Burdur Valisi Ali Arslantaş, Merkeze bağlı mahalle ve köy muhtarları ile toplantıda bir araya geldi.

Seçildikleri köy ve mahallelerde, vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu kamu hizmetlerinin en verimli ve etkin şekilde yürütülmesi için büyük bir özveriyle görev yapan 
Muhtarlarla toplantılar yapmaya devam eden Vali Arslantaş, Bucak Çeltikçi, Tefenni ve Karamanlı İlçelerinde yaptığı Muhtar İstişare toplantılarının 5’incisini Merkez Mahalle ve Köy Muhtarları ile devam etti.

İl Özel İdaresi Meclis Salonunda gerçekleşen toplantının başında Muhtarlara hitap eden Vali Arslantaş, Muhtarlarımızın yaptığı görevin maddi bir karşılığı olmayan, fedakârca yapılan bir gönül işi olduğunu vurgulayarak, 19 Ekim Muhtarlar Gününde yaptıkları bu toplantıda kıymetli Muhtarlarla birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan toplantı, Vali Arslantaş’ın konuşmasıyla devam etti.

Vali Arslantaş toplantının açılış konuşmasında; “İlimizde bugün itibariyle 5’incisini yapacak olduğumuz Muhtarlar toplantımızı Muhtarlar Gününde yaparak sizlerle birlikte olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade ederek başlamak istiyorum sözlerime.  Muhtarlar bizim köylerdeki ve mahallelerdeki elimiz ayağımız, gözümüz, kulağımız, konuşan dilimizdir. Mahallelimizin hem abisi, hem ablası, hem annesi, hem babası hem de kardeşidir. Muhtarlarımızın yaptığı görevin maddi bir karşılığı olmayan, fedakârca yapılan bir gönül işidir. Vazifenizi ifa ederken çektiğiniz zorlukların farkındayız. Özellikle tebligat konusunda, Muhtarlar Derneği Başkanımızla da bu konuyu konuştuk. Mahkemeden gelen tebligatların yerine ulaştırılması konusunda, ulaşılamayan vatandaşlarımızın hasbel kader bir şekilde mahallenizde, köyünüzde kayıtlı ama yıllardır kimsenin nerede olduğunu bilmediği insanların tebligatlarını getirip siz muhtarlara teslim ediyoruz. Günlü evraklar oluyor, hukuken de muhtarlarımızı sıkıntıya düşürdüğünü görüyoruz. Bunu çözebilmek için İller İdaresi Genel Müdürlüğümüzle koordineli bir çalışma başlattık. (Mekânsal Adres Kayıt Sistemi) MAKS sisteminin muhtarlarımızın çoğunun indirmiş olduğunu aktif kullandığını görüyoruz. Bundan sonra size tebligat geldiğinde, eğer mahallede yoksa böyle bir kişinin varlığından kimsenin haberi yoksa tebligat imkânı kalmamışsa MAKS sisteminden bu şahıs mahallemizde fiilen bulunmamaktadır. Diye bir bilgi giriyorsunuz. Anında Emniyet ve Jandarma Teşkilatımız bunu görüyor. Yerinde ekiplerimiz kontrol ediyorlar ve tutacakları tutanakları nüfus müdürlüğümüze götürüyorlar. Nüfus Müdürlüğümüzdeki (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) MERSİS sisteminden sizin mahallenizde görünen ama fiilen bulunmayan bu vatandaşlarımızın kaydını düşüyor ve böylece ileride doğabilecek hukuki sorumluluklardan da sizleri kurtarmış oluyoruz. Bu çok önemli bir gelişme, yıllardır muhtarlarımızın başını ağrıtan, bir kısım arkadaşlarımızın mahkemelerde ifade vermek zorunda kaldıkları bir husustu. Mask sistemini indirmeyen arkadaşlarımızda sisteme bir şekilde dahil olsunlar. Valilik İdare Denetim Müdürlüğümüz, muhtarlar derneği başkanımız, il özel idaremiz, belediye başkanlığı bu konuda muhtarlara sonuna kadar yardımcı olacaklar.” İfadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Burdur’u bütün yönleriyle yansıtan kapsamlı Burdur İl Brifingi videosu seyredildi.

Toplantının istişare, değerlendirme ve soru cevaplar bölümünde Belediye Başkanlığından başlamak üzere, güvenlik birimleri, İl Özel İdaresi, kamu kurumlarının il yöneticileri tarafından sunumlar yapılarak, yürütülen çalışmalar ve kurum hizmetleri hakkında Muhtarlara sunum yapıldı.

Her sunumun ardından, o kurumun konusunu ilgilendiren konularda sorun ve talepleri olan muhtarlara söz veren Vali Arslantaş, birinci ağızdan muhtarları dinledi.

Toplantıda zaman sınırlaması olmadığı belirten Vali Arslantaş, dile getirilmedik, konuşulmadık hiçbir talebin, konunun kalmamasını isteyerek, mahallelerinde köylerinde karşılaştıkları sorunlar varsa, vatandaşlar tarafından dile getirilen talepler varsa birinci ağızdan bu toplantıda etmelerini istedi. 

