Burdur’da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde verimliliğin ve üretimin arttırılmasına yönelik proje kapsamında 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü “Damızlık Koç Dağıtımı” programı düzenlendi.

Burdur Belediyesi Hayvan Pazarı’nda gerçekleştirilen programa Burdur Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Burdur Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, AK Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan ve kura çekimine katılan yetiştiriciler katıldı.

Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Mustafa Yıldız ve Burdur Tarım İl Müdürü Mehmet Tuğrul program hakkında katılımcılara bilgilendirme konuşması yaptı.

Mustafa Yıldız; “İlimiz için önem arz eden Küçükbaş hayvancılıkta verimliliğin ve üretimin arttırılması ancak sürülerimizin ıslah edilmesiyle mümkündür. Bunun için de sürülerimizdeki damızlık dişi hayvanlara kaliteli damızlık koçların katılmasının sağlanması gerekmektedir. Bu kapsamda bakanlığımız tarafından gönderilen bütçenin yükseltilmesini sağlayan AK Parti Milletvekillerimize teşekkür ederim.” dedi.

Burdur Tarım İl Müdürü Mehmet Tuğrul’da konuşmasında; “Proje ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanmaktadır.
Bu kapsamda bakanlığımız tarafından gönderilen bütçenin, Burdur AKP Milletvekillerimizin destekleri ile 195.000,00 TL ye çıkartılarak, daha fazla yetiştiriciye damızlık koç temini sağlanmıştır.
24.08.2020 tarihinde Burdur Yeşilova İlçemizde 45 Yetiştiriciye 60 adet, 24.08.2020 tarihinde Gölhisar ilçemizde 40 yetiştiricimize 67 adet, Karamanlı İlçemizde 2 Yetiştiricimize 2 adet, Burdur Merkezde 71 yetiştiricimize 71 adet olmak üzere toplam 200 adet Anadolu Merinosu dağıtımı kura yöntemi ile yapıldı.” dedi.

Bilgilendirme konuşmalarının ardından söz alan Burdur Valisi Ali Arslantaş, konuşmasında; Bugün 158 işletmeye 200 koç dağıtımı yapacağız. Sürülerin ıslahını ve kan değişimini sağlamış olacağız. Bugün Gölhisar’da, Karamanlı’da, Yeşilova’da ve Merkez’de yetiştiricilerimiz koçlarını alacaklar. Buğday, Koyun gerisi oyun derlerdi bizimde temel geçim kaynağımız tarım ve hayvancılık. Ben bu koçları sürülerin ıslahı için çalışan çiftçilerimize, alın teri dökenlere hayırlı olmasını bereketli ve verimli olmasını temenni ediyorum. Az önce koçların özelliklerini hem Birlik Başkanımızdan hem de Tarım Müdürlüğü yetkilimizden dinledik daha önce 2012 yılından bu yana dağıtımı yapılan koçların verim durumlarının ne şekilde olduğuna dair maalesef elimizde bir çalışma olmadığını gördük. Bunu çok kısa süre içerisinde tamamlayarak sunmalarını istiyoruz. 8 yılın deneyimini, neticesini görmek istiyoruz. Ben tekrar çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun diyorum.” İfadelerini kullandı.

Vali Arslantaş’ın konuşmasının ardından kura çekimine geçildi. Kura sonuçlarıyla birlikte koçlar, yetiştiricilere dağıtıldı.