Burdur’da ‘Milli Eğitim Müdürlüğü Afet Planı’ kapsamında polis, AFAD, 112 Acil Servis, UMKE ve itfaiye ekiplerinin katılımıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde ‘Siyah Kod – Bomba Tabikatı’ gerçekleştirildi.

Senaryo gereği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü santraline bir telefon araması geldi. Telefondaki kimliği belirsiz şahıs milli eğitime bir bomba yerleştirildiğini, yaklaşık olarak bir saat içinde patlayacağını ve birçok insanın öleceğini söyledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yapılan ‘bomba ihbarı’ ekipleri harekete geçirdi.

İhbarın ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimince, siyah kod ilan edildi ve olay yönetim ekibinin acil olarak olay yönetim merkezinde toplanması talimatı verildi. Milli Eğitim Müdürlüğü için 3 kez Siyah Kod anonsu duyulurken İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi görevlileri, personelin paniğe kapılmamaları için sık sık duyuru anonsları yaptı.

Olay Yönetim Ekibi acil duruma yönelik ‘Siyah Kod- Bomba Tehdidi Standart Operasyon Prosedürü’nü uygulamaya koyarken prosedür gereği birimlerin tahliyesi gerçekleştirildi, olay mahallinde güvenlik tedbirleri alındı ve o bölge boşaltılarak emniyet şeridi çekildi.

Kısa sürede bomba imha uzmanı polis ekipleri, AFAD, 112 Acil Servis, UMKE ve itfaiye ekipleri olay yerine ulaştı. Bomba imha uzmanı polis, özel kıyafetlerini giyerek fünyeyle şüpheli çantayı kontrollü patlattı.

Patlatılan çantayı inceleyen ekipler, ihbarın asılsız olduğunu belirtmesiyle tatbikat sona erdi.

Tatbikat sonrasında konuşan Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, “Bugün burada Afet ve Acil Durum yönetiminin hazırlık aşaması kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü Afet ve Acil Durum planımız dahilinde SİYAH KOD (şüpheli paket/bomba ) tatbikatı gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Amacımız gelişebilecek Afet ve Acil durumlarda hızlı bir şekilde mobilize olup, uygun ve etkin mu alede bulunmak, müdürlüğümüze gelen ziyaretçi ve çalışanlarımızın can güvenliğini sağlamak, müdürlüğümüzü fiziksel ve fonksiyonel olarak afete hazırlıklı ve dayanıklı bir hale getirmektir. Senaryo gereği kimliği belirsiz bir şahıs tarafın müdürlüğümüze yerleştirilen bomba afet planı kapsamında önceden hazırlanmış prosedürler dahilinde hareket edilerek emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirilmiştir. Daha önce bu tatbikatı masa başında gerçekleştirdik. Eğitimini aldığımız konular ile oluşturduğumuz senaryoyu bugün sahada icra ettik. Olay yönetim ekibinin ve personelimizin olası acil durumlara karşı hazır olduğunu gördük. Bomba ihbarlı tatbikat sonrasında acil durumlarda müdürlüğümüzün yanıt verme kapasitesini ölçmek ve daha verimli hala getirmek için bu çalışmaları yürütmekteyiz. Bu anlamda müdürlüğümüzde ve okullarımızda olası acil durum ve afetlere karşı tatbikatlar devam edecektir. Tatbikatımıza katılımlarından dolayı, İl Sağlık Müdürlüğüne, Burdur Emniyet Müdürlüğüne, Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne, İtfaiye Müdürlüğüne, Olay Yönetim ekibime ve katılan tüm personelimize teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.