EkonomiManşetBurdur’da KOSGEB farkı

5 sene ago

Son yıllarda küçük ve orta boy işletmelere verdiği desteklerle adından söz ettiren KOSGEB, Burdur’da da başarılı işlere imza atıyor. KOSGEB ilimizde verdiği desteklerle pek çok yeni işletmenin önünü açarken, mevcut işletmelerin de modernizasyonuna, kendilerini yenilemelerine katkı sağlıyor. Burdur’da KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü desteğiyle, bugüne kadar 200 yeni işletme açıldı. Girişimci Burdurlulara, 13 başlık altında destek sağlayan KOSGEB, yeni kurulacak işletmelere verdiği desteğin yanı sıra, mevcut işletmelerin daha kaliteli personel ve ekipmanla kurumsallaşmasına ve ortaklı çalışmaya da destek veriyor.

Burdur KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nde Girişimcilik Kursları da geçtiğimiz hafta içerisinde başladı. Dönem dönem, farklı zamanlarda düzenlenen kurs, İş-Kur, KOSGEB ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi işbirliği ile veriliyor. 70 saatlik kurs, 9 gün boyunca sürüyor. Kursa katılıp, sertifika alan girişimcilere % 30 hibe desteği ve % 70 faizsiz kredi imkanı sağlanıyor.

Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e desteklemeler ile ilgili bilgi veren KOSGEB Burdur Hizmet Merkezi Müdürü Hamza Alper Doğru, “KOSGEB’in aslında farklı farklı programları var. Girişimcilik bu programlardan bir tanesi. Biz genel çerçevede, firmaların üniversite mezunu eleman çalıştırmaları, fuara gitmeleri, katalog bastırmaları, test, analiz yaptırmaları, yurtdışı iş gezilerine gitmeleri, kalite belgeleri almaları gibi 13 başlıkta destekliyoruz. Burada herhangi bir proje yok. Mesela firma fuara gitmeden önce geliyor, bize başvuru yapıyor, biz de mali destek sağlıyoruz. Fuar giderlerinin % 60’ını destekliyoruz.” dedi.

ARGE ve İNOVASYON programlarının da desteklendiğini aktaran Doğru, “Firma ve girişimciler herhangi bir planla gelip bize proje sunabiliyor. İşletmeniz olmasa dahi. Biz projenizi kurul vasıtasıyla değerlendiriyoruz. Sonrasında da başarılı sonuç alırsak bunun endüstriyel uygulamasını destekliyoruz. Burdur’daki makine üreticileri, mermer makinaları üreticileri bu destekten faydalanabiliyor” diye konuştu.

Günümüzde, kurumsallaşma ve markalaşmanın önemli olduğuna dikkat çeken Doğru, bu alanda verilen destekleri ise, “ayrıca kurumsallaşmayı, markalaşmayı destekliyoruz. Günümüzde artık firmaları desteklemek sadece ‘makine alalım’ demekle olmuyor. Profesyonel eleman çalıştırmak, marka haline gelmek, verimliliği arttırıcı yazılımları arttırmak için yapılan projeleri 150 bin TL’ye kadar destekliyoruz. Üretimdeki atıl kapasitesinin kullanılması önemli. Bir makinayı çalıştırmak kadar verimli çalıştırmakta firmalara imkan sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Mermer atıklarını patlatma ve mozaik olarak yeniden değerlendirilebildiğine dikkat çeken Doğru, KOSGEB’in verdiği diğer desteklerle ilgili şunları kaydetti: “Mermer konusundaki atıklar, imalat ya da yazılımsal problem değil. Blok satıştaki mermer üretiminde atık çıkıyor. Bu atık işin doğasında var. Ama bir kişi geldi, ‘ben mermer fabrikalarındaki atıkları küçük mermer taşlarını değerlendirmek istiyorum’ diye bir proje ile geldi. Patlatma veya mozaik dizme yapıyorlar. Ayrıca istihdam yaratılıyor, özellikle de kadın istihdamı yaratılmış oluyor. Bunu Burdur’da da yapmayı düşünenler vardı ama fiiliyata geçmedi. Karlılığı sadece maliyet ve kar olarak düşünüyoruz, ama ciddi bir istihdam ve ihracaat sağlıyor. Firmaların bireysel karlılıklarından ziyade, ülke ekonomisine de katkı sağlanmış oluyor.”

İŞBİRLİKLERİNİ DESTEKLİYORUZ

Bu olgu daha ilerleyecek. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mız da bu konuya önem veriyor. İşbirliğini destekliyoruz. Biz en az 5 firmanın biraraya gelerek kuracakları işleri destekliyoruz. İnsanlar ‘ortaklık kurmak zor’ diyor. Zor olduğu için devletin desteklediği bir şey ve olması gerekiyor. Günümüzde rekabetin yoğun olduğu zamanlardayız. Maliyetleri düşürmemiz lazım. Maliyetleri düşürmenin bazı teknikleri vardır. Bunların bir tanesi verimli çalışmak, makinaların sürekli çalışmasıdır. Ortaklı çalışma için çok görüştüğümüz firmalar oldu ama bir proje sunulmadı. Burada herkes kendi makinasını alıp, atıl çalıştırdığında personel sıkıntısı, maliyet, verim ve profesyonel eleman sıkıntısı oluşuyor. Bu sıkıntıları aşmanın yöntemi, bununla ilgili müstakil yerler oluşturmak. Burada mesela 250 milyara kadar hibe, 500 milyara kadar faizsiz kredi veriyoruz. Bu rakamlar artacak. Başbakanımız açıkladı.”

