EkonomiManşetBurdur’da girişimci kadın sayısı artıyor (EGE FAST FOOD KEZİBAN KARA)

3 sene ago

ON PARMAĞINDA 10 MARİFET!

Bilindiği gibi; günümüz dünyasında artık kadınlar da iş hayatının vazgeçilmez bir parçası… Modern dünyada kadınlar da çalışma hayatının içinde. Ülkemizde ve ilimizde de son yıllarda çalışan kadın sayısı giderek artıyor. Ekonomik özgürlüğünü kazanan, aile bütçesine katkıda bulanan kadın sayısı, girişimci kadın sayısı artarak devam ediyor.  Burdur’da da aile bütçesine katkı koyan, fedâkar, çalışkan girişimci kadınları yakın mercek altına alan Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, başarılı iş kadınlarının hayat hikâyelerini ele alıyor. ‘On parmağında on marifet’ sohbetlerinin bu haftaki konuğu 16 yıldır iş hayatında olan Ege Fast Food işletmecisi Keziban Kara.

Ege Baharat’ta 2000 yılında çalışma hayatına başlayan Keziban Kara yaklaşık 6 yıldır da Ege Fast Food işletmesinde Aşağı Pazar’da hizmet veriyor. On parmağında on marifet olan, bayanlara örnek teşkil eden Keziban Kara, işinin yanı sıra eşi ile birlikte arıcılık yapıyor, bahçe işlerinde ailesine yardım ediyor, en önemlisi de iyi bir anne ve iyi bir eş olmaya çalışıyor.

Çalışma hayatına nasıl başladığını ve yaşadığı sıkıntılarıanlatan Kara şöyle konuştu:

“2000 yılında Ege Baharat olarak işletmemizi açtık. Ben işletmemizi açtığımızda oğluma hamile idim. Eşim kargoda çalışıyordu. İşletmemizi açmadan önce eşim ile oturup konuştuk. Bebeğimiz olacaktı ve biz ona güzel bir gelecek hazırlamak istiyorduk. Eşimin aldığı maaşla ancak evimizin masraflarını karşılayabiliyorduk. Ailelerimizin de desteği ile Baharat dükkanını açtık. Eşim yine kargo şirketine devam etti, ben dükkânı çalıştırmaya başladım. Dükkân açıldıktan üç ay sonra oğlum dünyaya geldi. Kısa bir süre işletmemize aile fertlerimiz baktı. Oğlum 6 aylık olunca onunla birlikte tekrar işletmemize gelmeye ve çalışmaya başladım.

Sabah erkenden kalkıyor eşimi işe gönderiyor sonra da bebeğimi alıp iş yerime geliyordum. Bebeğimi bu dükkânda büyüttüm. Yazın sıcak, kışın soğuk. Ama bebeğimden ayrı kalmak istemiyordum. Onun bakıcı ellerinde büyümesine de gönlüm razı değildi. Burada hem iş yerime baktım hem de bebeğimi kendim büyüttüm. Hem anne, hem iş kadını hem de ev hanımı olmak gerçekten çok zordu. Ama ben yılmadım. Hep bebeğimin geleceğini düşündüm. Ancak çalışarak bunu başarabilirdim.

10 yıl Ege Baharat olarak hizmet verdiğimiz dükkânımızı 2010 yılında Burdur’da baharat kültürünün çok olmamasından ve işlerin durgun olmasından dolayı Fast Food’a çevirdik. Şimdi de tost, döner, köfte hizmeti de veriyoruz. Tabii bu arada oğlum 16 yaşına girdi. Yaz tatillerinde bana yardım etmeye başladı. Eşim sürücü kursunda direksiyon eğitmenliği yapıyor, ben ise; oğlumla işletmemizi çalıştırıyorum. Bu dükkânda birçok zorluk ve sıkıntıyla büyüyen oğlum şimdi benim en büyük yardımcım ve desteğim oluyor.

Eşim de iş çıkışlarında bana yardıma geliyor. Benim iş hayatında bu seviyelere gelmemde eşimin çok büyük desteği var. Her konuda bana yardımcı oldu. Asla ‘bana sen bunu yapamazsın, beceremezsin’ demedi. Hep; ‘sen bunu da başarırsın sen güçlüsün’ dedi. Boş zamanlarında oğlumuzla ilgilendi. Oğlumuz ne kadar bir iş yerinde büyümüş olsa da bir aile ortamında büyümüş oldu.

Eşimle hobi olarak arıcılık ta yapıyoruz. Hafta sonları ve buradan çıkışta arı kovanlarımızın yanına gidiyoruz. Kovanlarımızın olduğu yerde ailemizin bahçesi var. Hem onlara yardım ediyoruz hem de kovanlarımızla ilgileniyoruz. Bu arada ev işlerimi ve evimi de asla ihmal etmemeye çalışıyorum. Akşam yemeğimi mutlaka yaparım. Akşama kadar dükkânda fast food tarzı şeyler yaptığım için akşam evde eşimin ve çocuğumun mutlaka sulu yemek yemesine ve düzenli beslenmesine dikkat ederim. Çok yorucu bir hayatım var, ama beni seven, her zaman destek olan bir eş ve oğula sahip olduğum için çok mutluyum ve asla hayatımdan şikâyetçi değilim. Her bayan kendine göre bir iş yapabilir. Hünersiz kadın yoktur. Kimi dikişten anlar, kimi yemekten, kimi de temizlikten. Yeter ki bayanlar, kadınlarımız çalışmak istesin. Başaramayacağı iş yoktur bence…”

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive