Burdurlu iş insanı Ercan Akın, Plaj Evleri Sitesi’nde bulunan evindeki bahçesini 5 yıldır yağmur suyuyla sulayıp 1000 ton su tasarrufu yaptı. Akın, 5 yıldır yağmur sularını biriktirip bahçesinde damla sulama sistemi ile meyve, sebze ve ağaçlarını suluyor. 

Burdur Gölü kenarındaki Plaj Evleri sitesinde bulunan evindeki yaklaşık 2 dönümlük bahçesinde kiraz, vişne, hünnap, antep fıstığı, şeftali, kayısı, elma gibi bir çok ağaç yetiştiren Akın ayrıca domates, biber, salatalık gibi sebzeleri de 90 tonluk iki depoda biriktirdiği yağmur suyuyla, şehir şebeke suyu, ya da sondaj suyu kullanmadan yetiştiriyor.

Ercan Akın; “Çatılardaki bütün yağmur sularını topluyoruz. Aşağıdaki parselimize de yolun altından suyu geçiriyorum. Orada da araba garajının altında 80 tonluk bir havuz var. Bu havuzu kışın dolduruyorum. Bahar aylarında yağmur yağmadığı zaman sulama yapıyorum. Yağmur yağdığında tekrar doldur boşalt yöntemi ile tankları ve havuzumu dolduruyorum. Yıllık ortalama 200 ton civarında su tasarrufu yapıyorum” dedi.

Akın; “Hem yağmur suyunun kalitesi söz konusu. Çatılarda biriken kuşların gübreleri, çiçeklerin ve çevrenin tozları yağmur suyuyla beraber aşağıdaki havuza ve buradaki tanklara birikiyor. Saf ve değişik minerallerle birlikte  yağmur suyu ile bahçemize diktiğimiz meyve ağaçlarını ve sebzelerimizi suluyoruz. Yaklaşık 5 yıldır bu işlemi devam ettiriyorum” diye konuştu.

Bütün dünyada küresel bir ısınmanın söz konusu olduğunu anlatan Akın “ülkemizin bir çok yerinde de bu kuraklık baş göstermiş durumda. Yukarıdaki tanklardan toplanan yağmur suları buradaki 80 tonluk havuza aktarılıyor. Burada biriken yağmur suyu kollektörler vasıtası ile bahçemizi damla sulama yöntemi ile suluyoruz. Hiç şekilde başka su kullanmıyorum. 5 yıldır bu ağaçlar tamamen yağmur suyu ile sulandı. Gördüğünüz üzere hepsi yeşil, meyve veren ağaçlarımız. Her türlü meyve çeşidimiz var burada. Antep fıstığından tutun,  hünnabından, elmasından, ayvasından, ıhlamuruna, muşmulasına, şeftalisinden , armuduna, üzümünden kayısına varıncaya kadar hepsi de yağmur suyu ile sulanıyor” ifadelerini kullandı.

Ercan Akın, günün yorgunluğunu daha doğrusu işin stresini bahçesinde atıyor. Bu konudaki sorumuzu da yanıtlayan Akın; “Stresli işimizden dolayı bir nevi işin stresinden uzaklaşmış bulunuyoruz. Hem üretim yapmış oluyoruz. Hem su tasarrufu yapmış oluyoruz. Hem de  aile olarak meyve ve sebze ihtiyaçlarımızı buradan karşılıyoruz. Aynı zamanda organik ürünlerle beslenmiş oluyoruz ki, bu da bizim için çok önemli. Yoğun iş hayatının stresini burada atmış aynı zamanda spor yapmış oluyoruz” dedi.