ORTAK ÇALIŞMA KÜLTÜRÜ ŞART

Günümüzün rekabetçi iş dünyasında, ‘kümelenme’ adı verilen, ortak çalışma kültürünün önemli olduğunun altını çizen Doğru, “Bakanlığımızda ‘kümelenme’ denilen, ortak çalışmayı destekliyor. Günümüz rekabetçi şartlarında çıkış yolları bunlar. Biz ‘ortak olamıyoruz diyorsanız,’ uzun vadede biz geriye gideceğiz. Yerimizde sayacağız. Zaten zor olduğu için de gerekli. Bir şey kolaysa çabuk yapılır. Paranız varsa fabrika bulabilirsiniz. Bu zor ama karşılığında ne var? Bu önemli. Daha fazla tanıtım, fuarlara katılma, takip etme zorunluluklarımız var” görüşünü dile getirdi.

Doğru, KOSGEB’in verdiği Girişimcilik destekleri ile ilgili, “İşbirliğinden sonra Girişimcilik desteğimiz var. Girişimcilik desteğini eğitim faaliyeti olarak görüyoruz. Eğitim faaliyetleri ile bir farkındalık oluşturmayı sağlıyor” diye konuştu.

BURDUR’da İNSAN KALİTESİ YÜKSEK

Burdur’da insanların eğitim seviyesinin yüksek olduğuna dikkat çeken Hamza Alper Doğru, “Burdur’da insanlar birçok yere göre çok eğitimli. Kibarlar, Okumuşlar. Kalite olarak yüksek bir yer. Burdur’un küçüklüğü bazen olumsuz gibi görülüyor. Küçük yerlerinde kendilerine göre avantajları oluşacaktır. Çok güzel, bozulmamış bir iç çevremiz var, bunlarla ilgili çalışmalar yapılabilir. Ben Burdur’un önünün açık olduğunu düşünüyorum. Doğal güzelliği, doğal ürünleri var. Yöresel işler yapılması gerektiğini düşünüyorum” vurgusu yaptı.

GİRİŞİMCİLİK KURSLARI BAŞLADI

Girişimcilik kurslarıyla ilgili de okurlarımızı bilgilendiren Doğru, “başvuranlar kurs alıyorlar. Kurslarımızı, ağırlıklı olarak İŞ-KUR ve BAKA desteğiyle yapıyoruz. Bunun dışında Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezleri ile de yaptık. Bu kursları bitirdikten sonra işletme açıyorlar. Sertifika alıyorlar. Bize bir iş planı sunuyorlar. 30 bin liraya kadar hibe, 70 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabiliyorlar. 30 bin liranın 3 bin lirası kuruluş masraflarıyla ilgili. 15 bin lirası makine, teçhizat, ofis donanımı ile ilgili. 70 bin liralık faizsiz kredi ile makine ve teçhizat masrafıyla ilgili. Girişimcilik kursumuz 70 saatlik. 9 gün sürüyor. Hocalarımız Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde öğretim üyesi. Bu kurs, BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı,) İŞ-KUR, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve KOSGEB işbirliği ile devam ediyor. Üniversite ile sürekli aktif olarak çalışıyoruz. İyi bir işbirliğimiz var” dedi.

KADIN GİRİŞİMCİLERE DAHA FAZLA DESTEK

Kadın girişimcilere daha fazla destek imkanı sağladıklarına vurgu yapan Doğru, “Kadın Girişimcilere bir avantajımız var. Erkek girişimcilere % 70, kadın girişimcilere ise % 80 desteğimiz var. Bu oran % 90 olacak. Başbakanımız tarafından açıklandı. Buradan destek alanların % 50’si kadındır. Bayanlar gerçekten başarılı ve işlerini özverili yapıyorlar.

KADINLARIN ÖNCELİĞİ, PARA DEĞİL İŞ

Bayanların önceliği para değil. Kaliteli iş yapma arzusuyla yola çıkıyorlar. Para amaç değil bir araçtır. Başta çok parayı hedeflerseniz, çıkmıyor iş ortaya. Kalite hedefiniz düşüyor. Daha fazla beklentiniz oluyor” şeklinde açıklama yaptı.

MAKÜ’DE GİRİŞİMCİLİK DERSLERİ

MAKÜ’de 3 yıldır Girişimcilik dersleri verildiğini ve bugüne kadar 4800 öğrencinin sertifika aldığını söyleyen Doğru, “Biz Üniversitede 3 yıldır Girişimcilik dersleri veriyoruz. Üniversite, müfredatına bu dersi aldı. Mezun olan öğrenciler, Girişimcilik dersi alarak mezun oluyorlar. Bugüne kadar 4800 sertifika verdik geçen yıl. Bu ders neredeyse bütün bölümlere veriliyor. Birkaç bölüm hariç” bilgisini paylaştı.

‘Türkiye büyük bir ekonomi. Her il’de kendi işini kurma ile alakalı ciddi açıklıklar var.’ diyen Doğru, Burdur’da 200’ün üzerinde firmanın KOSGEB desteği ile kurulduğunu sözlerine ekledi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive