ManşetSağlıkBURDUR’DA İLK DEFA KOL GERME AMELİYATI YAPILDI

5 sene ago

            Burdur Devlet Hastanesi Plastik Cerrah Op.Dr.M. Tuğrul Çelebi’ye başvuran Gülay Çalışkan, kollarındaki sarkmalarından dolayı kısa kollu ve kolsuz kıyafetler giyerken rahatsız olduğunu, kollarını kaldırırken ağırlıklarından dolayı zorlandığını belirtti. Bu şikayetlerden dolayı Op. Dr. M. Tuğrul Çelebi, yaptığı muayene sonrası kol germe (brakioplasti) ameli-yatına karar verdi.

Gülay Çalışkan, ameliyattan sonra bir probleminin olmadığını, ameliyattan çok mem-nun olduğunu ve doktoruna çok minnettar olduğunu dile getirdi. Op. Dr. M. Tuğrul Çelebi ise; “brakioplasti denilen kol germe ameliyatının genel anestezi altında yaklaşık 2 saat süren bir operasyon olup operasyon sonrası 1. gün hastanın taburcu olduğunu, 1 hafta sonra sosyal aktivitelerine geri döndüğünü ve 1 ay kadar kollarda korse kullandıklarını belirtti.

Yaşlanmaya bağlı kollarda sarkma oluşabildiğini ifade eden Opr. Dr M.Tuğrul Çelebi, gençlerde ise fazla miktarda kilo alıp verme sonucu yine kollarda sarkma meydana gelebilir. Bu durum kollar omuz ekleminde 90 derece yukarıya kaldırıldığında alt taraflarda sarkma şeklinde kendisini gösterir. Kadınlar özellikle kısa kollu veya kolsuz kıyafetler giydiğinde sarkmaya bağlı bu hoş olmayan görüntüden şikayet ederler. Brakioplasti denilen kol germe ameliyatı ile bu sarkıklığı düzeltmek mümkün” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive