Burdur’da 2022 Yılı içerisinde "Haksız Fiyat Artışı, Fiyat Etiketi, Stokçuluk ve KDV denetimleri" başlıklarında Burdur Ticaret İl Müdürlüğü denetim ekipleri koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşların sahadaki ekiplerince etkin olarak denetimler gerçekleştirildi.

Yıl içerisinde yapılan planlı denetimlerim yanı sıra CİMER, HFA (Haksız Fiyat Artışı ) sistemi üzerinden ve Burdur Ticaret İl Müdürlüğüne telefon ile iletilen talep ve şikayetler doğrultusunda denetimler yapılarak, denetim sonuçları günlük olarak Ticaret Bakanlığına bildirildi.

Sebze - meyve, temel gıda ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları, fiyat etiketleri, fiyat listeleri, kasa fiyatı ile etiket fiyatı farklılıkları başlıklarında  toplam 994 firma ve  6237 üründe denetim gerçekleştirildi.

2022 yılı içerisinde yapılan fiyat etiketi denetimlerinde 6502 Sayılı Kanunun 54. Maddesine aykırılığı tespit edilen 46 firmaya 46 ürün için 28.290,00 TL idari yaptırım uygulanmıştır. 6502 Sayılı Kanun kapsamında yapılan denetimlerde aykırılık tespit edilen 14 firma ve 14 ürün idari yaptırım uygulanması için firmanın merkezinin bulunduğu İl Müdürlüğüne gönderildi.

Burdur’da 57 firmada 94 ürün ile ilgili haksız fiyat artışı tutanağı düzenlenmiş, firma savunmaları ve yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda 25 Firmanın 41 ürünü Bakanlığımız Haksız Fiyat Artışı Değerlendirme kuruluna gönderildi.

01 Aralık 2022 tarihi itibariyle yapılan denetimlerde, öncelikle zincir marketler olmak üzere İl merkezi ve ilçelerimizde Ticaret İl Müdürlüğü personelleri, zabıta ekipleri ve Esnaf Sanatkârlar Odaları denetim ekiplerince, 116 firma ve 1088 ürün denetlenmiş, aykırılık tespit edelin 9 ürüne idari yaptırım uygulanması için firma merkezinin bulunduğu il müdürlüğüne bildirildi.

14 Aralık 2022 tarihi itibariyle Okul Kantinlerinde tost, döner, simit, poğaça, ayran, su, meyve suyu, bisküvi, çikolata vb. gıda ürünleri başta olmak fiyat etiketi ve fiyat listesi denetimleri yapılmış, 27 Okul kantini işletmesinde 119 ürün denetlenmiş, 6502 Sayılı Kanuna aykırılığı   tespit edilen, 14 firmaya idari yaptırım uygulandı.

26-30 Aralık 2022 haftası İlimizdeki kuruyemişçiler, Kasaplar ve Tavuk şarküterileri gibi 14 firma ve 90 adet ürün denetimi yapıldı.

Bu doğrultuda Ticaret İl Müdürlüğü denetim ekipleri koordinasyonunda, zabıta ekiplileri ve diğer ilgili kuruluşlarla birlikte denetimler 2023 yılında aralıksız devam ediyor.