KültürManşetBurdur’da ‘Kitap Festivali’nde; İrfan Değirmenci buluşmasına yoğun ilgi

7 ay ago

“Televizyonların değişmesi için de memleketin değişmesi gerekiyor”

Burdur Belediyesi’nce 15-25 Şubat 2019 tarihleri arasında Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen ‘Kitap Festivali’ kapsamında 20 Şubat 2019 Çarşamba günü Gazeteci-Yazar İrfan Değirmenci’nin katıldığı söyleşi ve imza günü düzenlendi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say ile çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte ünlü Gazeteci Yazar İrfan Değirmenci gündeme dair konulardan bahsedip, kaleme aldığı ‘Bir Uyuyup Uyanalım ve Herlanda’ kitapları hakkında kitapseverlere bilgi verdi. İrfan Değirmenci‘nin konuşmasında öne çıkan pasajlar şöyle: “Ne zaman Gölller Yöresi’ne gelsem böyle bir coşkulu kalabalıkla karşılaşıyorum. Bunun için çok mutluyum. Sokaklarda bizleri gören teyzeler oluyor. ‘Seni televizyonlarda görmek istiyoruz’ diyorlar. ‘Beni bir daha televizyonlarda görebilmenizi için televizyonlarnı değişmesi gerekiyor’ diyorum. Televizyonların değişmesi için de memleketin değişmesi gerekiyor. Durduk yerde de değişmeyecek. ‘El birliğiyle değiştirebilirsek yine televizyonlarda buluşuruz belki’ diyorum. Böylede devam etmezmiş gibi geliyor, bana çünkü; kiminle konuşsam azıcık cesaretini toplayabilirse şayet, yolunda gitmeyen şeylerden bahsedebiliyor.

Bir anket yapılmış bugün okudum gazetede. Halka sormuşlar bu memleketin en büyük sorunu nedir diye. Yüzde 56’sı işsizlik demiş, ki gerçekten öyle işsizimiz çok. Gençler, orta yaşlılar, eğitimliler, eğitimsizler işsiz.

İkinci bir soru yöneltmişler kim çözebilir bu işsizlik sorununu? Yanıtta ‘% 50-55 oranında Ak Parti çözebilir yanıtı veriyor’ seçmen. 17 yılın sonunda geldiğimiz noktada ülkenin en önemli sorunuyla ilgili bir tespitte bulunuyoruz. Peki sorunun müsebbibi hangi politikalardır? Bunu söyleyince kızıyorlar bana. Ankara’da kameramı kırıyorlardı bu yüzden. Tanzim satış kuyruğunda bekleyenlere bir soru sordum sadece. Memnun musunuz, bu hale neden geldik acaba diye? Böyle deyince öfkeleniyor vatandaş. Ama orada öfkelendikleri ben değilim. Nedenini biliyor aslında, ama yıllar önce ben kendi elimle yarattım tabloyu diyemiyor, konduramıyor. O yüzden bana ya da başka birine öfkeleniyor ama yılmayacağız.”

Şehirlerin ortak akılla yönetilme gereksinimi var

Fakir Baykurt’la övünen, gurur duyan bir okur olduğunu vurgulayan Gazeteci-Yazar İrfan Değirmenci; “Bu ülkeden Fakir Baykurt gelmiş geçmiş. Bu topraklarda Köy Enstitüleri ile bir mucizeye imza atılmış. 31 Mart yerel seçimleride yaklaşıyor. Bir kişinin aklıyla ya da belli müteahhitlerin aklıyla değil şehirde yaşayan insanların aklıyla şehirlerin yönetilmesi gerekiyor. Dolayısıyla tartışma, demokrasi kültürünün önemli olduğunu düşünüyorum. Koltuk hırsını bir kenara bırakalım. O karakterleri en iyi edebiyatçılar kaleme almıştır. Çocuklara okuma aşkı kazandırmak önemli. Kitap Fuarlarına tehlikeli gözüyle başladılar Anadolu’da. Oysa Anadolu’da bir kitap fuarına davet edildiğim zaman zaman koşarak gidiyorum. Kitap okura pahalıya ulaşıyor, ama yazar para kazanmıyor.

