EğitimManşetBurdur’da göç sorunu; BEYİN GÖÇÜ VERİYORUZ

3 sene ago

Burdur’da yıllardır konuşulan, en çok yakındığımız sorunların başında gelen göç meselesinde, beyin göçü de çok önemli bir yer tutuyor. Beyin göçü ile ilgili açıklanan son veriler, Burdur’daki göç’ün en önemli nedenlerinden birinin de beyin göçü, yani eğitim kaynaklı olduğunu ortaya koyuyor…

‘Beyin göçü’ kavramı her ne kadar ilk akla vasıflı insanların ülkeden ayrılmasına verilen bir isim, akıl ve düşünce bilgisinin bir yurttan bir başkasına temelli gitmesi olarak anlaşılsa da, ‘beyin göçü’ ifadesi, illerin göç hareketleri, demografik değişimlerde, nüfus analizlerinde de kullanılıyor.

Son yıllarda ülkemizde illerin ve bölgelerin gelişmiş düzeylerinde, refah ve kalkınma kriterlerinde beyin göçü profili öne çıkıyor. Beyin göçü, göç sorununun en kritik boyutlarından birisi. Çünkü; iller ve bölgeler arasındaki ekonomik ve sosyal eşitsizliğin azalması ya da artmasında diğer faktörlerden daha yüksek bir etkiye sahip bir faktör.

Yüksek eğitimli işgücünün bir bölgeden göçmesi, o bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyerek, bölgesel eşitsizlikte durumunun daha da kötüleşmesine yol açarken, tersine bir bölgenin yüksek eğitimli iş- gücünü çekmesi, o bölgenin sosyal ve ekonomik ge- lişmesini hızlandırarak daha avantajlı hale gelmesine büyük katkı yapıyor.

Bu nedenle “iç göç sorununu” irdelerken soruna illerin ve bölgelerin beyin göçü açısından durumuna da bakmak gerekiyor.

İşte; bu noktada yaklaşık 50 yıldır Burdur gündeminde olan, özellikle şehir merkezinde 1971 depremi sonrasında hız kazanan “göç sorunu”, bugün beyin göçü, yani eğitim nedeniyle öne çıkıyor, Burdur’dan yüksek öğrenim için gidenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Burdur’dan pek çok kişi üniversite okumak için il dışına çıkıyor ve büyük şehirlerde okuyup meslek sahibi olduktan sonra da bir daha ilimize geri dönmüyor…

TÜİK’in açıkladığı son verilere göre; Burdur, beyin göçü’nde net göç veren  iller arasında 81 il arasında 10’uncu sırada. Beyin göçü (ön lisans, lisans ve üstü) net göç hızı binde -40,89.

İç göç sorununu irdelerken soruna illerin ve bölgelerin beyin göçü açısından durumuna da bakmak gerektiğini savunan isimlerin başında gelen Dünya Gazetesi Yazarı İsmet Özkul, köşesinde beyin göçü ile ilgili verileri yorumladı. Özkul yazısında; Burdur’un yüksek öğrenim için en çok göç veren illerden biri olduğuna dikkat çekerek; “çevrelerindeki gelişmiş merkezlerin baskısında kalan Bilecik, Bolu, Burdur, Kırşehir, Kütahya, Kilis gibi iller ciddi ölçüde yüksek öğrenimli göçü veriyorlar” değerlendirmesinde bulunuyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive