GenelBurdur’da modern sulama yatırımları artıyor (Burdur Gölü ve çevresinde KAPALI SİSTEM SULAMA yaygınlaşıyor)

3 sene ago

AK Parti Burdur Milletvekili Çevre Komisyonu Katip Üyesi, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Bayram Özçelik, Burdur Gölü master planı çerçevesinde göle yakın arazilerde kapalı sistem sulama yapılacağını açıkladı. Askeriye, Çendik köyleri bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca kapalı sulama sistemleri için 2017 yatırım programına alındı.

Göle yakın arazilerde kapalı sistem sulama çalışmaları ile Burdur Gölü’nün yeraltından beslenmesi sağlanılacağını belirten Özçelik; “Burdur Gölü yeraltı kaynak havzasında Burdur gölünü besleyen arazilere kapalı sistem sulama çalışmalarına devam edilmektedir. Burdur gölü master plan çerçevesinde, göle yakın arazilerde kapalı sistem sulama çalışmaları yapılarak gölün yer altından beslenmesi sağlanmış olacaktır” bilgisini paylaştı.

Bilindiği gibi; günümüzde gelişen modern tarım tekniğinde, artık vahşi sulama yöntemi yerine kapalı sistem sulama yöntemleri tercih ediliyor. Sulanacak arazilerde su dağıtımının kapalı borulu bir iletim sistemiyle yapıldığı, basınçsız borulu, basınçlı sulama, yağmurlama sulama ve damla sulama gibi çeşitli türlerinin bulunduğu kapalı sulama ilimizde de yaygınlaşıyor… Devlet de kapalı sulama yöntemlerini teşvik ediyor.

Kuruma ve çekilme tehlikesinin yaşandığı Burdur Gölü’nde, çekilme nedenleri arasında vahşi sulama yöntemi de uzmanlarca sıralanan faktörlerin başında geliyor. İşte; bu yüzden Burdur Gölü’nü kurtarma çalışmaları kapsamında kapalı sulama tercihi sıkça gündeme gelen öneriler arasında yer alıyor. Burdur Gölü ve çevresinde kapalı sulamanın yaygınlaştırılmasının gerektiğinin altı çiziliyor.

Kapalı sistem sulama çalışmaları Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 2017 yatırım programına aldığını belirten Milletvekili Özçelik; “Bu çerçevede Göl etrafında Tarım Arazileri kullanan Askeriye Köyü 1.ve 2. Kısım yeraltı sulama şebekesi ve Çendik Köyü 1. Kısım yeraltı sulaması Orman ve Su İşleri Bakanlığımızca 2017 yatırım programına alınmıştır. Çiftçilerimizin verimli su kullanımı, ürün çeşitliliği olarak üretimlerine devam edilecektir. Burdur İlimizde kapalı sistem sulamaların arttırılmasıyla tarımda daha da ileriye gitmemiz planlanmaktadır” açıklamasını yaptı.

Özçelik’ten Tefenni’ye de kapalı sulama müjdesi

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Tefenni ilçesinde de kapalı sistem sulama müjdesi verdi. Kapalı Sistem sulama ile maliyet düşüklüğü ve ürün çeşitliği olduğunu belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “Tefenni İlçemizde merkez 1.,2. ve 3. kısımda yeraltı sulamalarının kapalı sistem sulamasının yapılması Orman ve Su İşleri Bakanlığımızca 2017 yatırım programına alınmıştır. Tefenni ovasında yapılacak sulama şebekesi ile üreticilerimizin girdilerindeki maliyet düşüklüğü ve ürün çeşitliliği ile tarım çalışmalarına devam edecekler. AK Parti hükümetleri olarak her zaman üreticimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Burdur Tarım ve Hayvancılık’ da marka kent olma yolunda hızla ilerleyecek” dedi.

Karamanlı sulamasına da modern sistem

Burdur’da bir önemli sulama yatırımı da Karamanlı ilçesine yapılıyor. DSİ Genel Müdürlüğü’nün suyun tarlaya ulaşımı ve çiftçilerin daha fazla gelir elde etmesi için başlattığı yenileme projeleri kapsamında Karamanlı Ovasına da modern sistem kuruluyor.

DSİ Genel Müdürü Acu açıkladı

DSİ, geçmiş yıllarda inşa edilmiş ve ekonomik ömrünü tamamlamış, klasik sulama sistemlerinin kapalı, borulu basınçlı sisteme dönüştürülmesi işini yenileme projeleri altında gerçekleştiriyor. DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Burdur Karamanlı’ya yapılacak olan modern sistemle 43 bin dekar alanın sulanacağını açıkladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive