Burdur’da Muhtarlar, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Burdur’da, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bir dizi etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Burdur Merkez, Köy ve Mahalle Muhtarları katıldı.

Etkinlik kapsamında, Burdur Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Aktaş tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Etkinlikte konuşan Burdur Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Aktaş; “Muhtarlık müessesesi 19 Ekim 1829 tarihinde kurulmuş, Osmanlıdan Cumhuriyet dönemine taşınan önemli yerel yönetim birimidir. Türkiye Muhtarlık Konfederasyonunun girişimleri ile 19 Ekim 2015 tarihinde Başbakanlık Genelgesi ile 19 Ekim tarihinin Muhtarlar Günü olarak kutlanması kabul edilmiştir. Muhtar kelime anlamı itibari ile Türk toplumunun tarihsel, geleneksel nitelikleri ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. Muhtarlar köy ve mahalle sakinlerinin Devlet kurumları ile ilişkilerinde aracılık yapar. Muhtarlara 82 değişik kanun ve 354 maddede görev verilmiştir. Görev ve sorumluluğu olan Muhtarların hiç yetkisi olmaması düşündürücüdür. Zira bugün 95 yıllık köy kanunu, 75 yıllık mahalle kanunu ile sorunlara çözüm üretmeye çalışan bir muhtarlık müessesesi görüyoruz. O halde mahalle ve köy kanununun yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle gerek milletimizin gerekse devletimizin temsilcisi olarak önemli bir görevi yapan Muhtarlarımızın, Muhtarlar Günü’nü kutlar, edebiyete intikal eden Muhtarlarımıza Allahtan rahmet dilerim.” ifadelerini kullandı.

Burdur Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Aktaş’ın konuşmasının ardından etkinlik sona erdi.

– Muhammet Fatih Başcı