EkonomiKültürManşetBurdur’da ‘Hünerli kadınlar; KOOPERATİFLEŞİYOR’

1 sene ago

Burdur Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Burdur’lu bayanlar için düzenlenen Yöresel Ürünler Kursu’na katılıp sertifika alan bayanların aldıkları eğitim ve sertifikaları sonrasında üretime devam edebilmeleri ürünlerini pazarlayabilmeleri, Burdur’un tanıtımına katkı sağlayabilmeleri ve kendi ekonomilerine katkı sağlayabilmeleri için kooperatifleşme süreci başlıyor.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu ile birlikte Belediye Meclis Salonu’nda geçtiğimiz Yöresel Ürünler Kursu’na katılıp sertifika alan bayanlar ile bir aaraya gelerek “Hünerli eller Kadın Girişimci Kooperatifinin” kuruluş amacı ve aşamalarını anlattı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz konuşmasında şunları söyledi: “Biz Burdur’da bir ilki başarmak istiyoruz. Biz Burdur’da örgütlü yaşam içerisinde, hem bir arada yaşama kültürünü, hem de bir arada yaşarken ekonomik bir getiriyi sağlayabilmenin yolu, yöntemi neyse onu bulabilmeyi birlikte sağlayacağımıza inanarak başladığımız bu yolda sizler başından beri bizi yalnız bırakmadınız. Aslında bu karşılıklı bir etkileşim. Siz bizimle birlikte olabileceğinizi düşündüğümüz için böyle bir eyleme başlamıştık.

Geçen yıl bir sertifikalandırma programı yaptık. Bu programın ardından sizin ürettiklerinizi satabilmeniz için bir şeylerin önünü açabileceğimizi söylemiştik. Bugün El Sanatları Merkezi ve Yukarı Pazarda vakıftan kiraladığımız dükkanlarla en azından emeğin değerli kılınabilmesi için yerel yönetim, Belediye olarak üzerimize ne düşüyorsa biz bunların bir ucundan tuttuk başladık. Aslında teşekkür size Çünkü toplumumuzda şöyle bir genel algı var. Bir işimiz olsun ama bu iş ne olursa olsun. Bir süre sonra bu iş bizim olsun, bir yerlerde oturalım, masa başı işimiz olsun, üretimden uzaklaşalım, üretimden farklı bir noktaya giden toplum oluşturduk. Sizler takip ediyorsunuz. Her gün televizyonda Türkiye’nin tarımdan ve üretimden uzaklaştığına dair bir takım rakamlar veriliyor. Son dönemde köylerimizin boşaldığı, buğday üretmediğimiz, mısır, arpa üretmediğimiz ve neredeyse artık her şeyi ithal ettiğimiz bir süreç içerisindeyiz. Bunun birçok nedeni var. En temel nedeni üretimdeki girdi maliyetlerinin artması ama başka bir şeydir şu artık biz üretmek istemiyoruz. Bugün geldiğimiz noktada sizleri bir kere daha tebrik etmek istiyorum.

Üretimin içerisinde yer almak, üretimi ekonomiye döndürmek ve bundan da bir katma değer elde edip hem kendimize, hem kentimize, hem de ül- kemize bazı katkılar verebilmek. Bir televizyon kanalında görüyorum. Haberlerin tam ortasında kesiyor. Kadın emeğinin değerlendirildiği birçok nokta ile ilgili ücretsiz reklam veriyor. İletişime geçtim sizler için. Sizler tarhana üreteceksiniz, el yapımı erişte makarna üreteceksiniz, salça reçel yapacaksınız, biber kurutacaksınız, sizler el emeğini değerli kılacak bir takım işler yapacaksınız. Âmâ bunu zaten Burdur’da herkes bir kanaldan çözüyor. Asıl amaç bunu bir yerlere pazarlayabilmek. Son 15 gündür Burdur’da yoğun bir turist akımı var. Yerli yabancı turist var özellikle yerli turist sayısında korkunç bir artış var lavantanın bölgemize kattığı bir katma değer var.

