EğitimEkonomiManşetBurdur’da Okullar, sivil kıyafet’ten forma’ya dönüyor

5 sene ago

Burdur’da forma satışları başladı. Mağazalardan edinilen bilgiye göre, Burdur’daki okullar sivil kıyafetten, formaya dönmeye başladı. Bu nedenle, okul kıyafetleri satan mağazalarda satış patlaması yaşanması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararla, okullar Kurban Bayramı’ndan sonra, 28 Eylül tarihinde açılacak. Velilerin, okul alışverişi telaşı biraz daha ötelendi ama Burdur’daki birçok okulun formaya dönmesinden dolayı mağaza sahipleri, bu yıl satış patlaması bekliyor. Ağustos 15’inde formaları getirmeye başlayan mağaza sahipleri, şimdiden satış yapmaya başladı. Eylül ayında ise ticaretin daha da canlanması bekleniyor.

Alper Giyim Mağazası’ndan edinilen bilgiye göre, Burdur’da 4-5 tane okul daha tekrar formaya dönmesinden dolayı, satışlar arttı. Burdur’daki okulların okulların neredeyse tamamında, bu eğitim öğretim yılında öğrencilerin forma giymesi bekleniyor. 1-2 okulda ise henüz sivil kıyafet mi forma mı? bunun kararının alınmadığı belirtiliyor.

Forma satışlarının başladığını söyleyen Alper Giyim Mağazası Sahibi Alper Mıhladız, okulların formaya dönmesi nedeniyle, satışların canlandığını aktardı.

Formaya dönülmesinden velilerin de memnun olduklarını söyleyen Mıhladız, “Veliler, çocuklarına her gün başka kıyafet seçmek zorunda kalıyordu. Şimdi çocuklar sadece forma ile okula gidiyorlar. Bu da ayrıca bir külfet getirmiyor. Veliler buradan yaptıkları alışverişlerde bize formaya dönülmesinden çok memnun olduklarını söylüyorlar.” dedi.

Formayla okula gitmenin zengin-fakir ayrımını ortaya çıkardığına dikkat çeken Alper Mıhladız, “İşin enteresan tarafı, buradan alışveriş yapan, maddi durumu iyi olan veliler, fakir öğrencileri daha çok düşünüyor. Onlar da formaya dönülmesinden çok memnunlar. Maddi durumu iyi olan, bilinçli veliler formaya geçilmesinden dolayı, öğrencilerin sosyal statü farklarının ortadan kalktığını söylüyorlar.” diye konuştu.

Kırtasiye malzemelerinde de fiyatlar değişmedi

Okulların bu sene 28 Eylül tarihinde açılacak olması nedeniyle, kırtasiyeciler beklemede. Eylül ayında, kırtasiye malzemeleri satışının canlanması bekleniyor. Kırtasiye malzemelerinin fiyatları ise yerinde sayıyor. İlkokul 1. sınıfa başlayan bir öğrenci için, okulda lazım olacak belli başlı malzemelerin toplam fiyatı 100-150 lira arasında değişiyor. Bulut Kitabevi Sahibi Gökhan Şengel, kırtasiye malzemeleri fiyatı ve satışları ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada; içerisinde defter kaplığı, güzel yazı defteri, pastel boya, sulu boya, imla klavuzu, Türkçe sözlük, oyun hamuru, yapıştırıcı, kalemlik, makas, pergel, iletki, bir düzine kırmızı kalem ve kurşun kalem, kuru boya kalemi, silgi, bant, ataç, 1. Sınıflar için fasulye ve ataç, abaküs ve çantadan oluşan kırtasiye malzemelerinin 100-150 lira arasında değiştiğini söyledi.

Bu sene okulların geç açılmasından dolayı, satışlarla ilgili beklentilerinin 28 Eylül tarihine kaldığını aktaran Gökhan Şengel, büyük marketlerin de kırtasiye malzemeleri sattığına dikkat çekerek, bu nedenle zorlu bir yarış içerisinde olduklarını dile getirdi. Ürünleri, dolar bazında aldıkları için, kar marjlarının düşük olduğunu söyleyen Şengel, piyasadaki sahte kırtasiye ürünleri satışının da ürünleri orijinal satan kırtasiyecileri zor durumda bıraktığını belirtti.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive