ÇevreİlçeManşetTurizmBURDUR’DA HEDEF; EKOTURİZMİ GELİŞTİRMEK

1 sene ago

Son yıllarda turizm faaliyetlerinde bir canlanma yaşayan Burdur, ekoturizm’de de büyük bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor. Günümüzde çeşitlenen turizm aktivitelerinden, gözde turizm destinasyonlarından biri de; “ekoturizm”.

İnsanlar artık;  yaz aylarının vazgeçilmezi olarak bilinen ‘deniz-kum-güneş’ üçlemesinin dışında daha değişik yerler görmek, keşfetmek istiyor… Türkiye’de turizmin merkezi olan Antalya’nın hemen yanıbaşındaki komşu ili Burdur ile, Batı Akdeniz havzası alternatif turizm fırsatları sunuyor. Doğa ile içiçe, yeşil dokunun öne çıktığı yerler, turistlerin ilgisini çekiyor. Bölgede Isparta Kuyucak’taki lavanta ile Lisinia ve Akçaköy’deki lavanta projeleri, ekoturizm anlamında ümitli bir gelecek vaad ediyor.

Burdur’da turizmin gelişmesi için ça- ba harcayan, turizmin Burdur ekonomisinin dinamiklerinden biri haline gelmesi için uğraşan Vali Hasan Şıldak, ekoturizm ile ilgili faaliyetlere önem veriyor. Vali Şıldak’ın talimatlarıyla Burdur Valiliği heyeti ekoturizme yönelik teknik çalışma ziyaretleri gerçekleştirdi.

Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, ilgili kurum müdürleri ve halk eğitim merkezi yönetici ve usta öğreticileri ile, sektörün içerisinde yer alan temsilciler, muhtarlar ve vatandaşlardan oluşan heyet Isparta ve Burdur bölgesinde Gönen, Güneykent, Keçiborlu Kuyucak, Senir, Burdur Karakent’teki Lisinia Doğa Alanı ile Yeşilova Akçaköy Lavanta Deresi’nde incelemelerde bulundu.

Valilik’ten yapılan açıklamada, ekoturizm çalışmaları hakkında şu bilgilere yer verildi:

“İlimizin tarihi, kültürel mirası ve doğal güzelliklerinin yanında sürdürülebilir turizm, eko-turizm ve bölge ağırlıklı yeni destinasyonlarla tur programlarının oluşturulmasına yönelik, Valiliğimiz öncülüğünde ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışmalar yürütülmeye devam ediliyor.

Bu kapsamda ilimiz vali yardımcıları, kaymakamlar, ilgili kurum müdürleri ve halk eğitim merkezi yönetici ve usta öğreticileri ile, sektörün içerisinde yer alan temsilciler, muhtarlar ve vatandaşlardan oluşan heyet Isparta ve Burdur bölgesinde teknik çalışma ziyaretinde bulundu.

Vali Hasan Şıldak’ın talimatıyla gerçekleşen çalışma ziyaretinde, Burdur heyeti Isparta Gönen, Güneykent Kasabası, Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak Köyü, Senir Kasabası ile Burdur İlinde ise Lisinia Doğa, Yeşilova Akçaköy Lavanta Deresi ve Yeşilova İlçe Merkezinde yer alan Lavanta Tepesi bölgelerinde yerinde incelemede bulundu.

Bölgedeki lavanta ve gül ağırlıklı tarımın eko-turizmle birleştirilerek, oluşturulan alternatif turizm çeşitliliği ile turizmin başkenti Antalya İli başta olmak üzere, Ülkemiz ve yurt dışından bölgemize gerçekleşen turizm hareketliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamlı bir şekilde sürüyor.

Bu doğrultuda gerçekleşen ziyarette, bölgedeki mevcut tesisler, eski usül gül yağı üretim alanları, gül müzeleri, hediyelik eşya üretimi yapan kadın kooperatifi atölyeleri, yöresel ürün pazarları ile gül ve lavanta bahçeleri gezilerek teknik inceleme gezisi gerçekleştirilmiştir.”

Kodlama : SadeMedia Interactive