GündemManşetBurdur’da FETÖ/PDY soruşturmasında; Başsavcı Doğan’dan ‘Kararlılık’ vurgusu

3 sene ago

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, 11 Ağustos Perşembe günü  makamında düzenlediği basın toplantısında ilimizde yürütülen Fethullahçı Terör Örğütü-Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonu kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.Başsavcı Doğan 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana son üç haftadır Burdur’da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 451 kişi hakkında işlem yapıldığını, bu kişilerden 78’inin tutuklandığını söyledi.

Başsavcı Doğan’ın açıklamalarında en öne çıkan husus, FETÖ yapılanmasına karşı takındığı kararlılık oldu. 15 Temmuz’da darbe yaparak devleti ele geçirmeye çalışan FETÖ yapılanmasını Burdur’da son kişi kalıncaya dek ortaya çıkaracaklarını vurgulayan Doğan, bu mücadeleyi hukuk içinde kalarak sürdürdüklerini, devletin bu bakış açısınında da darbe hukukundan farklı en önemli yön olduğunun altını çizdi. Burdur’daki FETÖ dosyasının yapılan soruşturmalar, toplanan yeni deliller ve ihbarlarla gaenişleyerek devam ettiğini belirten Doğan, bu yapı ile bağlantısı olmayan hiç kimsenin soruşturma kapsamına alınmayacağını, masum insanların lekelenmemesi noktasında büyük bir itina gösterildiğini, yeterince delil bulunmayan bir kişi hakkında basit bir iddiadan yola çıkarak işlem yapılmadığını vurguladı.

Başsavcı Doğan’ın açıklamasında çarpıcı bir husus da bu yapı hakkında bilgi sahibi olanlara basın toplantısında yaptığı çağrı oldu. “Tüm vatandaşlarımızdan bu yapıyla ilgili bilgisi olanların Cumhuriyet Başsavcılığımıza bilgi vermesini bekliyoruz” diyen Başsavcı Doğan, bu örgüte mensup kişilerin kendiliğinden gelerek Cumhuriyet Başsavcılığının araştırma kapsamında olmayan hususlarla ya da kişilerle ilgili itiraf niteliğinde bilgiler vermeleri halinde haklarında yasal olarak zorunlu cezasızlık sebebinin uygulanacağını da açıkladı.

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, kentte yürütülen FETÖ/PDY soruşturmalarıyla ilgili basın toplantısında soruşturmaların devam ettiğini aktararak, örgütün yönetici sınıfı ve finans kaynağı olduğu düşünülen şüphelilerle ilgili başlatılan soruşturmalarda 38 kişi hakkında işlem yapıldığını, bunlardan 13’ünün tutuklandığını 11 kişinin gözaltında olduğunu, firari olan 10 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığını, 4’ünün ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını kaydetti.

Burdur’da yürütülen soruşturma kapsamında bugüne kadar toplam 451 kişi hakkında işlem yapıldığını anlatan Başsavcı Doğan, merkezde 43, Bucak’ta 15, Gölhisar’da 10, Yeşilova’da 3, Tefenni’de 7 olmak üzere toplam 78 kişinin tutuklandığını kaydetti. Halen gözaltına olan 26 kişi bulunduğunu vurgulayan Başsavcı Doğan, Burdur Cezaevi’ni dışarıdan getirilen tutuklu sayısının ise 120 olduğunu belirtti.

FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturmanın devam ettiğini, gözaltına alınan kamu görevlileri ve sivillerin mal varlıklarına da tedbiren el konulduğuna işaret eden Başsavcı Doğan, şunları söyledi:

 

“15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin seçilmiş hükümetine ve Cumhurbaşkanına karşı darbe girişiminde bulunan Fethullahçı Terör Örgütü ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturmalar kapsamında;

1-FETÖ’nün yönetici sınıfı ve finans kaynağı olduğu düşünülen şüphelilerle ilgili başlatılan soruşturmalarda 38 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 13’ü tutuklanmış, şuan da 11’i gözaltına alınmış(halen il emniyet müdürlüğünde gözaltındadırlar), firari olan 10 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmış, 3 kişi adli kontrolle serbest bırakılmıştır.

2- Fethullahçı Terör Örgütüne aidiyeti olduğu düşünülen vatandaş ve kamu kurumlarında görevli memurlardan hakkında işlem yapılan kişi sayısı 235’tir. Bunlardan 93 kamu görevlisi hakkında arama ve gözaltına alma işlemi uygulanmıştır. Bu kişilerden Burdur Merkezde toplam 30 kamu görevlisi tutuklanmış, firari olan 7 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır, halen 18 kamu görevlisi İl Emniyet Müdürlüğünde gözaltındadır. Diğer kamu görevlileri adli kontrol şartıyla ya da delil durumuna göre Cumhuriyet Başsavcılığımızca serbest bırakılmıştır.

3- Burdur ilimizin ilçelerinde yapılan FETÖ soruşturmalarında;

Bucak Cumhuriyet Başsavcılığımızda; işlem yapılan kişi sayısı 107’dir. Bunlardan 15’i tutukludur.

Gölhisar Cumhuriyet Başsavcılığımızda; işlem yapılan kişi sayası 69’dur. Bunlardan 10’u tutukludur.

Yeşilova Cumhuriyet Başsavcılığımızda; işlem yapılan kişi sayısı 14’tür. Bunlardan 3’ü tutukludur.

Tefenni Cumhuriyet Başsavcılığımızda; işlem yapılan kişi sayısı 26’dır. Bunlardan 7’si tutukludur.

4- Burdur Merkez ve ilçelerinde hakkında FETÖ terör örgütü soruşturması yapılan kişi sayısı toplam 451’dir. Tutuklanan kişi sayısı 78’dir. Bunlardan halen Burdur’da 26 kişi gözaltındadır. Cezaevimizde diğer il ve ilçelerden gelen toplam tutuklu sayısı 120 civarındadır.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca FETÖ örgütü kapsamında yapılan soruşturmalar toplanan yeni deliller ve ihbarlarla genişleyerek devam etmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca FETÖ ile doğrudan bağı olan, yöneten, bu örgüte eleman kazandıran, bu örgüte maddi destek sağlayan, bu örgütün genişlemesi için çaba sarf eden tüm kamu görevlisi, esnaf, iş adamı ve diğer kişilere ilişkin soruşturmalar sonuç alıncaya kadar devam edecektir. Bu yapı ile bağlantısı olmayan hiç kimsenin soruşturma kapsamına alınmaması, masum insanların lekelenmemesi hususunda büyük bir itina gösterilmektedir. Hakkında yeterince delil bulunmayan kimselerin basit bir iddia ile ya da delil ile gözaltına alınması ya da tutuklanması kesinlikle mümkün değildir. Tüm vatandaşlarımızdan bu yapıyla ilgili bilgi sahibi olanların Cumhuriyet Başsavcılığımıza bilgi vermesi beklenmektedir. Ayrıca bu örgüte mensup kişilerin kendiliğinden gelerek Cumhuriyet Başsavcılığımızın araştırma kapsamında olmayan hususlarla ya da kişilerle ilgili itiraf niteliğinde bilgiler vermesi halinde hakkında yasal olarak zorunlu cezasızlık sebebi bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive