AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir başkanlığında hayata geçirilen “Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda” projesinin 17. durağı Burdur oldu.

“Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali” adı altında, 81 ilde kadınlarla buluşmalar düzenleyen heyet 12 Temmuz 2021 Pazartesi günü Burdur’da etkinlik düzenledi.

Programa AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi Hukuk İşleri Başkanı Fatoş Gürkan, AK Parti AK Parti Burdur İl Kadın Kolları Başkanı Zeliha Bağcı, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ile eşi, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi ile eşi, bazı kurum müdürleri, destek alan bazı kadın girişimciler ve partililer katıldı.

Program selamlama konuşmaları ile başladı.

“Kadın güçlü olursa Türkiye güçlü olur”

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Fatoş Gürkan; “Kadın güçlü olursa aile güçlü olur, kadın güçlü olursa Türkiye güçlü olur, Türkiye güçlü olursa mazlumlar güçlü olur ve dünya güçlü olur. Bu projeyi onun için başlattık. Aslında devletin desteklerinden, özellikle son 20 yılda o kadar yararlanan kadınımız var ki. Ama birçok kadınımız da bunları bilmiyor. Hem bunları anlatalım hem de rehberlik edelim kadınlarımıza dedik. Ama bunu sadece bizim partililerimize değil, toplumun her kesimine anlatalım. Her kesimdeki kadın daha güçlü olsun. Daha huzrlu olsun, daha mutlu olsun dedik ve yollara düştük. İlk Hakkari’den başladık bugün 17. İl Burdur’dayız. Kadınlarımız düşünceleri varsa, hayallerine bir kapı açabiliyorsak, daha hızlı tutalım ve hayaline daha hızlı kavuşsun istedik. Türkiye’nin her yerinde kadınlarımız farklı kurumlardan farklı destekler alıyorlar. Bugünde eminim ki burada kurum müdürlerimiz Burdur’a özgü farklı meslekler vardır ve anlatacaklarıdır. Biz bu toplantılarla sizlere bir kapı açmayı planladık. Girişimcilik konusunda, iş kurma konusunda veya farklı alanlarda inşallah biz gittikten sonra güzel bir iz bırakırız. Kadınlarımıza daha imkan sağlayacak, güzel projeler olur. Kurumlar da destek verir. Devletin desteğini kadınlarımız alır ve daha güçlü olur diye düşünüyoruz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için mücadele verin.” dedi.

“İstiyoruz ki kadınlar güçlü olsun”

Gürkan; “Üzerimize düşen görev elimizden geldiğince üretmek, bir şeylere katkı koymak. Hepimiz girişimci olacağız, hepimiz kooperatif kuracağız diye bir şey yok. Farklı alanlarda farklı şeyler yapabilirsiniz. Sizden bir kardeşiniz olarak ricam lütfen mücadelenizden vazgeçmeyin. Bu ülke bizim, bu memleket bizim. Bu ülke güçlü olursa hepimiz güçlü oluruz. Eğer Türkiye güçlü olursa, çocuklarımızın geleceği garanti olur ve birçok mazlumun da geleceğini garanti altına almış oluruz. Şimdi biz burada siyasi bir konuşma yapmıyoruz ama 2023 bu ülkenin gerçekten dönüm noktası. İstiyoruz ki kadınlar güçlü olsun. Çünkü kalkınma yerelden başlar. Yani kadınlar kendi sahasında, kendi bölgesinde, köyünde, mahallesinde güçlü olursa, ülke de güçlü olur, ülkenin geleceği de güçlü olur.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Burdur İl Kadın Kolları Başkanı Zeliha Bağcı, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi ve AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’te program hakkında konuşma yaptı.

“Kadınlarımızın hayallerine kapı açmayı hedefliyoruz”

AK Parti Burdur İl Kadın Kolları Başkanı Zeliha Bağcı; “Kadın emeği Türkiye’nin istikbali diyerek başlattığımız bu proje ile üreten kadınlarımızın hayallerine kapı açmayı hedefliyoruz. Bugün burada kadınların içindeki cevheri keşfetmesini sağlamak için üreten kadınlarımızın hayallerinin nasıl gerçeğe dönüştüğünü göreceğiz. Devletimizin birçok kurumu ile birlikte kadınlarımızı üretim ve ticaret hayatında fırsat eşitliğini sağlayarak hem yol gösterici hem destekleyici olmak adına böyle özel bir programa ev sahipliği yapmaktan büyük onur duymaktayız. Yarının inşasında daha etkili olmak, geleceğeyön vermek için bizlere bu imkanı sunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Davetimizi kırmayarak bizlere eşlik eden tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“Burdur’da kadınlarımız bir araya gelerek emeklerinin karşılığını alacağına inanıyorum”

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi; “Hayatımızın yarısı kadın ve biz bunun farkındayız. Cumhurbaşkanımız siyasi hayatına başlarken kadının önemini çok iyi biliyor ve siyasi hayatının her noktasında kadın vardı, var olmaya da devam ediyor. Biz de onun önderliğinde bu bilincinde farkındayız. Kadın kollarımızla, gençlik kollarımızla, ana kadememizle büyük bir mücadelenin içindeyiz. Tabiki medeniyetimizde de kadının çok çok önemi var. Kadın bizim için bir ana, bi rev, bir kardeş yani hayatımızın her saniyesinde bir kadın var. Tabi medeniyetimizin geçmişten bugüne gelirken kadının her alanda olması gerektiğini bizler çok iyi biliyoruz. Artık günümüzde bu teknolojide, insan gücünün artık teknolojiye ev olduğu dönemde artık kadın da iş hayatında olmalı, her evresinde de bulmalıyız. Bu nedenle bizler son bir buçuk yıldır kadın kooperatiflerimizin kurulması için İl Başkanlığı olarak büyük bir gayret gösteriyoruz. Belediye, merkezde AK Parti Belediyesi olmayınca tabi bu işler öyle kolay olmuyor. Ama biz Belediye meclis üyelerimiz, ilçe Belediye Başkanlarımız, Belediye meclis üyelerimiz ile birçok kadın kooperatifi kurulmasında gayretli olduk. İlk can suyunu verdiğimize inanıyorum. İnşallah bundan sonra da bu can suyu ile beraber fidanımız ağaç olacak ve Burdur’da kadınlarımız bir araya gelerek emeklerinin karşılığını alacağına inanıyorum.” diye konuştu.

“Burdur’un hemen benimseyip faaliyete geçireceğine yürekten inanıyorum”

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Birkaç yıl içerisinde tüm Türkiye’de bu hareket, ben bir hareket olarak görüyorum. Bu hareketin Türk ekonomisine katkısı, evlatlarımıza katkısı, istihdama katkısını hep beraber görmüş olacağız. Burdur’umuz da özellikle kadınlarımızın çok girişimci olması ve bir fikir üreten yapıda, düşüncede olması ve bu konuda da adım attıklarını biliyoruz. Bence diğer illerden de alınan düşüncelerle burada oluşacak bu projelerin daha etkili olacağınız, Burdur’un bunu hemen benimseyip faaliyete geçireceğine yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Burdur’da kurumlardan destek alarak iş hayatına atılan girişimci kadınların videoları izlendi ve kurum yetkilileri kadın girişimcilere verilen desteklerle ilgili sunumlar yaptı.

Yapılan sunumların ardından hatıra fotoğrafı çektirildi ve etkinlik sona erdi.

-Muhammet Fatih Başcı