GündemManşetSiyasetBurdur’da HDP il binasının camını kırıp, Türk bayrağı astılar

5 sene ago

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Burdur il binasını Perşembe gecesi basan bir grup, kapı girişi ve balkona Türk bayrağı astı.

Ülkemizin zor bir süreçten geçtiği, terör olaylarının arttığı şu günlerde şehrimizde terör saldırılarına karşı tepki, büyük bir öfke var… Özellikle Çarşamba günü Siirt’te gerçekleşen hain saldırıda şehit olan 8 Asker’den birinin Burdurlu olması, şehit cenazesi, şehrimizde terör duyarlılığını artırdı.

Siirt’te şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Hakan Aktürk’ün ebediyete uğurlanmasının ardından Burdur’da bölücü terör örgütünün hain saldırılarına yönelik tepkiler dinmedi.Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binasına giren bazı kişiler tabelalar söktü, kapı girişi ve balkona Türk bayrakları asıldı. Sökülen HDP tabelaları Cumhuriyet Meydanı’nda ateşe verildi.Öfkesine hakim olamayan grup, bölücü terör örgütüne lanetler yağdırarak, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ diye slogan attı. Emniyet güçleri HDP binası çevresinde güvenlik önlemleri alırken, mıntıka ekibi de incelemelerde bulundu.

Akşam saatlerinde Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen bir grup genç, araçlarıyla konvoy oluşturarak şehir turu düzenledi. Türk bayrakları asılı araçların katıldığı konvoydaki grup, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ ve ‘Kahrolsun PKK’ sloganları attılar. Bölücü örgüte tepkileri dinmeyen grup, gece geç saatlere kadar sloganlı konvoylarını sürdürdü.

 HDP BURDUR EŞ İL BAŞKANI MUSTAFA TAYLAN: 

‘Biz barış istiyoruz’

Burdur’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Binasına yapılan saldırıdan sonra eş İl Başkanı Mustafa Taylan saldırıyı gerçekleştirenlerden şikayetçi oldu.Taylan, DHA’ya yaptığı açıklamada 21.08.2015 günü saat 00.15 sıralarında gerçekleştirilen saldırıda parti binasının bütün camlarının kırıldığını, tabelanın indirildiğini ve şehir meydanında yakıldığını belirtti. Taylan “Ne yazık ki saldırdıkları binamızda ülkemizin bayrağı dalgalanıyordu. Bu saldırı hem partimize hem de bayrağımıza yapılmış bir saldırıdır. Bizler HDP olarak son dönemde ülkemizin içinde bulunduğu kutuplaştırma, ötekileştirme neticesinde çıkan çatışmaların önünde duran, bunun bir an önce barışla neticelenmesini sağlamak amacıyla cansiparane şekilde mücadele eden bir siyasi partiyiz.  Halklarımızın bizim sesimizi duyarak bize karşı linç girişiminde bulunmalarından ziyade bizim barış dilimize ortak olmalarını, beraber meydanlara çıkıp bu savaşı durdurmalarını,  Barışı haykırmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bu ülke hepimizin. Bu acılar hepimizin ortak acıları” diyen Taylan şunları söyledi: “Yeter artık gencecik canlarımız ölmesin, analarımız ağlamasın. Bu ülkeyi hep beraber kalkındıralım, barışı sağlayalım, savaş ortamı kimseye fayda getirmez. Biz HDP olarak barışın temini hususunda elimizden gelen mücadeleyi sonuna kadar yapmaya hazırız”.

Taylan, Burdur Emniyet Müdürlüğü’ne giderek saldırıyı gerçekleştirenlerden de şikayetçi olduklarını kaydetti.

HDP eski il başkanı Cemal Soysal:

‘Burdur’a gelen şehit cenazesi üzerinden siyasi rant

elde etmeye çalışanların bir eylemi’

Burdur’da, geçtiğimiz Perşembe gecesi HDP binasına düzenlenen saldırının ardından, Emniyet olayla ilgili soruşturma başlattı. Dün, parti binasında inceleme yapan Emniyet Olay Yeri İnceleme ekipleri, partideki güvenlik kameralarından saldırıyı gerçekleştirenlerin kimlik tespitini yapmaya çalışıyor.

Olayla ilgili gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren4e açıklama yapan HDP eski il başkanı Cemal Soysal, “Olay dün gece 12.15 sularında olmuş. Birkaç kişi toplanmış. Partimizin camlarını taşlayarak indirmişler. Tabelalarımızı sökmüşler ve Cumhuriyet Meydanı’nda yakmışlar. Emniyet birimlerimizin gece olaya müdahale ettiklerini öğrendik. Tabi bunlar nahoş şeyler. Dün Burdur’a gelen şehit cenazesi üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışanların bir eylem olduğu kanaatindeyiz” dedi.

‘Şehit hepimizin şehidi’ vurgusu yapan Cemal Soysal; “Biz Türkiye’de kan dökülmesini istemiyoruz. Gencecik insanların ölmesini istemiyoruz. Her sabah uyandığımızda ölüm haberlerini görmek istemiyoruz. Anaların ağlamalarını duymak istemiyoruz. Biz Halkların Demokratik Partisi olarak, Türkiye’de barışın temini için mücadele eden bir siyasi partiyiz. Bizim partimize saldırarak, bu olayların bize mal edilmeye çalışılması, bizi de huzursuz etmekte. Biz Anayasal zeminde, Türkiye siyasetinde siyaset yapmaya yetkili bir partiyiz. Biz Türkiye’de barışın sesini yükseltmeye çalışan tek siyasi partiyiz. Bizim vatandaşlarımızdan beklentimiz, bize saldırmak yerine, bugün Türkiye’de barışı isteyen tek siyasi parti olarak, meydanlara çıkalım barış sesini halklarımızla beraber yükseltelim. Bizim amacımız bu” diye konuştu.

Türkiye’de akan kanın durmasını istediklerini dile getiren Soysal,”Biz her gün ölüm haberi almak istemiyoruz, anaların feryadını duymak istemiyoruz. Bitsin bu olay, bitsin bu hadise. Bütün yetkili organlara, bütün halklarımıza sesleniyoruz; gelin birlik olalım. Barışın sesini yükseltelim. Bir olalım. Halkımız kan isteyen, kanla beslenmeye çalışan bütün ilgili, yetkili, makamların, mevkilerin her kim olursa olsun önüne ancak halkımızla bir olarak, barışın sesini yükselterek geçebiliriz” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive