İŞKUR, son yıllarda gerek ülkemizde gerek ilimizde en öne çıkan kurumlardan birisi. Türkiye’de istihdam hizmetlerini geçmişi 1936 tarihli 3008 sayılı İş Kanunu’na kadar uzanıyor.

21 Ocak 1946’da kurulan İş ve İşçi Bulma Kurumu 2003 yılında 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu’nun kanunu ile bambaşka bir kimlik ve etkinlik kazandı. İŞKUR artık projeleriyle, destekleriyle iş hayatının en önde gelen paydaşlarından biri oldu.

Burdur’a yeni atanan İŞKUR İl Müdürü Yunus Emre Akalın geçtiğimiz günlerde gazetemiz bürosunu ziyaret ederek, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Yeni Gün Yazı İşleri Müdürü Kürşat Tuncel ile görüş alış-verişinde bulunarak, kurumun faaliyetleri ve projeleri hakkında sohbet etti.

İŞKUR’dan aldığı hibe ile başarı elde etti

İŞKUR’un engellilere yönelik hibe destekleri meyvelerini vermeye başladı.

Burdur’un Yeşilova İlçesi Düden Köyün’de ikamet eden 50 yaşındaki Abdullah Kaplan Denizli’de çalışırken trafik kazası geçirerek engelli oldu. Engelli olmasından dolayı iş bulmakta zorlandığını belirten Abdullah Kaplan İŞKUR’un hibe desteğini duyarak başvuruda bulundu.

Başvurusunun onaylanmasının ardından 35.600 lira hibe desteği ile yaşadığı köy de 25 koyun ve 1 koç alarak çobanlık yapmaya başladı. Abdullah Kaplan 2 yıl içerisin de hayvan sayısını 200 e kadar çıkartarak yaşadığı köy de bir ev ve bir araba sahibi oldu.

“HUZURLU DOLAŞIYORUM”

Yaşadığı bu süreç ile ilgili konuşan Abdullah Kaplan, “Öncelikle İŞKUR’ a çok teşekkür ediyorum. Bu hibe desteği benim için çok iyi oldu. Artık aileme yardım ede- biliyorum. Çevrem de daha huzurlu dolaşıyorum.

Benim gibi engelli olan vatandaşlara İŞKUR’a giderek başvuruda bulunmalarını tavsiye ediyorum” dedi. Konu hakkında bilgi veren Burdur İŞKUR İl Müdürü Yunus Emre Akalın ise yıl içerisinde engelli ve eski hükümlülere yönelik hibe desteklerinin devam ettiğini, kendi işini kurmak isteyen vatandaşları İŞKUR’a davet etti.

İŞKUR desteğiyle hayvancılığa başlayacak

‘Kendi İşini Kurma’ Projesi kapsamında, İŞKUR’a sunulan projesinin komisyon tarafından onaylanmasının ardından İŞKUR İl Müdürlüğü’nde sözleşme imzalayan Sezai Çoltu, Kuruluş Desteği için verilecek 40.000 TL ile alacağı 2 koç ve 25 koyun ile hayvancılığa başlayacak.

Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yunus Emre Akalın, “Engelli ve Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi kapsamında projesi onaylanan Sezai Bey’in sözleşmesini imzalamış bulunuyoruz. Kendisine toplamda 27 küçükbaş hayvan kazandırılacak ve Projenin takibi İŞKUR vasıtasıyla yapılacaktır. Sezai Bey, koyunları 3 yıl boyunca satamayacak, kesimini yapamayacak. Koyunlar, sigortalı olup, 3 yıl sonra hayvanlar tamamen Sezai Çoltu’nun olacaktır. İŞKUR olarak yeni istihdam sağlayacak projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Sezai Çoltu’ya hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” dedi.

Sezai Çoltu, kendisine sağlanan imkan sayesinde hayata yeniden tutunmasını sağlayan, severek yapacağı hayvancılığa başlayacağı için çok mutlu ve heyecanlı olduğunu kaydetti.

İŞKUR’dan; A101 marketler  zinciri ile protokol

Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Burdur A101 Marketler Zinciri arasında imzalanan protokol ile 8 kişi İşbaşı Eğitim Programı kapsamında şubelerde işe başlayacak.

Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Burdur A101 Marketler Zinciri arasında imzalanan protokol ile 8 kişi işbaşı eğitim programı kapsamında şubelerde işe başlayacak.  İstihdam Garantili İşbaşı Eğitim Protokolü ile 8 kişi “Perakende Satış Elemanı” mesleğinde çalışacak.

İŞKUR olarak, katılımcıya günlük 108,68 TL cep harçlığı, iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ile genel sağlık sigortası prim giderleri ödenmekte olduğunu belirten İl Müdürü Yunus Emre Akalın, İstihdam Garantili İşbaşı Eğitim Protokolü ile 3 kişi %40 engelli raporu olan vatandaşımız ile birlikte toplam 8 “Perakende Satış Elemanı” mesleğinde 14 Ocak da işe başlayacağını söyledi.

İŞKUR İl Müdürü Akalın, “Yapacağımız 8 kişilik istihdamla işsizlerin iş sahibi olması ve engelli vatandaşlarımızın da iş hayatına girişleri bizleri mutlu etmektedir.  Yaptığımız piyasa araştırması ve işyeri ziyaretleri ile program ve projelerimiz tanıtılıp, istihdama olan katkımız devam edecektir” dedi.