GenelManşetBurdur’da öğretmenlerden; AFAD ekibi oluşturuldu

11 ay ago

Olası bir afet esnasında okullarda ilk müdahale yapılabilmesi ve AFAD Ekiplerine çalışmalarında yardımcı olunabilmesi amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı ve AFAD arasında, Milli Eğitim kurumu çalışanlarından oluşturulacak arama, kurtarma ekibleri oluşturma çalışması Burdur’da tamamlandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve AFAD İl Müdürlüğü tarafından 2018 Kasım ayında imzalanan bir protokol çerçevesinde, öğretmen ve Milli Eğitim çalışanlarından oluşan 24 kişilik ekip eğitimlerini tamamlayarak önceki gün TOKİ Pazarı altındaki boş alanda, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram’ın da katılımı, AFAD ve Burdur Belediyesi Ekiplerinin destekleri ile arama, kurtarma, yangın müdahale tatbikatı gerçekleştirdiler.

Eğitimler hakkında bilgi veren Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı Uzmanı ve AFAD Milli Eğitim Müdürlüğü İl Koordinatörü İlhami Dal; “Milli Eğitim Bakanlığı ve AFAD arasında 2018 Kasım ayı itibari ile bir protokol çalışması yapıldı. Bu protokol çalışması çerçevesinde bütün okul ve kurumlarımızda AFAD ekiplerimize temelde 10’ar saat farkındalık eğitimi sonrasında 10 saatlik eğitim alan arkadaşlarımızla da gönüllü olarak 24 kişilik bir tim oluşturuldu. Bu Tim 17 Haziran 2019 Pazartesi günü sabah 09.00 itibari ile 32 saatlik aktif saha, arama, kurtarma çalışmalarında bulundu, bu konuda AFAD, aynı zamanda Burdur Belediyesi İtfaiyesinin de desteğini alarak eğitimi bitiriyoruz. Bugün arkadaşlarımız artık almış oldukları eğitimleri, yerinde, görsel olarak uygulama şansı elde ettiler. Milli Eğitimin bunda amacı, bir doğal afet ve olayla karşılaştığımız zaman bu temel eğitim alan 24 arkadaşımız, önce aile ve kendi güvenliğini sağladıktan sonra Milli Eğitimde buluşacaklar ve Milli Eğitim kendi kurumlarına ve AFAD’a destek çıkcak. Projenin devamında beklentilerimiz ve Baknlığın çalışması belki her ile bir AFAD temel aracını düşünüyor. Bu ekip o zaman kendi okul, kurum ve pansiyonlarına müdahale edecek konuma gelecek.” bilgisini aktardı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram; “Tatbikata yönelik eğitimler ilk defa Burdur’a yapılıyor. Dolayısı ile bu eğitimlerde emeği geçen bizim İş Sağlığı Güvenliği ve AFAD ekibine teşşekkür ediyoruz. Bu eğitimlerin alınmasında gönüllü olarak arkadaşlarımızın talip olması bizi ayrıca memnun etti. Bu eğitimler sonundaki uygulama da çok güzeldi. Ekiplerimizi de tebrik ediyorum. Sizler Burdur’daki arama, kurtarma ekibinin ilk birimlerisiniz. Dolayısı ile ilk olmanızdan dolayı da sizleri kutluyorum” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive