GündemKültürManşetBurdur’da ‘mini Yörük Müzesi’

3 hafta ago
Burdur’da mini Yörük Müzesi oluşturuldu. Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Yaşatma Derneği (Yör-Kay-Der) tarafından kiralanan bir apartman dairesi, mini Yörük Müzesi’ne dönüştürüldü.
Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan,  amaçlarının yörük kültürünü tanıtmak, unutulmamasını sağlamak olduğunu söyledi.
Kalkan, dernek olarak 2018 ve 2019 yıllarında iki defa ‘temsili yörük göçü ve yaren geces’i düzenlediklerini bu yıl üçüncüsünü düzenlemek istedikleri temsili yörük göçü ve yaran gecesinin ise koronavirüs salgını sebebiyle yapamadıklarını belirtti.
Kalkan genç nesillere yörük kültürünü tanıtmak amacıyla kiraladıkları bir apartman dairesini mini Yörük Müzesi haline getirdiklerini söyledi.
Alaettin Kalkan “burada yörük kültüründe kullanılan günlük yaşam eşyaları, tarım aletleri gibi malzemeleri sergiliyoruz. Tüm hemşehrilerimizi derneğimize bekliyoruz. Üçüncü temsili yörük göçümüzü önümüzdeki yıl daha geniş katılımlı yapmayı planlıyoruz” dedi.
Kalkan, “Yörük Müzesini oluşturmaktaki amacımız yörük kültürünü halkımıza tanıtmak, unutulmamasını sağlamak” diye konuştu.
Mini Müze’de Teke Yöresine özgü tarihi kilimler, müzik aletleri, giyim eşyaları, tarım aletleri, mutfak eşyaları, ısınma ve aydınlatma malzemeleri sergileniyor. Bir oda ise yörük gelin odası olarak düzenlendi.
Kodlama : SadeMedia Interactive