EkonomiManşetBurdur’da kırsal kalkınma hamlesi (TKDK destekleri)

1 sene ago

BEŞİNCİ BAŞVURU ÇAĞRI İLANI

Tarım ve hayvancılık kenti Burdur, kırsal kalkınma anlamında büyük önem taşıyan TKDK desteklerinde, en iyi şekilde yararlanmaya devam ediyor.

16 Şubat 2019 tarihinde beşinci başvuru çağrı ilanına çıkan TKDK destekleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için basın turu başlatan TKDK İl Koordinatörü Mesut Yıldıran, 26 Mart 2019 Salı günü gazetemiz bürosuna gerçekleştirdiği ziyarette Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Yeni Gün Gazetesi Yazı işleri Müdürü Kürşat Tuncel’e TKDK çalışmalarını anlattı.

TKDK Koordinatörlüğünün 5. Çağrı Yeni Destek programı hakkındaki açıklaması şöyle:

“Kuruluş amacı AB ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakları da kapsayacak şekilde, kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetleri gerçekleştirmek olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 16 Şubat 2019 tarihinde beşinci başvuru çağrı ilanına çıkmış bulunmakta.2012 yılından bugüne IPARD Programını uygulayarak kırsal kalkınma alanında yeni bir sayfa açan TKDK, geçen yedi yıl içerisinde hepsi birbirinden değerli 358 adet projenin hayata geçirilmesine öncülük ederek Burdur’a 174 Milyon Liralık yatırım yapılmasını sağlamıştır. Bu kapsamda 92 Milyon Liralık bir bütçeyi geri ödemesiz olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunan TKDK, projeler aracılığıyla sağladığı 726 kişilik istihdamla da kırsal kalkınmaya büyük oranda katkıda bulunmuştur.

Kurumun, Genç ve kadın yatırımcılara uyguladığı pozitif ayrımcılığı sayesinde bu istihdamın 112’sini kırk yaş altı gençler oluştururken 46sı ise kadın girişimcidir. IPARD Programı kapsamında 2341 makine-ekipman, 2875 kovan ve 128 adet traktörü yatırımcıyla buluşturan TKDK, ilimiz ekonomisinin gelişiminde de büyük rol oynamıştır.

Konuya ilişkin açıklama yapan TKDK Burdur İl Koordinatörü Mesut Yıldıran: “Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir. Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’dur. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmaktadır. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için “geri ödemesiz” olarak kullandırılacaktır.

Bu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması” ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” sektörleri kapsamında başvurular kabul edilecektir. Süt ve Süt Ürünlerinin yanı sıra Peynir Altı Suyunun İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması sektörlerinden yatırım yapan vatandaşlarımız yaklaşık 80 milyon avroluk bütçeyi kullanarak % 50’ye varan hibelerden yararlanabilecekken; 170 milyon avroluk bütçeli Süt üreten tarımsal işletmeler, Kırmızı et üreten tarımsal işletmeler, Kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler ve Yumurta üreten tarımsal işletmeler sektörlerinden birinden yatırımı tercih ederek %70’e varan hibelerden faydalanabileceklerdir.”

8 Nisan’da başlayacak olan başvuruların 17-24 Mayıs’a kadar devam edeceğini ifade eden Yıldıran, tüm yatırımcıları proje hazırlamaya davet ettiğini ifade etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive