EkonomiGündemManşetBurdur’da LSD tedbirleri

5 sene ago

Şap hastalığının ardından LSD denilen ve halk arasında çiçek hastalığı olarak bilinen hastalığın çıkması sonucu Canlı Hayvan Pazarı bir kez daha kapanmıştı… Bunun üzerine hareket geçen Gıda Tarım İl Müdürlüğü, bölgede 28 gün süreyle karantina uygulamasına başladı. Bölgedeki tedbirler yaklaşık iki hafta sonra yeniden açılacak.

Peki LDS hastalığı nedir, hangi yolla bulaşır ve Burdur LSD’nin daha fazla yayılmasını önlemek için ne tür tedbirler aldı? Gıda Tarım İl Müdürü Fırat Erkal, hastalıkla ilgili bilinmeyenleri ve alınan tedbirleri gazetemize anlattı. Erkal, yaklaşık 2,5 ay sonra idrak edeceğimiz Kurban Bayramı öncesi, doğudan gelen hayvanlarla yoluşla oluşabilecek hastalıklara karşı da hayvan yetiştiricilerinin ve alım satımla uğraşanları da önemle uyardı. İşte Fırat Erkal’ın , ülke genelinde de görülen, Burdur’da yaklaşık 2 hafta önce oluşan LSD hastalığı ile ilgili açıklamaları:

ALINAN TEDBİRLER

“Hayvan Pazarını etkileyecek yakınlıkta olan merkez köylerimizden birinde LSD dediğimiz, halk arasında çiçek denilen bir hastalık çıktı. Bu hastalığın mücadelesinde, hasta olan hayvanı itlaf ediyoruz. Parasını ödüyoruz, tazminatını ödüyoruz. Hayvanlar arasındaki hastalığı önlemek için de o bölgedeki hayvan hareketlerini kısıtlıyoruz. Bu kısıtlama 28 gün sürüyor. O bölgedeki hayvanların giriş çıkışını, nakillerini engelliyoruz. O bölgede bir hayvan pazarı varsa, orayı kapatmak zorunda kalıyoruz. Hayvan Pazarını kapatmak başta bizi olmak üzere, herkesi rahatsız ediyor. Aslında hiç arzu edilen bir durum değil. Burdur ekonomisinin büyük kısmının hayvan hareketleri üzerinden döndüğünü biliyoruz ama burada hayvan hastalıklarıyla mücadele yapmak zorundayız. Daha sonra oluşacak daha büyük hastalıkları ve zararları önlemek adına bu tedbirleri almak zorundayız. Bunun altını özellikle çizmek isterim.

HAYVAN PAZARI İKİ HAFTA SONRA YENİDEN AÇILACAK

28 gün karantina tedbiri almıştık. Bunun iki haftası gitti. İnşallah iki hafta sonra Hayvan Pazarını yeniden açacağız. Zaten küçükbaş hayvanlara pazarımızı kapalı değil. Sadece sığır cinsi hayvan satışı yasak. Ama şapta bütün hayvanlar için kapalı.

KURBAN BAYRAMI İÇİN ÖNEMLİ UYARI!

Önümüzde yaklaşık 2,5 ay sonra Kurban Bayramı var. Kurban Bayramından önce yoğun bir hayvan hareketi olacak. İlimize doğu illerinden de hayvan gelecek. Bu dönemde hayvan hastalığı çıkmaması için titizlikle kontrol çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çünkü kurban bayramına yakın hastalık çıkarsa ve pazarı kapatırsak, bu defa farklı mağduriyetler oluşuyor. İnşallah aldığımız tedbirlerle hastalığı söndüreceğiz ve pazarımızı tekrar açacağız.

KARANTİNA MEVZUATI NE DİYOR?

Burdur il genelinde aslında bu hastalık 7-8 noktada var. Karantina mevzuatı; ‘hastalık çıkan merkezde, 10 km’lik bir yarıçapta bir daire çizeceksiniz. O yarıçap içerisinde kalan bölümde hayvan hastalıklarını kısıtlayacaksınız’ diyor. Başka yerlerde de aslında hastalık çıktı ama onlar pazarı etkilemiyordu. Son çıkan hastalık pazarımızı da etkiliyor.

LSD NEDİR?

LSD, ‘Lumpy Skin Disease’ demek. Halk arasında çiçek hastalığı olarak biliniyor. Sineklerle bulaşıyor. Lumpy Skin Disease (LSD) deri üzerinde şişliklerle görülür. Aynı şişlikler iç organlarda da oluşur. Sütün birdenbire azalması, şiddetli düşkünlük hali, gebelerde yavru atma, hızla zayıflama, topallık ile kendini gösterir.

Hastalık sokucu sineklerle bulaştırılır. Doğrudan temas da bulaşma yoludur. Ağız ve burundan gelen akıntılarla veya süt ile temas bulaşma kaynağı olabilirse de hastalığın sokucu, kan emici sineklerle bulaşması başlıca yayılma yoludur.

ÖZEL ARAÇLA İLAÇLAMA YAPILIYOR

Ayrıca Vali Hasan Kürklü’nün talimatı ile, özel getirilen bir araçla, hastalığın yayılmasının önüne geçebilmek amacıyla il genelinde ilaçlama çalışması yapılıyor. Gıda Tarım İl Müdürlüğü’nün kontrolünde gerçekleşen ilaçlamanın giderleri ise Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından karşılanıyor.

Hacer ZEREN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive