BölgeEkonomiGündemManşetBURDUR’DA FUAR HEYECANI BAŞLADI

11 ay ago

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu, temel geçim kaynağı bu sektörlere dayanan Burdur’un sahip olduğu potansiyelin gelişmesi için düzenlenen, bu yıl beşincisi organize edilen Burdur’daki Fuar, dün Uzay Çatı altında ziyaretçilere kapılarını açtı. Burdur Teke Yöresi 5’nci Tarım ve Hayvancılık Fuarı düzenlenen törenle açıldı.

25-28 Nisan 2019 tarihleri arasında Uzay Çatı altındaki Fuarın açılışına; Vali Hasan Şıldak, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, Tarım ve Orman Bakanlığı Yetkilileri, İlçe Belediye Başkanları, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri, Burdur halkı ve üreticiler katıldı.

Açılışta konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “dünya’da ve ülkemizde yapılan tarım ve hayvancılık fuarları, tarım ve hayvancılık alanında yeni gelişmeleri üreticimize sunarak teknoloji üretenler ile kullananlar arasında köprüler kurmak görevini üstlenir. Bu amaç doğrultusunda Burdur Belediyesinin de destek ve katkılarıyla bu yıl 5. Düzenlediğimiz Tarım, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, bölgenin tarım, hayvancılık ve hayvansal ürün sektörünün gelişmesi ve verimliliğin arttırılması yolunda gerekli olan bilgi ve teknolojinin üretici ile buluşmasına aracı olacaktır. Türkiye’de hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerin başında gelen ilimiz, tarım ve hayvancılıkta marka olmuş, hayvansal üretimde birim başına elde edilen verimler Türkiye ortalamalarının üstünde gerçekleşmektedir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili Mehmet Göker; “Biz Burdur için atılacak her adımın, her desteğin gerek yerel iktidar, gerek genel iktidar, gerekse muhalefet olarak destekçisi olacağımızı daha önce de peşinen ilan etmiştik. Öncelikle burada gördüğüm kalabalıktan tarım ve hayvancılıkla uğraşanları sayısı çok az. Burada şunu söylemek istiyorum. Demek ki işin içinde bir mutsuzluk var. Demek ki birbirimize konuşuyormuşuz gibi bir algı var. Çünkü çiftçi üretebilmeli, ürettiğinden kâr edebilmeli ve ettiği kârdan da kendi yaşamını idame ettirebilmeli. Oysaki girdilerin bu denli fazlalığında bunu başarması şu anda çiftçinin çok mümkün değil. Bu anlamda tarım ve hayvancılık alanını ileriye götürmeye yönelik bu tür faaliyetlerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Burdur ekonomisinin % 40’ı tarım ve hayvancılık. Çalışan kesimin ise % 60’a yakını yine tarım ve hayvancılık alanında iştigal ediyor. Dolayısı ile Burdur’un önünde hedefleri belirlerken bu alan üzerindeki eksikliklerinin, bu alan üzerindeki çalışmalarını daha da ileriye götürmesi gerekiyor ve temeli bunun üzerine kurması gerekiyor. Yaklaşık 8 yıl önce burada fuar çalışmalarına başlandığında, birçok arkadaşım civar illerimizin fuarları var dolayısı ile Burdur’daki tarım fuarı çok fazla ön plana çıkmayabilir gibi bir takım yaklaşımlarda bulunmuşlardı. Ama geldiğimiz noktada bu güzel mekânda her sene yaptığımız fuarın özellikle bölgemiz, Burdur hayvancısı ve üreticisi açısından çok önem arz ettiğini de yakından görmekteyiz. Bizler Burdur’da öne çıktığımız tarımsal alanlarla da iyi noktadayız. Hayvancılıkta da lokomotif olduğumuzu, Burdur’un örnek bir hayvancılık sergilediğini vatandaşımızın da bu konuda hem eğitilmesi, hem öğretilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Çiftçi eğitimlerinin arttırılması gerektiğini hep söyledik. Burdur üreticisi çalışkan” diye konuştu.

Vali Hasan Şıldak; “Burdur pek çok konuda olduğu gibi tarımsal alanda da bu canlılığı oluşturan, bu dinamik organizasyonu başarı ile 8 yıldır hayata geçiriyor. Süreçleri, gelişmeleri takip etmek, bilim ve teknolojiyi her alanda hayata geçirmek elbette ki çok mühim. Ama bunu yaparken iç dayanışmayı, birlikte olma ruhunu ve başarma duygusunun ortak tadını almakta çok önemli. Tarım ve hayvancılık Burdur’un bel kemiği. Temel ekonomik sektör. Reel sektörler içinde de en önemli, en can alıcı noktayı oluşturuyor. Burdur’un pek çok tarım ve hayvancılıkta başarı hikâyesi var. Bana göre en çok üzerinde durulması gereken örgütlü tarımsal yapı. Bunu başarabilen ülkemizde çok az vilayet var. Bunu başarabiliyorsak buradan yeni hedefler üretip daha iyi noktalara her alanda olduğu gibi bu sektörde de tarım ve hayvancılık sektöründe de daha iyileri hedeflememiz için hiçbir eksiğimiz ve nedenimiz yok. Fuarların bir kazancı daha var.

Fuar yapılan yerlerde bir ticari kapasite vardır. İhtiyaçtan doğar fuarlar. Hiçbir yapay etken bize fuar oluşturamaz. Demek ki burada bunun ticari bir canlılığını oluşturan potansiyele de sahibiz. Elbette ki buna sahip olmanın yanı sıra fuarın bizde bir sosyal ve ticari canlılık da oluşturduğunu görebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Fuara katkı sağlayan bürokratlara, kurum müdürlerine, sivil toplum örgütleri temsilcilerine Vali Hasan Şıldak tarafından plaket takdim edildi. Fuarın açılış kurdelesi kesilerek başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere tüm katılımcılar fuar alanını gezerek stantlara misafir oldular.

Kodlama : SadeMedia Interactive