Burdur’da Kıbrıs Barış Harekatı’nın 48. yıl dönümü dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi. Törenin ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur Temsilciliği’nin yeni binasının açılışı yapıldı.

Burdur’da Kıbrıs Barış Harekatı’nın 48. yıl dönümü dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur Temsilcisi Hasan Okyar tarafından Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur Temsilcisi Hasan Okyar tarafından yapıldı.

Okyar konuşmasında, “1571’de Lala Mustafa Paşa tarafından feth olunan Türkiye Cumhuriyeti için hayati öneme haiz Kıbrıs adasında yaşayan soydaşlarımıza makaryos tarafından kurulan EOKA örgütü, enonis hayalini gerçekleştirmek için kadın, çocuk demeden adayı kan gölüne çevirmişlerdir. Soydaşlarımıza uygulanan bu mezalime Türkiye Cumhuriyeti kayıtsız kalmamış 20 Temmuz 1974’de ansızın tepelerine inmiştir. Bu sayede adadaki soydaşlarımız sulh ve sükûn içinde hür ve bağımsız olarak yaşamaktadırlar. Ne mutlu bizlere ki yüce ulusumuza savaş meydanlarında hizmet etmenin onur ve gururunu yaşıyoruz. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize, aramızdan ayrılan gazilerimize Allah’tan rahmet hayatta olan gazilerimize sağlık, uzun ömürler dilerim. Saygıdeğer konuklar bu mutlu ve onurlu günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için şahsım, şehit aileleri ve gaziler adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur Temsilcisi Hasan Okyar’ın konuşmasının ardından katılımcılara ikramlar dağıtıldı.

Çelenk sunma töreni ve ikramların dağıtılmasının ardından da Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur Temsilciliği’nin yeni binasının açılışı gerçekleştirildi.

Törene 58. Komando Eğitim Alay Komutanı Yavuz Çankaya, Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, İl Jandarma Komutanu Mustafa Güder, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur Temsilcisi Hasan Okyar, kurum müdürleri, gaziler, şehit yakınları, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

MUHAMMET FATİH BAŞCI