EkonomiManşetBURDUR’DA KAPALI SİSTEM SULAMA YAYGINLAŞIYOR (Kozağacı Barajı)

5 sene ago

Burdur’da sulama yatırımlarında kapalı sistem sulama projeleri yaygınlaşıyor. ‘Tarım ve hayvancılık kenti Burdur’da çiftçinin daha verimli ürün alabilmesi için sulama yatırımları hayati önem taşıyor. Sulama yatırımlarında da günümüz teknoloji çağında en modern sulama modeli, kapalı sistem sulama.

Burdur Çavdır’da Kozağacı Barajı’nda kapalı sistem sulama yöntemiyle sulanabilen alan, 4660 dekardan 7100 dekara çıkacak. Kozağacı Barajı’ndaki yeni sulama projesiyle ekonomiye 25 milyon liralık (25 trilyon) katkı hedefleniyor.DSİ 18. Bölge Müdürlüğü Kozağacı Barajı’nda kapalı sistem sulama projesinin 5 Mayıs 2015 tarihinde ihalesinin yapıldığını, 2 Temmuz tarihinde de yüklenici firma ile sözleşme imzalandığını açıkladı.

DSİ; “İşletmede olan Burdur Kozağacı Barajı sulaması ile klasik kanaletli şebekeyle 4660 dekar alan sulanabilmekte iken; Kozağacı Barajı Sulama Rehabilitasyonu işi kapsamında yeniden hazırlanan kapalı sistem sulama projesi ile sulanabilen alan 7100 dekara çıkmıştır. 5 Mayıs 2015’tarihinde ihalesi yapıldı. DSİ 18.(Isparta) Bölge Müdürü Adem Coşkun ile Yüklenici firma yetkilileri arasında 02 07 2015 tarihinde imzalandı. Sözleşme bedeli 6.172.626 TL. (6 milyon 172 bin lira) Proje ile ekonomiye 25 milyon TL Katkı sağlanması hedeflenmekte” bilgisini paylaştı.

Kozağacı Köy Muhtarı Osman Ali Çağatay, Kozağacı Barajının açık kanal ile 13 km bir mesafeden su geldiğini, suyun tarım arazilerine ulaşmasında %70’lik kayıp kaçak yaşandığını belirterek, “Kapalı sistem için atılan bu imzalar Kozağacı köy halkına bayram havası yaşatmıştır. Rehabilitasyon çalışmasının bitmesinden sonra köy halkı suyun gelmesi ile üretimlerinde yüzde yüz artış sağlayacak. 50 yıllık süredeki kalkınmayı 5 yıllık sürede yakalayabileceğiz” dedi.

Muhtar Çağatay, rehabilitasyon çalışmasında emeği geçen başta Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, DSİ 18. Bölge Müdürü Adem Coşkun’a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive