ManşetBURDUR’DA GÖRKEMLİ VERGİ ÖDÜL TÖRENİ

5 sene ago

Geçtiğimiz Cumartesi günü şehrimizde MAKÜ Avşar Han’da gerçekleşen 2013 yılı Burdur İli Vergi Rekortmenleri ödül törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldı

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çözüm süreciyle ilgili, “Karmaşık sorunlarını daha çok demokrasi daha çok temel ve hak özgürlükleri içinde çözen bir ülke var mı? Bu zor bir olay biliyor musunuz, çok zor. İşte Türkiye bunu başaracak” dedi.

 

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın daveti üzerine Burdur’a ilk kez gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 yılı Vergi Ödül Töreni’ne katıldı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Avşar Han’da gerçekleşen ödül töreninde Bakan Şimşek, Burdur’un vergi rekortmenlerini ödüllendirdi.

 

Burdur TSO 2013 Yılı Vergi Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını yapan Burdur Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, vizyonel hedefleri anlattı. Burdur’un sektörel bazdaki vizyonel hedeflerini açıklayan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, “Burdur’un ana sektörleri olan Tarım ve hayvancılık, Doğaltaş-mermercilik, Eğitim, Ticaret ve Turizm konularında, önümüzdeki dönemlerde yapmamız gereken vizyonel hedeflerimiz olmalıdır. Bu hedeflerin odak noktasında ise; insan, yatırım, Ar-Ge, marka, icat gibi hayati konular yer almak zorundadır.

 

Diğer bazı hedefler olarak; Tüm sektörler ve hayvancılık sektöründe, birleşik veya büyük firmaların ve kümelenmelerin oluşumuna yön verecek çalışmalar yapmalıyız. Hayvancılığın en önemli problemlerinden olan sağlıklı ve yeterli yem ihtiyacını, hastalıkların tedavisinde ve aşılar konusunda, sektörü çaresiz kılan bilinmezleri, Üniversitemizle çözmek zorundayız. Mermercilik Sektöründe; bir yandan, blok satış oranına göre işlenmiş mermer oranını yükseltmeli. Diğer yandan, mermercilikteki Burdurlu firma oranını ve Burdur’a katkısını artırmalıyız. Yaklaşık 350 milyon doları geçen ihracatı ile Burdur’un lokomotif sektörü haline gelen Burdur Beji Mermerciliğindeki ‘Artık’ları değerlendiren ve çevre problemlerine de çözüm getiren çalışmalarımıza hız vermeliyiz” diye konuştu.

 

Programda Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Valisi Hasan Kürklü birer konuşma yaptı.

 

Burdur 2. OSB’ye ellerinden gelen desteği vereceklerini yineleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bugün Burdur’da olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Şu ana kadar gerek Valimizin, gerek Belediye Başkanımızın gerekse diğer arkadaşlarımızın gösterdiği ilgi alaka ve misafirperverlik için Burdur Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanımız Yusuf Bey’e de çok teşekkür ediyorum. Belki daha önce de gelmem gerekiyordu fakat her zaman Burdur’la ilgili oldum. Bugüne kadar Burdur’la ilgili olarak bana getirilen birçok hususta hep elimden geldiğimce en güçlü desteği verdim.

 

Tabii ki, dahasını da hak ediyor. Daha çok çalışacağız inşallah. Sunumuna geçmeden önce yerel anlamda gündeme getirilen bir iki hususta hemen hızlı bir şekilde görüşlerimi paylaşayım. Bir kere her şeyden önce 2. Organize Sanayi Bölgesinin tamamlanması için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu kadar basittir. Yeter ki sanayicimiz, iş, aş üretsin, istihdam sağlansın, katma değer üretme noktasında güçlü bir irade koysun. Bizim işimiz zaten onların önünü açmaktır. Denizli’de arkadaşlar bu konuyu bana getirdiklerinde çok fazla düşünmeden gereken adımı attık. Şimdi ise sonunu getirmemiz lazım ve hızlı bir şekilde Burdur’un daha çok katma değer üretmesi için, daha çok istihdam sağlaması için bu konuda destek vereceğiz” dedi.

 

  1. Organize Sanayi Bölgesi için elektrik iletim hattı konusunda da konuşan Bakan Şimşek, “anladığım kadarıyla bu konu Enerji Bakanımızla paylaşılmış ama bende eğer hakikaten Enerji Bakanlığı ya da dağıtım şirketi üzerinden bu husus yerine getirilemezse, tabi ki biz yine gereken desteği veririz ve 2017 değil, çok hızlı bir şekilde organize sanayi bölgesinin devreye girmeden önce hızlı bir şekilde bu bağlantının yapılmasında ne gerekiyorsa yaparız o konuda da bir tereddüt oluşmasın” şeklinde konuştu.

 

Burdur’a Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına ilişkinde konuşan Bakan Şimşek, şunları söyledi:

 

“Bildiğim kadarıyla Burdur’a bir mermer ihtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için bir çaba var. O noktada da Maliye Bakanlığı olarak bize düşen bir şey olursa, tabi ki biz gereken desteği veririz. Burada gündeme getirilmedi ama başka yerlerde gündeme getirilmedi. Maliye’de de eğer personel noktasında eksiklikler varsa onları da gideririz. Ben bu birlikteliği sağlayan Burdur Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik ve Yönetim Kurulu Üyelerine çok teşekkür ediyorum. Hem bu birlikteliği sağlıyorlar hem de Burdur’un kalkınmasına, ülkemizin kalkınmasına emek verdikleri, çabaladıkları, katma değer sağladıkları için yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün ödül alan bütün sanayici ve işadamlarımızı tebrik ediyorum. İş, aş üretmek belki zor gibi görünse de inanılmaz bir haz veriyor.

 

Sadece para kazanmıyorsunuz, birçok insanın evine aş götürmesine vesile oluyorsunuz ama bir de bunu yaparken 77 milyona karşı sorumluluğu hakkıyla yerine getirdiğiniz zaman apayrı konumdasınız. O zaman ülkenin dört bir yanında yapılan yatırımlarda ve sorunların çözülmesi noktasında aktarılan kaynaklarda sizin de emeğiniz, katkınız olduğu için hem bu dünyada hem de ümit ederim ki ahirette hakkıyla 77 milyonu vergi gibi bir sorumluluğu yerine getiriyorsunuz, bununla guru duymanız lazım, biz sizinle gurur duyuyoruz. Biz size müteşekkiriz, hepinizden Allah razı olsun.”

 

Bakan Şimşek yerel gündemle ilgili konuşmasından sonra Türkiye Ekonomisi ve Maliye Bakanlığı’nın çalışmaları ve getirilen yeniliklere ilişkin bir sunum yaptı.

 

ÇÖZÜM SÜRECİ

 

Çözüm sürecinden bahseden Bakan Şimşek, Kürt sorununun mutlaka çözüleceğini, Türkiye’nin bunu başaracağını vurguladı. Türkiye’nin bölgesinde yaşanan sorunların temelinde etnik köken ve mezhep tartışmalarının olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, “Karmaşık sorunlarını daha çok demokrasi daha çok temel ve hak özgürlükleri içinde çözen bir ülke var mı? Bu zor bir olay biliyor musunuz, çok zor. İşte Türkiye bunu başaracak. Türkiye ilham kaynağı olacak bölgesi için, bakın bu çok önemli çünkü bizim bölgemizde bugün yaşanan vahşet, insanlık trajedilerinin temelinde ya etnik sorun var ya da mezhep eksenindeki tartışmalar var, öyle değil mi arkadaşlar, biz o tuzağa düşmeyeceğiz. Biz bu sorunu çözeceğiz. Diğer sorunların çözümü çok kolay, onun için bunun üzerinden siyaset, istismar, doğru şeyler değildir. Hep birlikte gelin, bir sorun varsa bu sorunun çözümü noktasında katkıda bulunmamız lazımdır varsa bir alternatif görüşümüz ortaya koymamız lazımdır yoksa çözüm noktasında irade ortaya koyanlara da en azından köstek olmamamız lazımdır diye düşünüyorum” diye konuştu.

 

Bakan Şimşek konuşmasından sonra Burdur’un vergi rekortmenlerine ödüllerini takdim etti. Burdur’un vergi rekortmenlerine ödülleri Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı ve Burdur Ticaret Ve Sanayi Odası Yusuf Keyik başta olmak üzere Burdur protokolü tarafından dağıtıldı.

 

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın daveti üzerine Burdur’a gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e teşekkür eden Burdur TSO Başkanı Yusuf Keyik, BUTSO Meclis Başkanı Fevzi Oktay ile birlikte Bakan Şimşek’e Burdur’da üretimi yapılan keman ve çeşitli hediyeler takdim etti. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı ise, üniversite özel baskısı Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un ölümsüz eseri olan Safahat’ı hediye etti. BUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mermerci İşadamı Ali Gür ise, mermer tozlarından yapılmış olan Bakan Şimşek’in portre tablosunu takdim etti. Bakan Şimşek daha sonra Burdur protokolü ve Vergi Rekortmenleri ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Programda Burdurlu Sipsi Üstadı Mehmet Bedel ve MAKÜ Müzik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Gökhan Çağırgan’da Teke Yöresi ezgilerinden oluşan bir konser verdi. Bakan Şimşek, MAKÜ Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Burdur’da ayrıldı.

 

Burdur’un Vergi Rekortmenleri:

 

2013 YILI KURUMLAR VERGİSİ REKORTMENLERİ

 

1- Aytaş Akın Mermer San. ve tic. a.ş.

 

2- Çokcanlar Makina Taşımacılık San. ve tic.ltd.şti.

 

3- Çokcanlar Makina Taşımacılık San. ve tic.ltd.şti.

 

4- Yıldız Silah San. ve tic.ltd.şti.

 

5- Elif Nergiz inş.mad.nak.turz. san. ve tic.ltd.şti.

 

6- Met-İn Mermer Mad.NAK.İNŞ.SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.

 

7- Hastel Gıda San. ve tic.ltd.şti.

 

8- Eymen Madencilik Mak.taş.turz.inş.san. ve tic.ltd.şti.

 

9- İsmet Acun Orman Ürünleri san. ve tic.a.ş.

 

10- Köylü Mermer inş.malz.san.tic.ltd.şti.

 

2013 YILI EN FAZLA İSTİHDAM OLUŞTURAN REKORTMENLER

 

1- Aytaş Akın Mermer San. ve tic. a.ş.

 

2- Hastel Gıda San. ve tic.ltd.şti.

 

3- Yıldız Silah San. ve tic.ltd.şti.

 

4- Gürler inş.nak.san.tic. ve san.a.ş.

 

2013 YILI İHRACAT REKORTMENLERİ

 

1- Akın Mermer Tekstil Paz. san.iç ve dış.tic.ltd.şti.

 

2- Sekamar Mermer Maden inş. malz. nak.taah.san. ve tic.ltd.şti

 

3- Yıldız Silah Sanayi Ticaret ltd.stı.

 

2013 YILI GELİR VERGİSİ REKORTMENLERİ

 

1- Nuri Bayır

 

2- Vedat Yıldız

 

3- Cengiz Karatay

 

4- Mehmet Emin Yüksel

 

5- Ramazan Erkan

 

6- Kenan Şahan

 

7- Süleyman Erkan

 

8- Ali Doğan

 

9- Mehmet Yallı

 

10- İbrahim Bardak

Kodlama : SadeMedia Interactive