Ülkemizin hemen hemen her yerinde yağışların azalmasından ve çeşitli sebeplerden ötürü kuraklık sıkıntısı yaşanıyor. Burdur’da da birçok mahallede su kesintileri ve sıkıntılar yaşanıyor. Su kesintileri nedeniyle Burdur’da hidrofor ve depo satışlarında patlama yaşanıyor.

Burdur’da 29 yıldır su tesisatçılığı yapan Hüseyin Sayın, yağışların az olması yer altı sularının yetersizliği ve kuraklığın artmasından dolayı Burdur’da hidrofor satışlarında patlama yaşandığını belirtti.

Hüseyin Sayın; “Yaklaşık 29 senedir su tesisat işlerinde çalışıyorum. Son zamanlarda daha çok müteahhit işi yani büyük işler yapıyoruz. Yağışların az olmasından, yer altı sularının yetersiz olmasından ve kuraklığın artmasından dolayı bazı mahallelerde kısım kısım apartmanlarda sıkıntı olmasıyla birlikte Burdur’da hidrofor ve depoya aşırı derecede bir talep var. Yağışlar olsa zannedersem bu iş çözülecek ama yağmur yağmıyor. Suyun da yetersiz olmasından kaynaklı hidrofor patlaması var diyebilirim. Bize gelen talepler genelde apartman daireleri. Burdur’da en çok talep aldığımız mahalleler Mehmet Akif Ersoy Mahallesi ile Tepe Mahallesi. Diğer mahallelerden de talepler var ama daha çok bu mahallelerden talep geliyor.” dedi.

‘Yeni yapılan binalarda bundan sonra sanırım depo ve hidrofor olacak.’ Diyen Sayın, “Kuraklık ciddi anlamda sıkıntı. Ben avcılık da yapıyorum ayrıca 3-5 sene önce olan suların hiçbirisi şu an akmıyor. Doğa da oturup yemek yediğimiz çok güzel çeşmeler vardı onların da hiçbirisi artık akmıyor. Dağlardaki kaynak sularında bile ciddi derece de azalma var. Bu kuraklıkta hidrofor ve depo satışlarının artmasını normal olarak karşılıyoruz.” diye konuştu.

Hidrofor ve maliyetleri hakkında bilgi veren Hüseyin Sayın; “Su varken normal su depoya doluyor. Yüksek katlara su çıkmadığı zaman depodaki suyu hidrofor yukarıya basıyor. Hidrofor pompa gibi bir şey yani. Maliyetler ortalama 1 daire için 6-7 bin lirayı buluyor. Örneğin 4 katlı bir apartman için en kötü 10 bin lirayı bulur maliyet. Bunun içinde hidroforu, deposu var. Vatandaşın en kötü alacağı hidrofor 5 bin liradan aşağı değil. 4 katlı bir bina için 3-4 tonluk depo yeterli olur.” ifadelerini kullandı.

-MUHAMMET FATİH BAŞCI