Burdur’da komşuluk ilişkileri yaşatılıyor! Konak Mahallesi Uğuz Sokak sakinleri, ‘komşuluğu’ anlattı

Apartmanların yaygınlaşması ve yoğun iş hayatı ile birlikte ülkemizde özellikle büyük şehirlerde, kent merkezlerinde, komşuluk ilişkileri çok zayıflasa da, Burdur’da komşuluk kültürü yaşatılıyor. Burdur’un çok yoğun göç alan bir şehir olmaması, kırsal’dan merkeze olan iç göç trafiğinde de komşuluk alışkanlıklarının devamı, Burdur’da özellikle müstakil evlerin yoğun olduğu mahallelerde de ‘komşuluk ilişkilerinin’ canlılığı sürüyor.

İşte; şehrimizde komşuluk bağlarının devam et- tiği bölgelerden biri de Konak Mahallesi Uğuz (Oğuz) Sokak. Uğuz Sokak’ta oturan Ramazan ve Zinet Çalışkan çifti ile Ali ve Ümmühan Atay çifti, 10 yıldır komşular…

Mahallede eskilerden kimse kalmadığı için komşulukların da eskisi gibi olmadığını söyleyen komşular, mahallede kalanlarla eskisi gibi komşuluk ilişkisi içinde, birbirlerine destek olarak yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını belirttiler.

Yeni Gün ekibinden Şadiye Ünal ile Muhammet Fatih Başcı’ya konuşan Ali Atay; “önceden Razaman aylarında toplanır, beraber sahur yapardık, akşamına orucumuzu beraber açardık. Artık önceki komşuluktan eser kalmadı. Kaybettiğimiz komşularımız oldu. Sami Dayımız vardı, Kadir Dayımız vardı. Hepsine Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Bu mahallede eskilerden çok insan kalmadı.

Herkes apartmanlara gidiyor, arada on- larla da görüşüyoruz. Onlarda bu durumdan şikâyetçi, eski komşulukların apartmanlarda olmadığını söylüyorlar. Biz kendi mahallemizde birbirimizi tanıyoruz. Bizbirmize iyi günde, kötü günde destek olmaya çalışıyoruz. Komşuluk bunu gerektirir. Beraber her şeye karşı göğüs germeliyiz.

Tabi koronavirüs bizim komşuluklarımızı da etkiledi. Normalde her gün evlerimizin önünde toplanır çay, kahve, börek falan yer içerdik. Koronavirüs’ten dolayı onlara da ara verdik. Şimdi sosyal mesafeli, maskeli oturuyoruz. Misafirliğe gidip gelmiyoruz. İnşallah bir an önce şu virüs geçer ve biz de daha sık, daha güzel komşularımızla vakit geçirelim.” diye konuştu.

Zinet Çalışkan ise; “mahallemizde, sokağımızdaki komşuluklar çok iyidir. Birbirimize her konuda destek oluruz, yardım ederiz. Ali Dayı’nın dediği gibi önceden daha çok güzeldi komşuluk. Şimdi eskisi gibi değil.

Zaten mahallemizde çok eskilerden de fazla kişi kalmadı. Kalanlarla birlikte güzel bir komşuluk içerisinde hayatımızı devam ettiriyoruz. Koronavirüs çıkınca bizim devam ettirmeye çalıştığımız komşuluk’ta etkilendi. Şimdi eskiden olduğu gibi öyle rahat rahat oturup kalkamıyoruz. Balkondan, pencerelerden muhabbet ediyoruz. Oturduğumuzda da maske ve sosyal mesafemize dikkat ediyoruz. İnşallah bu virüs en kısa zamanda biter.” dedi.