Burdurlu Hacı Adayı  Mekke'de Vefat Etti Burdurlu Hacı Adayı Mekke'de Vefat Etti

7 Haziran’da Burdur Belediye Meclisi’nde yapılan toplantıda, kaçak su kullanımı ek gündem maddesi olarak görüşüldü ve toplantının en önemli konularından biri haline geldi. Mevcut belediye yönetmeliğinin 64. maddesinde bulunan kaçak su kullanımına uygulanacak cezai yaptırımın yeniden ele alınması, Burdur’un şebeke suyu konusundaki tasarruf adımlarından biri olarak büyük önem taşıdı.

Burdur Belediyesi, her gün büyük bir titizlikle mücadele ettiği kaçak su kullanımı konusunu zaman zaman paylaştığı görüntülerle de halka aktardı. Dün gerçekleştirilen meclis toplantısında bu konuda iki ek gündem maddesi yer aldı. İlk madde olarak mevcut yönetmelikteki ceza miktarının artırılması görüşüldü. İkinci madde olarak kaçak su kullanımını ihbar edenlere, ihbar edilen şahsın aldığı cezanın onda biri kadar ödül; aynı şekilde kaçak su kullanımı tespit eden belediye çalışanlarının olduğu ekibe de ceza alan şahsın cezasının onda biri kadar ödül verilmesi üzerine görüşüldü.

83

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Cezai yaptırımın miktarını artırdığımız zaman, kaçak sudan uygulanan cezai işlemin tutarı 50.000 TL’ye kadar çıkabilecek. Bu da toplam abonelik tutarının dört katı tutarında ceza oluyor. Eğer bu tutarı güncellemezsek şu anki uygulamada yansıtılan cezayı kaçak su kullanan vatandaş zaten göze almış oluyor. Çünkü bu suyu kullanan vatandaş, yaptığı su harcamasına abone olarak ödeyecek olsa şu anki ceza bedelinden daha fazla bir fatura çıkacağını biliyor. Bu sebeple ceza tutarının artırılmasının caydırıcı olacağını düşünüyoruz. Bu yöntemle kaçak su kullanımıyla ilgili mücadelemiz devam edecek. Kimsenin 1 litre suyu bile bile çalmaya hakkı yok,” dedi.

Toplantıda görüşülen kaçak su ile ilgili iki ek gündem maddesi de mecliste oybirliği ile kabul edildi.

Kaynak: YENİ GÜN MEDYA