Biz şehir olarak bundan henüz istediğimiz düzeyde yararlanamıyoruz. Ne esnafımız, ne evde kendi üretenimiz, nede şehrin bileşenleri olarak. Yani şehrin bazı markaları var. Örneğin Burdur’a gelindiğinde ne alınır diye soran yerli turiste Burdur’lu esnafımız yeterince yanıt veremiyor. Biz bu çelişkiyi bu hatayı düzeltmek zorundayız. Bunu da hep birlikte yapacağız. Zaten yaptığımız önemli bir yatırımdır. Belediyenin imkânlarının çok zorlandığı günlerde biz bir el sanatları merkezi açtık. Asıl amacımız orada el emeğinin değerli kılındığı ve Burdur kentin değerlerinin ortaya çıkartılıp tanıtımının, pazarlamasının ve ülke sınırlarını zorlayıp, ülke dışına çıkartılmasının yolunu açmak için. Biz bunu önümüzdeki günlerde, alaca dokuma atölyelerimizi oraya taşıdık, sizlere de belli alanlar yaratmayı planlıyoruz. İmkânlar el verdiği ölçüde.Yöresel yemeklerimizin o alanda da tanıtımının yapıldığı ve eğitici arkadaşlarımız ve sizlerin katkıları ile o alanda Belediye çalışanlarımız ile birlikte iyi bir tanıtım noktası oluşturacağımızı düşünüyoruz.

Kooperatifleşmek dünyada çok önemli bir kavram. Aslında bunun hep birlikte farkına varmalıyız. Gücü birleştirmek anlamında çok önemli. Gelişmiş ülkelerde kooperatifçilik tam gerçek anlamıyla ciddi ciddi yapılan ve ekonominin patronlarına karşı halkı bir arada tutup halkı güçlü kılan en önemli değerlerden bir tanesi. Maalesef bizde 1980’den sonra yapı kooperatifleri, yani bu ev yapan kooperatiflerin doğru yönetilmemesi neticesinde halkımızda hep kooperatiflere karşı bir ön yargı oluştu. Ama biz bunu şu şeklide programlayacağız. Bu kooperatifin sahibi de, yöneteni de, iş göreni de siz olacaksınız. Biz bunu bir kartopu olarak başlatıyoruz. Çığ gibi büyüyeceğiz. Bugün 27 kişi başlayacak iş gelecek yıl inanın doğru adımlar atabilirsek 270 kişiye ulaşacak. Biz buna başaracağımıza inanıyoruz. Bizim kentimizin kadını çalışkan. Bizim kentimizin kadını üretmek istiyor. Sadece yol gösterilmesi, önünün açılmasını ve bu üretimin içerisinde yer almak istiyor. Bizde elimizden geldiğince şu anki bize öğretilmiş bilgilerin ışığında sizlere yol gösterebildiğimiz ölçüde, yetemediğimiz yerde de yapılmış örneklerinden istifade ederek yararlanarak sizlerin önünü açmak istiyoruz. Bu konuda seçimden öncede bir kooperatifleşmenin, kadın ortaklığının bu kent için çok değerli olduğuna inandığımızı söylemiştik. İnşallah bunu başaracağız. Tabi önümüze bazı zorluklar çıkabilir. Hem bürokratik anlamda, hem de yaşamın içerisinde ekonomik anlamda. Bunlarına dayanışma ile birlikte aşacağız. Bizim hedefimiz ayda belli bir bedel ödemek değil. Bizim amacımız bu kentin tanıtımına katkı koymak ve bu katma değerden de maksimum yararlanmak.”

Toplantı sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu ve Yöresel Ürünler Kurs Eğitmeni Kadriye Ayan bayanlarla birlikte kooperatifin yönetimini oluşturma çalışmalarını gerçekleştirdiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive