2022 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) Toplantısı Burdur Valisi Ali Arslantaş Başkanlığında İŞKUR İl Müdürlüğü’nde yapıldı.  

Vali Arslantaş toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “2022 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısında alacağımız kararlar ülkemize ve İlimize hayırlı olmasını diyorum” dedi. 

Toplantıda İŞKUR İl Müdürlüğünce Burdur genelinde İstihdam ve Mesleki Eğitim alanında yürütülen çalışmalar ile ilgili Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yunus Emre Akalın tarafından yapılan sunumda; 2021 yılında yapılan toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda kamu ve özel sektör iş yerlerinden 8.555 açık iş ilanından toplam 7.657  kişi işe yerleştirildiği belirtildi. 

Müdür Akalın toplantıda kurula yaptığı sunumun devamında başlatılan 492 İşbaşı Eğitim Programı kapsamında toplamda 1.420 kişi katılım sağlamış, açılan 10 Mesleki Eğitim Kursuna toplamda 187 kişilik katılım sağladığını ve 9 Toplum Yararına Programından ise 249 kişi faydalandığını söyledi. 

Akalın sunumuna şu sözlerle devam etti; “İş ve Meslek Danışmanları tarafından 3.480 iş yeri ziyaret edildi. Ziyaretler sırasında İŞKUR Aktif İş Gücü Programları ve teşvikler hakkında iş yeri sahipleri  bilgilendirilerek, eleman ihtiyacı konusundaki istek ve talepleri doğrultusunda iş ilanları açılarak iş ve meslek danışmanları tarafından, 11.029 bireysel görüşme gerçekleştirildiği bilgisi verildi. 2021 yılında Engelli ve Eski Hükümlü Desteği Projesi kapsamında toplam 19 Engelli Destek Projesi ve 6 Eski Hükümlü Hibe Destek Projesine başvuru yaptı. Yapılan Engelli ve Eski Hükümlü Destek Projesi başvurularından 11 tanesi komisyon tarafından kabul edildi. Bu kabul edilenlerden 6 tanesi ile protokol imzalanmış olup, hibe desteğinde bulunulduğu bilgisi verildi.”

Toplantının devamında ise gündem maddesinde yer alan İİMEK 2021 yılı Denetim Kurulu Raporlarının değerlendirilmesi yapıldı.

İŞKUR tarafından uygulanan kurs, program ve projelerde Denetim Kurulu tarafından 2021 yılı Aralık ayı sonu itibariyle kurs, program ve projelere yönelik 355 kurs ve programlarda denetim faaliyeti gerçekleştirildiği paylaşıldı. 

Toplantının son bölümünde ise Kurul tarafından 2022 Yılı İŞKUR Meslek Edindirme Kursları Yıllık Eğitim Planının değerlendirilmesi ve işgücü eğitim planı görüşülerek onaylandı. 

Toplantı görüş ve önerilerin sunulmasıyla sona erdi. 

Vali Arslantaş başkanlığında yapılan toplantıya, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Milletvekili Yasin Uğur, Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Asım Ertilav, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yunus Emre Akalın, İl Milli Eğitim Müdürü V. Salim Oğuz, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Mehmet Yörük, Ticaret İl Müdürü Aylin Sadice Cankar, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Burdur Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mustafa Yüce, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Muhasebe ve Finans Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Osman Tuğay, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Metin Sipahi, TİSK Temsilcisi Turan Arslan, TÜRK-İŞ Temsilcisi Mustafa Onay, Hak-İş Temsilcisi Ercan Karaca ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Temsilcisi Selçuk Örnek katıldı.