10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle, Burdur Merkezde bulunan İnsan Hakları dilek ve şikayet kutuları, İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı Mehmet Polat ve kurul üyeleri tarafından birlikte açıldı. 

İl merkezinde Burdur Valiliği, Devlet Hastanesi ve Otogarda bulunan üç ayrı “İnsan Hakları Dilek ve Şikayet Kutularını” açan kurul üyeleri, düzenli olarak kontrolleri yapılan kutularda yeni bir müracaatın olmadığını gözlemlediler. Kurul Başkanı Vali Yardımcısı Polat’a, kurul üyeleri Mustafa Berberoğlu, Kazım Candan, Mevlüt Öz ve Hukuk İşleri Şube Müdürü Hüseyin Erdoğan eşlik etti.

İnsan hakları dilek ve şikayet kutuları açılmadan önce Valilik bahçesinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Kurul Başkanı, Vali Yardımcısı Polat;“Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü. Dünya İnsan Hakları günü, evrensel insan hakları beyannamesinin bildiğiniz gibi 1948 yılında Birleşmiş Milletlerce kabul edilmesiyle tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilen ve uygulanmaya çalışılan bir bildirge. Bu insan hakları beyannamesinin ilk cümlesi der ki; ‘tüm insanlar din, dil, ırk ayrımcılığı yapılmaksızın özgür, eşit ve insan onuruna yakışır bir şekilde yaşama hakkına sahiptir.’ Yani her insanın en temel hakkı yaşama hakkıdır. Bundan sonra diğer temel haklar gelir. Eğitim hakkı, sağlık hakkı gibi. Bizlerde bu bildirgeye ilk imza koyan ülkeler arasındayız. 2013 yılında çıkarılan bir yönetmelikle de il ve ilçelerimizde İnsan Hakları Kurulları oluşturulmuştur. Bu kurullar Vali adına Vali Yardımcısı başkanlığında genellikle Sivil Toplum Örgütleri temsilcilerinden oluşan bir kuruldur. Siyasi partilerimizin, derneklerimizin ve meslek odalarımızın temsilcilerinden oluşan bir kurul. Bugünde yanımda birkaç kurul üyesi ile birlikte burada şunu yapmak için toplandık. İnsan hakları kurullarımız il ve ilçelerdeki tespit ettikleri, öğrendikleri insan hakları ihlallerini incelemek, araştırmak, eğer gerçekten böyle bir ihlal olduğunu tespit ederse gerekli işlemleri başlatmakla görevli ve bu konuda halkı bilinçlendirmek, aydınlatmak üzere çalışma yapmakla görevli bir kurul. Bizde bu kurul olarak insan hakları gününde sizlerin de tanıklığında bugün ilimizdeki birçok yerde koyulmuş bulunan insan hakları şikâyet kutularını birlikte açalım, bakalım bir şikayet, dilekçe var mı görelim ve insan hakları gününde günün anlamına, önemine yakışır bir şekilde konuyu değerlendirelim ve halkımızı bu konuda da aydınlatalım istedik.” dedi.

Kurul Başkanı Vali Yardımcısı Polat şunları kaydetti; “Buradan sizlerin vasıtasıyla Burdur halkına da bunu bir kez daha belirtmek istiyorum. Eğer kendinize veya bir yakınınıza, yakın çevrenizde birine bir insan hakkı ihlali yapıldığını düşünüyorsanız, ona insan onuruna yakışmayan bir muamele de bulunulduğunu düşünüyorsanız ilçelerde kaymakamlarımıza, İl’de valiliğimize bir dilekçe ile müracaat edip bunu yazabilirsiniz. Şayet çeşitli nedenlerle valiliğimize veya kaymakamlıklarımıza gelemiyorsanız ya da isminizi, kimliğinizi gizlemek, güvenlik endişesiyle bunları belirtmemek istiyorsanız ilimizde çeşitli yerlere koyduğumuz şikayet kutularına bu ihlali belirten kısa bir yazıyla, dilekçeyle atarak bunu bildirebilirsiniz. Biz sık sık bu kutuları açarak varsa böyle dilekçeleri inceleyip, değerlendiriyoruz ve bir insan hakkı ihlalini tespit ettiğimizde de ilgili kuruluşlarla temasa geçip en kısa sürede işlemleri başlatıyoruz. Bunu sayın halkımızın da bilmesini istedim. Ayda en az iki kez ziyaret ederek bu kutuları açıyoruz. Talep olup olmadığına bakıyoruz. Şu ana kadar ilimizde çok şükür insan hakkı ihlali olmadığını düşünüyoruz. Çok az sayıda dilekçe geldi. Bu dilekçelerden en fazla cezaevinde bulunan hükümlülerden geldiği oldu ya da insan hakkı olmadığı halde vatandaş öyle olduğunu düşündüğü için örneğin bir sağlık sorunu olduğu için yazmış olduğu dilekçeler var. Bunun dışında önemli bir insan hakkı ihlaline rastlamadık”