavileri tamamlanarak işe yerleşt rilip topluma kazandırıldı. Vali projesine destek veren STK’lara halkında katıldığı gözlendi. Vali gelinen noktayı “mutluluğun tarifi yok diye” özetliyor.

Vali Şıldak hedef büyüttü

İçişleri Bakanlığı’nın uyuşturucu mücadele çabası ile başlayan ancak projenin sadece polisiye tedbirlerle sınırlandırmadan “umuda kapı açıyoruz hayata tutunuyoruz” projesi ile bağımlı gençleri tespit ederek onların tedavileri sonrası işe yerleştirilerek topluma yeniden kazandırılmasını sağladığımız projenin Türkiye’de çok örneği yok. Ağrılıklı olarak Burdur merkezde yoğunlaşılan proje Bucak, Gölhisar ve Yeşilova ilçelerinde de hayata geçirileceği gibi yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi(MAKÜ) de ayrı bir çalışma yürüteceğiz tüm hazırlıklarımız tamam” diye konuştu.

İşin peşini bırakmıyoruz

Sağlık Müdürlüğü, sosyal hizmetler uzmanları, yanı sıra bütün ilgili paydaş kurumlarında projeye destek verdiğini söyleyen Vali Şıldak, “tedavileri tamamlanıp iş sağladığımız gençlerimiz alanlarına göre bağlama kursları, spor etkinliklere yönlendirilerek izlenmeye devam ediyor. Bir yandan da bağımlı gençleri bulup aynı yöntemle önce tedavi ardından iş imkanı sağlamayı ve onların sosyal kültürel yönlerine göre o alanlara yönlendirerek izlemeyi hayata tutunmaya devam etmelerine destek vermeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Vali Şıldak: “Mutluluğun tarifi yok”

İlk işe başlayan gençlerin kendisini ziyaret ettiğini belirten Vali Şıldak; “Gençleri hayata tutunmuş görmekten çok sevindim. Mutluluğun tarifi yok”. Gençlerin aileleri ile bağ kurmaya başlamış öz güvenleri artmış görmekten, “biz hayata tutunduk” sözlerinden çok duygulandım” diye konuştu.

Vali Şıldak, “Burdur’ da okullarda spor, halk oyunları etkinliklerinin artırılarak öğren-cilerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasını hedefliyoruz” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive