GündemManşetSiyasetBurdur’da konuşan Kılıçdaroğlu: ‘YANDAŞ YOK, VATANDAŞ VAR!’

5 sene ago

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Burdur mitingi saat 18.33’de başladı. Cumhuriyet Meydanı miting alanına partinin “Milletçe Alkışlıyoruz” sloganı ile giriş yapan Kılıçdaroğlu, Isparta mitingi sonrası Burdurluları selamladı.

Burdur mitingindeki konuşmasına, “Yaşanacak bir Türkiye’yi beraber inşa edeceğiz. Hazır mısınız?’ diyerek başlayan Kılıçdaroğlu için meydanda toplanan vatandaşlar, ‘Başbakan Kemal’ sloganları attı. Sloganları atan vatandaşlara, “7 Haziran genel seçimlerinde, eksiksiz sandığa gidererek, geçen seçimlerde CHP’ye oy vermemiş bir vatandaşı ikna edersek, oyumuzu huzur içinde, çocuğumuz geleceğimiz torunumuz için altı okun altına evet mührünü basarsak işte o zaman Başbakanlık yolu açılmış olur. Bunu yapmaya hazır mıyız?” diye soran CHP Genel Başkanı, “Ben de size sizin için çalışacağıma söz veriyorum. Ben yorulmam, çalışıyorum. Ben ülkem için çalışırım, insanım için çalışırım. Bütün Türkiye bilsin. Benim siyaset anlayışımda halka hesap vermek vardır. Ben vatandaşın cebini düşünürüm. Geliri var mı yok mu onu düşünürüm. Benim siyaset anlayışımda yandaş yok, vatandaş var. 17 milyon yoksul varsa, son 14 yılda 17 milyona çıktıysa, 6 milyon 200 bin işsiz, geliri bin liranın altında 8 milyon emekli varsa, 2 Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyorsa, yabancıların çalıştırılmasıyla ilgili kanun tasarısı parlamentoya geliyorsa o zaman oturup düşüneceğiz. 7 Haziran’da sandığa giderken Türkiye’yi birebir inşa edeceğiz.” dedi.

5 MİLYON VATANDAŞI BORÇ BATAĞINDAN KURTARACAĞIM

‘CHP iktidara gelirse faizler yükselir’ denildiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu,” Kardeşim bizim projemizde tüketici kredisi borcu, kredi kartı borcundan en az % 80’ini sileceğiz. Faiz batağından 5 milyon vatandaşımı kurtaracağım. 1 milyon 120 bin vatandaşıma sözüm söz; 5 milyon vatandaşı borç batağından kurtaracağım.” diye konuştu.

İktidar kanadının ‘Parayı nereden bulacaksın?.’ diye sorduğunu hatırlatan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Bunun parayla pulla ilgili yok. Bankaların tüketici kredisi kredi kartı alacağı 19 milyar lira. Varlık yönetim şirketine 2 milyar 800 bin liraya satıyor. Sen 19 milyarlık alacağı buna satıyorsun. Oturacağım borçlu vatandaşla, kalan parayı takside bağlayacağız. Borcu sileceğiz. Ne bankaya, ne vatandaşa, ne devlete yük. Bunu neden biz düşünmedik diyorlar. Sen düşünemezsin, sen cebini, yandaşını, ayakkabı kutularını düşünüyorsun.

ONLAR YANDAŞI BİZ VATANDAŞI DÜŞÜNÜRÜZ

Eğer bu soruyu bana benim karşıma çıkıp soracaksın TV kanalında gel kardeşim sen sor, kuruşu kuruşuna cevap vereceğim.” şeklinde konuştu.“Ben bunlara kurs açacağım; Para, vergi nasıl toplanır, ahlaklı siyaset nedir, vatandaşı düşünmek nedir, malı götürmemek, kul hakkı yememek, temiz siyaset ahlaklı siyaset nedir onu öğreteceğim.” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasında, “Onlar yandaşı biz vatandaşı düşünüyoruz. Bizim ana hedefimiz refahı tabana yaymak. Bu ülke kalkınıyorsa sadece bir avuç insan bunu yememeli. Toplumun her kesimi bundan faydalanmalı. Refahı toplumun tabanına yayacağız.” vurgusu yaptı.