Ben televizyondaki işimi kaybettikten sonra uzun yıllar boyunca üzerinde çalıştığım romanım raflarda yerini almıştı. Herkes dedi ki; ‘adama bak krizi fırsata çevirdi.’ Romanımın reklamını yapıyormuşum! Keşke öyle olsa. Keşke roman yazan bir insan hayatını sürdürecek kadar para kazanabilse bu işten Türkiye’de. Bu memlekette sadece edebiyattan kazandığıyla hayatını sürdürebilenlerin sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor” dedi.

Başkan Ercengiz: “Ayrıştırmadan, kutuplaştırmadan yola devam edeceğiz”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz konuşmasında şunları söyledi: “Biz Kitap Fuarı’mızı bu yıl biraz daha büyüttük, biraz daha geliştirmeye çalıştık. Amacımızda daha çok okuru, daha çok yazarla buluşturmaktı. Bizim kapımız herkese açık. Düşünceyi büyütemediğimiz sürece ayrışmaya devam ederiz. Ortada herkesi sorgulayıp, herkesin kendi içerisinde ölçüp, tartıp değerlendirip kendi hür iradesiyle karar verebilmesini isteriz. İlla benim tarafım olsun, benim yanımda olsun istemem. Beni de sorgulasın, beni de yargılasın, eleştirsin isterim.

Toplumun kutuplaştırılmasından rahatsızım. Birleştirici düşünceyi büyütemediğimiz sürece, ayrışmaya devam ederiz. Birbirimizi anlamak yerine sesimizi daha çok yükseltip birbirimize bağırarak konuşuruz. Bizim beş yıllık bir belediye başkanlığı süreci içersinde yaşadığımız, gördüğümüz şu maalesef toplum kutuplaştırılmaya çalışılıyor. Halbuki ortalıkta olup biteni herkesi sorgulayıp, her kesimi algılayıp, herkesin kendi içersinde ölçüp tartıp değerlendirip kendi hür iradesiyle karar vermesini isteriz. İlla benim tarafım olsun istemem, illa benim yanımda olsun istemem. Beni de sorgulasın, beni de yargılasın, beni de eleştirsin isterim.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Burdur’da yaptığı konuşma sırasında Millet İttifakı’nın yasa dışı terör örgütlerinin ittifakı olarak tanımlamasının hem milleti ayrıştırdığını, hem de geçen seçimde Burdur’da CHP’ye oy veren 20 bin 566 seçmene hakaret olduğunu vurgulayan Ercengiz, “şimdi seçime kısa bir zaman kaldı, Şunu gözlemliyorum. Sayın Cumhurbaşkanı Burdur’daydı. Ondan önce kürsüye Dışişleri Bakanı çıktı. Bizim yurt dışına gittiğimizde başımıza bir iş geldiğinde yurttaş olarak ilk baş vuracağımız bakanlık. 5 – 6 yıldır bu siyasetin içersinde kendi doğrularımı değil, olması gereken doğruları anlatmaya çalışıyorum. Bu memleketin, milletin kaynaklarını doğru kullanmaya çalışıyorum. İnsanlarımızın bize verdiği sorumluluğu ve bu görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Askerlik yaptığı dönemde gönüllü olarak terörle mücadele birliğine katıldığını anlatan Başkan Ercengiz; “1998 yılında Tunceli’nin dağlarında gönüllü olarak katıldığım o birlikte, sırtımda G3 piyade tüfeği ile gezdim. Belki de bugün yanınızda olmama ihtimali de olmak üzere, ben de o dağlarda görev yaptım. Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı daha çok dalgalanabilsin diye. Sadece siyaseti merkezine koyduğunuz ayrıştırıcı anlayışla, birbirimizi anlamamız mümkün değil. Hiç kimsenin, kimseyi hiç bir şeyle suçlama hakkı yok. Birileri terörist eylemi içersinde ise onların temsil hakkını, yada onları temsil etme gücünü elinden alın. Devletiz, böyle bir yetkiyi kimseye vermeyelim. Ama kimseyi de hak etmediği bir suçlamayla suçlayıp, kimsenin karşısına çıkartmayalım. Bu bizim içimizi acıtmıştır. Biz bu vatanı seviyoruz. Biz bu milleti seviyoruz. Atatürk’ün evlatları olarak biz, bizden sonraki nesillere iyi bir ülke bırakabilmek için mücadele veriyoruz. Aksi taktirde biz de kenara çekilip, herkesin yaşadığı gibi bir hayat yaşayabilirdik. Hepinize tekrar gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Söyleşi sonunda Gazeteci-Yazar İrfan Değirmenci okurlarına kitaplarını imzaladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive