Burdur’da mesleki eğitim merkezlerinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce iş yeri ziyaretleri yapılarak esnafa tanıtıldığı bildirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ülke üretim gücüne ve istihdama katkı sağlamak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü” imzalandığı belirtildi.  Bu protokol doğrultusunda Burdur il merkezinde ve ilçelerde bulunan meslek liseleri bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulanmaya başlandı.

Meslek liselerinin bünyelerinde açılan Mesleki Eğitim Merkezlerini tanıtmak amacıyla Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde kapsamlı çalışmalar ve tanıtım etkinlikleri başlatıldı.

Program kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya, Mesleki Eğitimden sorumlu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve bünyesinde MESEM programı uygulanan okul idarecilerinin katılımı ile iş yerleri ziyaret edilerek Mesleki Eğitim Merkezleri tanıtıldı. İş yeri ziyaretlerinde, okul ve iş yerleri arasında yürütülecek çalışmalar ile Mesleki Eğitimin sağladığı avantajlar anlatıldı.

“Mesleki Eğitim Merkezi Programı, ekonomiye değer katan iş gücü yetiştirmemizi sağlayacak”

Burdur İl Millî Eğitim Müdürü Erdem Kaya, “Bizim alanda çalışacak, mesleğini çok iyi yapabilen, insan gücüne ihtiyacımız var. Bizlerin asıl amacı gençlerimize meslek öğreterek onları istihdama kazandırmaktır. İlimizde hem iş gücüne katılım hem de sektörün beklediği nitelikteki insan yetiştirmek amacıyla faaliyet gösteren 2 Mesleki Eğitim Merkezine ek olarak mesleki ve teknik okulların bünyesinde 18 Mesleki Eğitim Merkezi programı açıldı.  Mevcut Meslekî ve Teknik Ortaöğretim okullarımızın bünyesinde uygulanmaya başlanan Mesleki Eğitim Merkezi Programı, sosyal ve ekonomik sektörler ile iş birliği içinde çalışan, meslekî açıdan yeterli, üretken, ekonomiye değer katan iş gücü yetiştirmemizi sağlayacaktır. Tanıtımlarımız ve çalışmalarımız hızla devam etmektedir. İlimizde meslekî ve teknik eğitimin gelişmesi adına çalışan paydaşlarımıza, idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.” dedi.

Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan Mesleki Eğitim Merkezi Programı ile ilgili bilgiler verildi.

Yapılan bilgilendirmede şu ifadeler kullanldı; “34 Alan, 184 meslek dalı, İl merkezi ve tüm ilçelerdeki meslek liselerinde açılan mesleki eğitim merkezlerinde yaş sınırı olmaksızın ortaokul mezunları eğitim alabilecek. Haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün işletmede beceri eğitimi verilecek. 4 yıllık eğitimin sonunda meslek lisesi diploması verilecek. Eğitim sürecinde 9,10,11. sınıf öğrencilerine asgari ücretin yüzde 30’u (1276 TL), 12. Sınıf öğrencilerine asgari ücretin yüzde 50’si (2126 TL) oranında maaş verilecek. İş kazası, meslek hastalığı, hastalık sigortası devlet tarafından yapılacak. Mesleki Eğitim Merkezi programıyla diplomasını alanlar iş bulma kolaylığı ve kendi iş yerini açma imkanını elde edecek. Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıt olmak isteyenler il merkezi ve ilçelerdeki meslek liselerine başvurarak bilgi alabilir ve kayıtlarını yaptırabilirler.”