Burdur’da 30 Haziran “Koruyucu Aile Günü” dolayısıyla koruyucu aile hizmetinin tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla “Koruyucu Aile Temalı” kortej yürüyüşü düzenlendi.

Köprübaşı mevkiinden başlayan kortej yürüyüşüne Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, Aile ve Sosyal Hizmetler Burdur İl Müdürü Mehmet Şimşek, kurum ve daire müdürleri ve koruyucu aileler ile çocukları katıldı.

Katılımcılar kortej yürüyüşünde, ’30 Haziran koruyu aile günü kutlu olsun’, ‘Haydi Burdur koruyucu aile olalım’, ‘her çocuğun bir ailesi olmalı’, ‘bir ailede büyümek her çocuğun hakkıdır’ yazılı afiş ve pankartlar taşıdı. 

Cumhuriyet Meydanı’nda sona eren kortej yürüyüşünün sonunda katılımcılar günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Burdur İl Müdürü Mehmet Şimşek, protokol üyelerine ve ailelere katılımlarından dolayı teşekkür etti. Müdür Şimşek, temennilerinin Burdur’daki 29 koruyucu aile sayısını artırmak olduğunu ifade etti.

30 Haziran ‘Koruyucu Aile Günü’ etkinlikleri İstasyon Caddesi’nde bir kafede düzenlenen aile kahvaltı programıyla devam etti.

“Temennimiz ve amacımız kuruluşlarda tek bir çocuk kalmasın”

Programda konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Burdur İl Müdürü Mehmet Şimşek, “Koruyucu aile çeşitli nedenlerle biyolojik ailesinin yanında bir süre için bakımları sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirme sorumluluğunu devlet denetimde paylaşan hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir. Çocuklarımızın sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamlarına ihtiyaçları vardır. Bu doğrultuda aile odaklı hizmetlerimiz kapsamında yer alan koruyucu aile hizmet modeliyle çocuklarımızın sağlıklı bir aile ortamında büyümelerini sağlıyoruz. Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olup Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaş aralığında düzenli gelire sahip, en az ilkokul mezunu, evli ya da bekar herkes koruyucu anne, baba ya da aile olmak üzere kurumumuza başvuruda bulunabilir. İlimizde 29 koruyucu ailenin yanında 34 çocuğumuz koruyu aile hizmet modelinden faydalanmaktadır. Müdürlüğümüz olarak koruyucu aile hizmetini en iyi şekilde sunmak ve mümkün olduğu kadar koruyucu çocuğumuzu bir aile sıcaklığından yararlandırmak amacındayız. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı ve 24.06.2021 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 2021/12 sayılı Genelge ile tarihte uzun yıllar çocuk koruma alanında önemli hizmetler sunan kurumlarımızdan Ankara Himaye-i Etfal Cemiyetinin kuruluş tarihi de olan 30 Haziran “Koruyucu Aile Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu doğrultuda kamu kurum ve kuruluşlarımızla iş birliği içerisinde koruyucu aile hizmetinin tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Temennimiz ve amacımız kuruluşlarda tek bir çocuk kalmasın.” dedi.

Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu ise konuşmasında şunları söyledi;

“Bu güzel insanları kaybetmeyin”

“Yüce kitabımız bir insanı suçsuz yere öldürmek, tüm insanlığı öldürmek gibidir. Bir insanı yaşatmakta tüm insanlığı yaşatmak gibidir’ der. Aziz, Sevgili Atatürk ‘eğitimde feda edilecek tek bir fert dahi yoktur’ der. Bu çocuklarımız eğer sahip olmazsak kaybetmemiz kuvvetle muhtemel olacak çocuklardır ve toplumumuzun geleceğini olumlu inşa etmemize de belki de engel olacak çocuklardır. Onun için siz çok geniş yürekli, gönlü bol güzel insanlar, bu çocuklarımıza sahip çıktınız. Şahsım ve devletim adına sizlere şükranlarımı sunuyorum. Allah sayınızı artırsın, Allah gönlünüzü bol eylesin. Sevgili çocuklarımız, sizler bizim geleceğimiz, gözbebeğimizsiniz, umudumuzsunuz. Bizler geldik, gidiyoruz. Bu ülke sizin. Ne olur anne ve babalarınızın sözünden çıkmayın. Bu güzel insanları kaybetmeyin.”

Konuşmaların ardından çocuklar için pasta kesildi ve eğlence düzenlendi.

MUHAMMET FATİH BAŞCI