Toplantının sonunda Vali Ali Arslantaş, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz kapanış konuşması yaptı.

“İl Özel İdaresi her zaman desteğe açık”

İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık konuşmasında; “İl Özel İdaresi olarak bizim de köylerimize hizmetlerimiz sürüyor. Pandemiye rağmen sayın Valimizin başkanlığında yaptığımız bütçelerle birlikte çalışmalarımız sürüyor. Bundan sonraki süreçte de Özel İdare olarak Genel Sekreterimin belirttiği gibi sayın Valimizin başkanlığında, vekillerimizin destekleriyle, Cumhurbaşkanımızdan gelen ödenekler doğrultusunda hizmetlerimiz sürüyor. İl Özel İdaresi her zaman desteğe açık bunu belirtmek istiyoruz. “dedi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de konuşmasında muhtarların Belediye’yi ilgilendiren sorunlarına ve taleplerine yönelik açıklama yaptı.

“İçme suyu barajına ihtiyacımız var”

İçme suyu konusunda da muhtarlara açıklama yapan Başkan Ercengiz; “Su ile ilgili sıkıntımız var, havza sıkıntılı. Sayın Valimiz ile birlikte sağ olsunlar İLBANK yetkilileri ile, DSİ Şube Müdürlüğü yetkililerimiz ile birlikte Senir, Kurt İlyas göl geçişli suyumuzla ilgili gerekli çalışmaları başlattık. Şu anda İLBANK’ta göl geçiş ile ilgili proje aşamasına gelindi. İnşallah en kısa zamanda da proje ihalesi tamamlandıktan sonra yapım ihalesine de geçip göl geçişi ile ilgili sorunu giderdiğimizde belki de geçici bir süre su sorunumuzu çözebiliriz. Ancak şunu da ifade etmek isterim, bu siyasete asla polemik konusu asla etmediğimiz için kurumlar arası iletişimin doğru yapılabilmesi adına da bugüne kadar hiçbir kurumu suçlayıcı bir dil kullanmayarak iletişimi koparmak istemedik.  Biz 2016 yılında sayın Cumhurbaşkanımızın ilimizi ve Belediye Başkanlığını ziyaretinde kendilerine konuyu arz etmiştim. Bu konuda da kendileri talimat vererek başlangıcını yapmıştı. 2019 yılının başında teslim alındıktan sonra biz içme suyu ile kısa vadede bir sorunumuz olmadığını düşündük, kaldı ki hemen 2020 yılı içerisinde içme suyu havzamızda küresel iklim krizine bağlı olarak bölgedeki sulu tarımın her geçen gün artmasına bağlı olarak ciddi bir yeraltı suyu kaybına maalesef uğradık. Geçmişte Gökpınar’da 2014 yılında 7-8 metrede artezyenle su aldığımız noktada 106 metreden bu yıl su bulamadık. Aynı şekilde İnsuyu’nda 164 metreden sadece 12.5-13 litre su aldık. Çalışmaların arkasını bırakmadık. Sadece o günde bırakıldığı haliyle kalmadı, yaklaşık 15 sondaj çalışması yapıldı. Maalesef havza da ciddi bir su sıkıntımız var. Bu nedenle de başka çalışmaların önünü açmaya çalıştık. Acil ihtiyacımız olan şudur; gözle görülebilir, su miktarını görebildiğimiz bir içme suyu barajına ihtiyacımız var. Bizim bir İl yatırımı olarak bunu düşünüp, sayın Valimizde zaten konuya kendileri hâkim. Biliyorlar sağ olsunlar her fırsatta bu konuda kendileri bize destek veriyorlar. 182. Şube müdürlüğümüzde burada onlarda ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Siyasilerimize de zaman zaman konu hakkında bilgi veriyoruz. Su gerçekten önemli bir sorun, sadece kentimizin değil kısa vadede ve uzun vadede İlimizin sorunu olacakmış gibi görünüyor. Suyumuzu etkin kullanmak zorundayız.” dedi.

Vali Arslantaş ise; “Kıymetli arkadaşlar burada dile getirilen her husus not alındı. İlgili kurumuna bir defa da bizim yazımızla, bizim imzamızla gidecek ve belli periyotlarla takibi yapılacak. Bir sonraki toplantımızı muhtarlarımızla yaparken de bugün dile getirilen huşuların ne durumda olduğunu görüşerek başlayacağız. Bugünkü toplantımızın 5. saati bitti. Ama son derece istifade ettiğimiz, keyif aldığımız, ilimizin ufak dokunuşlarla çözülebileceğine inandığımız birçok sorununu dile getirdiniz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şu saate kadar da ayrılmayı, sadakatle burada beklediğiniz için de ayrıca teşekkür ediyorum. Toplantımızın ilimize, mahallelerimize, köylerimize hayır getirmesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Arslantaş’ın konuşmasının ardından toplantı sona erdi.

Toplantıya başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Vali Yardımcısı Sedat Yıldırım, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Mustafa Güder, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, kurum müdürleri, merkeze bağlı mahalle ve köy muhtarları katıldı.

MUHAMMET FATİH BAŞCI