İŞ YOKSA OY DA YOK

2002 Türkiye nüfusunun yüzde birinin, toplam servetin yüzde 39’una sahip olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, 2014 yılında nüfusun yüzde birinin toplam servetin yüzde 54’üne sahip olduğunu belirtti. ‘Serveti yukarda bir avuç kişide topladılar.’ diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Herkesin büyümeden kalkınmadan payını alması lazım. Hakça, düzgün. Birileri malı götürürken benim vatandaşım mağdur olmamalı. Çiftçinin kullandığı mazotun litresini 1,5 liraya indireceğiz. Çiftçi alın terinin karşılığını alacak. Kıyamet kopuyor. Ben yapacağım sen de göreceksin. Sen mazotu 1. 25 kuruştan verirken ses çıkarmıyoruz. Sen elmastan, yakuttan vergiyi sıfırladın. Sen yandaştan, ben çiftçiden yana, sen köşe dönüyorsun ben emekten yanayım. Bizimle onlar arasında Ağrı Dağı kadar fark var. Onlar kendilerini, biz milleti, onlar kendi çocuklarını, biz yatağa aç giren çocukları düşünürüz. O nedenle 77 milyon yurttaşa sesleniyorum; eski anlayışları, yargıları bir tarafta bırakalım. 13 yıl iktidarda kaldılar. Ellerinde hiçbir engel yoktu. Ne oldu 13 yılın sonunda? 6 milyon 200 bin işsiz, her 5 çocuktan biri işsiz. Bir anne babanın çocuğu, kızı çalışmıyorsa o evde huzur olmaz. Bunlar işsiz evlat vergisi getirdiler. Çocuk 18 yaşını doldurunca diyorlar ki bu bağımsız bir birim, sigorta piriminin yatması lazım. İşsiz evlat vergisi alıyorlar. Dünyada böyle örnek var mı? 7 milyon gencimiz, işsiz evlat vergisi size ne kadar geliyorlar sosyal güvenlik sisteminden görün. Seçime giriyorlar tebliğ etmiyorlar. İşsiz evlat vergisini kaldıracağız. Önce iş ver iş…

Bakanlar Kurulu kararı; altında Davutoğlu ve bütün Bakanların imzası var. ‘Yabancıların Çalıştırılması Kanun Tasarısı’. Bu ülkedeki 6 milyon 200 bin işsize sesleniyorum; size iş buldular mı? Size iş bulmadılarsa bu yabancılara iş bulmak için niye kanun getiriyorlar? Ve işsiz kardeşim hala bunlara oy mu vereceksin? İşsizlik en temel sorundur. Çözülmesi gerekir. Bunlar asla çözemez. KPSS’ye bile girmeden kazanıyorlar, size nal toplatıyorlar. Senin oğlun KPSS’ye girmeden devlet memuru oluyor benim günahım yandaşın olmamak mı? Sen bana iş vermiyorsan ben de sana oy vermiyorum diyeceksin. İş yoksa oy da yok.”

BENİM MÜCADELEM; TEMİZ VE AHLAKLI SİYASETİ GETİRMEK

Kılıçdaroğlu konuşurken, miting alanındaki bazı vatandaşlar, atama bekleyen öğretmen ve taşeron işçilerin sorunlarını iletti. Tekel işçilerinin, taşeron işçilerinin, atama bekleyen öğretmenlerin de sorunlarını bildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Nerede sorun varsa çözümü CHP’dir. Bu ülkenin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Önümdeki en büyük engel vatandaşı soymayı alışkanlık haline getiren siyasettir. Benim mücadelem temiz, ahlaklı siyaseti getirmek. Yoz ve ahlaksız siyasetten bu ülkeyi temizlemek. Bunun için tek güvencem sizsiniz. Destek vereceksiniz. Beraber çözeceğiz. İşsizliği çözeceğiz. 21. yüzyılın Türkiye’sinde 17 milyon yoksul var. Yazık günah değil mi. Aylık geliri 200 liranın altında bu vatandaşlarımızın. Allah aşkına bunlarda vicdan var mı? Açlıktan ölen Kübra bebeği unutmadım. Ayaz bebeği unutmadım. Onların akıllarına gelmez. Sorumluluları Ankara’da rahat koltuklarında oturanlardır.” diye konuştu.

HÜKÜMETİN DEĞİL, HALKIN POLİSİ OLUN

Mitingdeki konuşmasında, polislerin oyunu da firesiz istediğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, polislere ‘hükümetin polisi olmayın’ çağrısında bulundu. Güvenlik güçlerinden de oy isteyen Kılıçdaroğlu, “Bizim güvenliğimizi sağlayan polis kardeşlerimiz var. Polisler çok zor şartlarda görev yaparlar, 24 saat çalışırlar. Ama polislerden tek isteğim; CHP bile iktidar olsa asla hükümetin polisi olmayın, halkın polisi olun. Halkın polisi olduğunuz sürece bizim baş tacımızsınız. Gençlere güzel davranın. Sizi seviyoruz. Sizin sorunlarınız var biliyorum. 3600 ek gösterge sorununuz var. Çalışırken alıyor 100 lira aylık emekli olunca 150 lira düşüyor. Onların bu sorunu çözeceğim. Onlarında firesiz bütün oylarını bekliyorum.” dedi.

