Burdur’da iki kadın öğretmenin bir kız öğrenci tarafından darp edilmesi Eğitim Sendikaları tarafından protesto edildi.

Burdur merkez İstiklal Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi D.Y.S. okul koridorunda bir başka kız öğrenciyi darp ederken okulun müdür yardımcısı G.B. araya girerek ayırmak istedi. D.Y.S. bu sırada müdür yardımcısı G.B.’nin boğazını sıktı. Durumu gören okulda görevli öğretmen Z.D. araya girdi. Öğrenci, kadın öğretmen Z.D.’ye de omuz atarak yere düşürdü.

Öğretmenler olaydan sonra darp raporu alarak polis merkezine giderek öğrenciden şikayetçi oldu.

Olayın ardından öğrencinin başka bir okula nakil edilmemesi ve bugün aldığı sağlık raporunun süresinin biterek okula gelmesi üzerine okulda görevli öğretmenler, Eğitim Sendikalarının Burdur Şube Başkanları ile basın açıklaması yaptı. 

Olayla ilgili olarak Türk Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı Orhan Akın, Eğitim Bir Sen Burdur Şube Başkanı Murat Bulut, Eğitim İş Burdur Şube Başkanı Erkan Putgül ve Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı Sedat Çiçek, İstiklal Ortaokulunda görevli öğretmenlerle birlikte basın açıklaması yaptı.

“Öğretmenin itibarı çok önemlidir. Artık öğretmene şiddetin durması lazım”

Türk Eğitim Sen Şube Başkan Orhan Akın, “Eğitim Bir-Sen, Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve Türk Eğitim Sen şube başkanları olarak ayın 11’inde İstiklal Ortaokulumuzda meydana gelen ve hepimizi derin üzüntülere boğan bir olay yaşanmıştır. Bu olayda maalesef 2 tane öğretmen arkadaşımıza, 8. sınıftan D.Y.S. isimli bir öğrencimiz, öğretmenlerimize hiçbir sebep yokken ve hiçbir yaşanmış olay vuku bulmamışken fiziki olarak bir öğretmenimizin boğazını sıkarken diğer öğretmenimize de omuz vurarak yere düşürerek öğretmenlerimizin darp raporu almalarına neden olmuştur. O günden beri de okulumuzda bir huzursuzluk hakimdir. Bu olayın müsebbibi olan 8. sınıf öğrencimizin velisi maalesef sorumsuz bir velidir. Kaybedecek bir şeyi yokmuş gibi davranarak okula külhanbeyi gibi gelerek buradaki eğitim-öğretimi aksatıp buradaki öğretmen arkadaşlarımızın moralini, motivasyonunu bozmaya devam etmektedir. Bu anlamda kanun olarak da; okul müdürümüz, okulumuzdaki disiplin kuruluna olayı derhal aksettirmiş, disiplin kurulumuzda üzerine düşen vazifeleri yaptıktan sonra evraklar ayın 16’ında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Öğrencimizin nakli yani başka bir okula gitmesi gerekirken hala bununla alakalı bir şey yapılmayıp öğrenci raporunun bitmesinin ardından okula gelmiş bütün öğretmenler ve öğrenciler olarak, velinin tehditkâr bir şekilde bakışıyla, duruşuyla okula gelmesi hepimizi derinden yaralamıştır. Öğretmenin itibarı çok önemlidir. Artık öğretmene şiddetin durması lazım. Sağlık Bakanlığı’nda doktora herhangi bir şey yapıldığı zaman bu olaylar gündeme geliyor. Ama maalesef öğretmen bu noktalarda sahipsiz kalmamalıdır. Bu meslek madem peygamber mesleğiyse İl Milli Eğitim’den Bakanlığa varana kadar bu mesleğe sahip çıkmamız gerekmektedir.” dedi.

“Mesleğin itibarı noktasında yapılabilecek her türlü algı operasyonuna karşıyız”

Eğitim Bir Sen Burdur Şube Başkanı Murat Bulut, “Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen olarak da bizim her platformda dile getirdiğimiz bir şey var; eğitimde şiddet daha doğrusu kamu çalışanlarına olan şiddet kesinlikle yasal zemine kavuşmalı. Bunun caydırıcı bir kararı olması gerekiyor. Burada da böyle bir olaydan dolayı bir araya gelmiş olduk. Eğitim camiası adına hoş bir olay değil. Biz sendikalar olarak her zaman eğitime en büyük katkıyı sunan, eğitimin en büyük paydaşı olan öğretmenlerimizin her zaman yanındayız. Bu mesleğin itibarı noktasında yapılabilecek her türlü algı operasyonuna karşıyız. Çünkü bu emeğin karşılığı paha biçilemez. Bütün öğretmenlerimiz buraya çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek için geliyorlar. Burada fedakârca emek harcıyorlar. Bunun karşılığında bir tane öğrencinin ya da bir tane velinin buraya gelerek buradaki ortamı bozmaya hakkı olmadığını ifade etmek istiyoruz. Buradan yetkililere de mesajımızı iletmiş olalım. Olması gereken burada eğitimcinin yanında olmak, öğretmenimizin yanında olmak, ona destek vermek ve gereken neyse onun yapılması. Çünkü burada bir tane öğrenci yok. Birçok öğrencinin de eğitim ortamını aynı zaman da olumsuz yönde etkileyen her türlü hareketin karşısında durmakta fayda var. Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde eğitimde şiddet başlığının kesinlikle olması gerektiğini ifade etmiştik. Burada bir kez daha bu çıkıyor. Şiddetin bir karşılığı olarak yasal zemine kavuşturulmasına acil ihtiyaç var. Öğretmenlerimize geçmiş olsun diliyoruz.” diye konuştu.

“Öğretmenlerimize uygulanan bu şiddetin her zaman karşısındayız”

Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı Sedat Çiçek ise, “Eğitim Sen olarak öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Öğretmenlerimize uygulanan bu şiddetin her zaman karşısındayız. Bu tür olayların bir an önce önlenmesi gerekiyor. Eğer burada olumsuz bir durum varsa İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek öğrenci hakkında cezai işlem varsa uygulaması gerekiyor.” dedi.

“Sağlık ve eğitim alanında çalışanlara her türlü şiddet uygulanmaktadır”

Eğitim İş Burdur Şube Başkanı Erkan Putgül’de; “Öğretmenlerimizin başına gelen bu olumsuz durumdan dolayı çok üzgünüz. Öğretmenlik kutsal bir meslek. Bugün Türkiye’de özellikle sağlık ve eğitim alanında çalışanlara her türlü şiddet uygulanmaktadır. Dolayısıyla öğretmenliğin toplumsal saygınlığının azaldığı, öğretmenin tezgahtar olarak görüldüğü bir ortamda, öğrenci memnuniyetini temel alan bir noktada bu tür olayların olması gayet doğaldır. Öğretmenlik kanununda özellikle itiraz ettiğimiz birçok nokta var. Bu olay bu kanunun ne kadar eksik olduğunu, öğretmenin hiçbir hakkını savunmadığını ortaya çıkarmıştır. Dolayısıyla öğretmene şiddetin kanunda yer alması gerekir. Başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere gereken tüm yetkililerin gereken davranışı sergilemesi ve öğretmenin yanında olduğunu göstermesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasına katılan öğretmenler yaşanan olayı alkışlarla protesto ettiler.

Muhammet Fatih Başcı