EkonomiManşetBurdur’da kırsal kalkınma atağı

3 sene ago

‘Tarım ve hayvancılık şehri’ Burdur’da kırsal kalkınma yatırımları büyük önem taşıyor. İlimizde tarım ve hayvancılık sektörünü modernize eden, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamaya yönelik yatırımlar TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) aracılığıyla gerçekleşiyor. 2 Haziran 2017 Cuma günü düzenlenen programda; IPARD – II 1. Çağrı Döneminde, Burdur’da projeleri kabul edilen 36 kişiye imzaladıkları sözleşmeleri teslim edildi.

2011’den bu yana Burdur’da 44 adet tarımsal süt üreten işletme, 4 adet kırmızı et üreten tarımsal işletme, 1 adet beyaz et üreten tarımsal işletme, 5 adet süt ve süt ürünlerini işlenmesi ve pazarlaması, 4 adet et ve et ürünleri işlenmesi ve pazarlaması, 10 adet kırsal turizm, 223 adet çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi konularında TKDK destek verdi.

Vali Şerif Yılmaz sözleşme töreninde yaptığı konuşmada; TKDK yatırımlarının kırsal kalkınmaya sağladığı katkıya dikkat çekti. Hazırlanan projelere verilen hibe desteklerinin, aynı zamanda girişimciliğe, yeni iş alanlarına, istihdama katkı sağladığını dile getirdi.

IPARD-I’de 143 milyon liralık yatırım, 74 milyon liralık hibe

“Devlet artık iş yapacağım diyen yatırım yapacağım diyen sizler gibi kendine güvenen cesaret eden insanlara hibe veriyor” diyen Vali Yılmaz, “birinci IPARD- I’i başarıyla kapattığımız dönemde, toplam yatırım tutarı 143 milyon 659 bin TL olup verilen toplam hibe miktarı 74 milyon 613 bin TL’dir. Burdurlu hemşerilerimize verdiğimiz destektir bu Türkiye geneli değil. IPARD – II kapsamında da bugün sözleşmesi imzalanan ve dosyalarını teslim edeceğimiz 36 projenin yatırım miktarı 18 milyon 700 bin TL değerin- de olup biraz önce de arkadaşların ifade ettiği gibi % 65-70 oranında vereceğimiz toplam hibe tutarı da yaklaşık 10 milyon 600 bin TL olacak tır.” bilgisini paylaştı.

Kodlama : SadeMedia Interactive