HORTUMCULAR KAYBEDECEK HERKES KAZANACAK

Türkiye’de asgari ücretle çalışan 5 milyon kişi yaşadığını ve asgari ücretin 949 lira olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Biz 949 lirayla geçim çok zor en az, 1500 lira olmalı dedik. Ve yapacağız. Sözüm söz. Hemen koro halinde bağırıyorlar: ‘Nasıl yaparsın?’ Nasıl yapacağımızı göreceksin. Bunların bir Bakanı var ‘asgari ücreti 1500 lira yapmak işçiye zulümdür’ dedi. Sen ayda 14 bin lira alıyorsun, bu sana zulüm değil de bu mu zulüm? Namus sözü, o kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim. Keseceğim, parayı işçiye, çiftçiye, emekliye esnafa, kim üretiyorsa kim alın teri döküyorsa, ona vereceğim. Herkes kazanacak. Sadece ve sadece hortumcular kaybedecek. Hortumcular niye kaybetsin diyorlar. Benim amacım; vatandaş kazanacak hortumcu kaybedecek. Sen hortumcudan ben vatandaştan yanayım. Ben ezilenlerin partisinin genel başkanıyım, yoksulların partinin genel başkanıyım.

BAYRAĞIM ŞAHİT; YOKSULLUĞU TARİHE GÖMECEĞİM

17 milyon yoksul var. Her ailenin geliri 720 liranın altına olmayacak. 4 yılın sonunda Türkiye’de hiçbir aile ben yoksulum demeyecek. Bayrağım şahit olsun yoksulluğu tarihe gömeceğim. Yoksul ailelerde kadınlara gidin bankada hesap açın. Parayı sizin hesabınıza yatıracağız. Çoluk çocuğun rızkını sağlayacaksın. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Yoksulun yoksulluğunu teşhir ettirmeyeceğim.

EMEKLİLERİN OYUNU FİRESİZ İSTİYORUM

11 milyon emeklinin oyunu firesiz istiyorum. Sizin hakkınızı sonuna kadar savunan, alın terinizin nasıl yerine getireceğinizi söyleyen tek genel başkan ve siyasi parti var. Yiğidi öldür hakkını ver ben sizden hakkımı istiyorum, hakkınızı teslim etmek için. Emekliye vefa borcumuz var. Bu ülkenin kalkınmasında onun emeği var, alın teri gözyaşı var. Şimdi alçağa mahkum etmişiz. Onu bu hale kim getirdi? Emekliye Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye vereceğiz. Sen kaçak sarayı yaparken para var da emekliye mi yok? 2 milyon Suriyeliye 5,5 milyar dolar verdin sana sorduk mu? Parayı bulacağım emekliye vereceğim.

Sizin Şeker Fabrikanız var. Pancar üreticileri, kota var. Şeker fabrikalarını özelleştirdiler. CHP iktidarında özelleştirme olmayacak dedim. Taşeron işçilerinin Bakanlıklarda çalışan işçilerin tamamını kadroya alacağız. Bunun için de ‘parayı nereden bulacaksın?’ dediler. Zaten para var. Sen önce taşerona ödüyorsun, o işçiye ödüyor. Ben taşeronu kaldırıyorum aradan. Doğrudan ödese, devlet daha karlı. %18 KDV ödemeyecek. Taşeron onun yandaşı. Güvencesi, toplu sözleşme hakkı olsun. Çünkü biz halkın partisiyiz, emeğin, yandaşların değil. Vatandaşın partisiyiz.

Sizden bir söz istemiştim; sandığa giderken daha önce CHP’ye oy vermemiş bir vatandaşı ikna edin diye. Omuz omuza bayram havası içinde. Gel yeni bir başlangıç yapalım, huzur içinde yaşayalım, anneler çocuklarını güler yüzle okula göndersinler diye ikna edeceksiniz. Söz mü? Ben de size söz veriyorum; gün içinde 6 saat 6 saat, 12-12 saat-24-24 saat-36-36 saat ülkem için, bayrağım için, torunlarım için çalışacağım. Döktüğüm her alın teri size helal olsun.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının sona ermesiyle beraber, CHP’nin Burdur’daki 25. dönem Milletvekili adayları takdim edildi. Kılıçdaroğlu, milletvekili adayları Mehmet Göker, Kadir Koç, Okun Kurd, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Başkanı Ali Özdemir ile beraber vatandaşları selamladılar.

Kodlama : SadeMedia Interactive