KültürManşetBurdur’da Kitap Fuarı

4 sene ago

Burdur Belediyesi’nce, bu yıl 5’incisi düzenlenen Kitap Fuarı’nın açılışı dün gerçekleştirildi. Belediye Merkez binası fuayesinde gerçekleştirilen açılışa; Vali Hasan Kürklü, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve eşi Hülya Özdemir Ercengiz, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri ile vatandaşlar katıldı.

11-24 Nisan tarihleri arasında açık olacak olan Kitap Fuarı’na, Burdurlu yazarların yanı sıra, il dışından gelen yazarlar da katılıyor.

Her gün bir yazarın imza günü ve söyleşi gerçekleştireceği Kitap Fuarı’nın açılışında konuşan Vali Hasan Kürklü, fuarlarda uygun fiyatlara kitapların okuyucu ile buluştuğuna dikkat çekerek, ‘okumamanın bahanesi yok. Gördüğünüz gibi bu tür fuarlarda çok uygun fiyatlara kitaplar var. Hayırlı olsun.” dedi.

Ercengiz: ‘Okumayan toplumlar kendi düşüncesini ortaya koyamayan, yönlendirilen toplumlardır’

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise; kitap fuarında iki hafta boyunca 20 yazarın Burdurlu kitapseverlerle buluşacağını belirterek, ‘Okumayan bir toplum her zaman kendi düşüncesini ortaya koyamayan, birileri tarafından yönetilen bir toplum. Daha çok okumamız gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden de bu fuarı önemsiyorum.” vurgusunda bulundu.

Açılışın ardından protokol mensupları, fuara katılan yazarlardan kitapları hakkında bilgi aldı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Antalya-Kaş doğumlu EdebiyatçıGörsel Hafıza Uzmanı Mehmet Yıldırım’ın ‘Ödünç Hayatlar’ adlı kitabını satın aldı.

Antalya-Kaş doğumlu Mehmet Yıldırım, kitabında 17 öykünün yer aldığını ve kitapla ilgili güzel tepkiler aldığını belirterek; “Bu sene ilk öykü kitabım yayımlandı. Güzel tepkiler var. Şimdi yavaş yavaş basamakları tırmanmaya çalışıyoruz. İnsanlar biraz önyargılı. Kitabın kapağına bakıp almak istemeyenler, sade bulanlar oluyor. Bizi tanıyanlar daha çok kitabı almak istiyorlar. Kitabım 17 farklı öyküden oluşuyor. Hem gerçek hem kurgusal öyküler. Öykünün bir tanesi bile beğenilirse ben çok mutlu olurum” dedi.

‘İki öğrencinin ibretlik öyküsü’

Daha önce Burdur’da imza günü düzenleyen Mehmet Yıldırım, özellikle kitabın son kısmında bulunan iki farklı öğrencinin hikayesinin ibretlik olduğunu anlattı. Yıldırım, biri idealist, disiplinli ve çalışkan bir Hukuk Fakültesi öğrencisi ile diğeri tembel, gezmeye alışkın, sosyal medyadan hiç çıkmayan, mekanlarda çektirdiği fotoğrafları anında sosyal medyada paylaşan, elinden akıllı telefonunu hiç düşürmeyen öğrencinin konusunun anlatıldığı öyküsünün ibret verici olduğunu söyledi.

‘Yazan insanın kıymeti genelde ölünce anlaşılır’

‘İbret’ isimli kitabının 4 serisi bulunan, Burdurlu Yazar Hasan Kaya, İbret serisi kendi hayatımdan kesitler taşıyan, gerçek hikayelerden oluşan, yaşanmışlığı olan öykülerden oluşuyor. Bu kitapların Fransızcası da birkaç ay sonra basılacak. Nasreddin Hoca, oğluyla beraber gezerken oğlu evin önünde, karşıda bir iki tane hırsız görmüş, ‘baba bunlar ne yapıyor’ demiş. ‘Onlar davul çalıyor’ demiş. ‘Ama hiç sesi çıkmıyor’ demiş çocuk. Hoca da ‘bunun sesi yarın çıkar’ demiş. Bizim iş de böyle. Yani, hemen yayınladığı yıl, kısa sürede, bir iki yıl içinde beklediği etkiyi yaratmayabilir ama zaman içerisinde takdir edilir, beğenilir. Neticede dürüstlükten şaşmadan yaptığımız işler bunlar. Birçok yazar-ressam-şair yaşarken pek tanınmazlar, öldükten sonra şöhretleri artar.” diye konuştu.

Kaya: ‘En yaşanılabilir ülke yine Türkiye’

Daha önce gazetemize verdiği röportajda, Avrupa’nın birçok kentini dolaştığını ve bunu da kitaplarında anlattığını hatırlatan Kaya; “Size daha önce verdiğim demeçte de söylediğim gibi, terör, ekonomik zorluklar dünyanın birçok yerinde var. Bu kaygılar dünyanın her yerinde var. Ben yurt dışına gittim, hayatını kurtardım diye bir şey yok” diyerek, Türk olduğu için objektif olamamakla birlikte, Türkiye’nin hâlâ en yaşanılabilir ülkelerin başında geldiğine dikkat çekti.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive