EkonomiKültürManşetBURDUR’DA MEZAT GÜNLERİ

4 ay ago

Burdur’da her Pazartesi günü akşamları saat 20.00’da antika mezatı düzenleniyor.

Burdur Tost Tost kafede düzenlenen Mezat’ta Renkli görüntüler ortaya çıkıyor. Kıran kırana geçen Mezat’a çevre illerden de yoğun ilgi gösteriliyor.

Mezat’a Plaklar, saatler, müzik kasetleri, semaverler, Fotoğraf makinaları, televizyonlar, tesbihler ve gramofonlar gibi bir sürü eşyalar getiriliyor. Eşyaları satın alanların geneli koleksiyonlarına ekleme yapmak için aldıklarını söyleseler de, dekor olarak kullanmak için satın alanların sayısı da az değil.

“MEZAT GEÇMİŞE ÖZLEM, GEÇMİŞE OLAN SEVGİMİZ, HASSASİYETİMİZ”

Mezat’a ilişkin bilgi veren Antika Mezat’ının Organizatörlerinden Adil Ertekin; “Antika dükkânlarına girme konusunda eksiklerimiz var. Korkuyoruz diyelim burada açık arttırma bir akşam programı gibi bir heyecanla beraber eskiye karşı olan sevgimizi de ortaya çıkartıyoruz. Bununla alakalı Ülkemizde ciddi anlamda şuan da gündem de olan ve yükselişe geçen mezat dediğimiz açık arttırma yoluyla burada ürünlerin satışını gerçekleştiriyoruz. Hem esnaflara yeni bir Pazar bulmuş oluyoruz hem de alıcıların farklı bir konsept ile farklı bir ortam ile buluşturuyoruz. Eskiye özlem duyan, eskiyi seven insanlar burada bir arada bulunuyor. Bazen biz burada arkadaşlarla beraber oturuyoruz. Gaz lambasının yanında çay içmek,  bir gramofonun yanında çay içmek bizlere keyif veriyor. Mezatlarda da alıcılar için özellikle dip fiyat dediğimiz 5 liradan veya makul fiyatlardan açılışlarla ürünleri normalde bir dükkân vitrin fiyatı üzerinden daha uygun bir fiyata alma fırsatı oluyor, ama bu işte bir yarış heyecanı da olduğu için daha keyifli ve daha tatlı bir ortam oluyor. Burada ki toplanmamızın bu işi yapmamızda ki genel amaç budur. Kısaca özet olarak geçmişe özlem, geçmişe olan sevgimiz, hassasiyetimiz. Hassasiyeti olan özlemi olan arkadaşları da büyüklerimizi de buraya bekliyoruz. Her pazartesi günü Burdur’da öğretmenevi kavşağında Tost Tost kafe de saat 20.00’da başlıyoruz. Hem kış günlerinde de eve kapalı kalmaktansa farklı bir aktivite sosyalleşmek adına güzel bir ortam sunmaya çalışıyoruz.” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive